Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Hayalet’ fosilleri, antik okyanus ısınma olaylarından kurtulan mikroorganizmaları ortaya koyuyor

'Hayalet' fosilleri, antik okyanus ısınma olaylarından kurtulan mikroorganizmaları ortaya koyuyor

Güçlü bir mikroskoptan bakan araştırmacılar, milyonlarca yıl önce yaşamış tek hücreli planktonların veya fosilleşmiş nanoplanktonların bıraktığı izlenimleri gördüklerinde şok oldular – özellikle de başka bir şeyi analiz ettikleri için.

Stockholm’deki İsveç Doğa Tarihi Müzesi’nde araştırmacı olan çalışma yazarı Sam Slater, “Hayalet fosillerin keşfi tam bir sürpriz oldu” dedi.

“Aslında aynı kayalardan elde edilen fosil polenleri üzerinde çalışıyorduk. Bu tür bir fosil korumasını daha önce hiç görmemiştim ve keşif iki kat şaşırtıcıydı çünkü parmak izleri, doğal nanofosillerin kıt olduğu veya tamamen eksik olduğu kayalarda bol miktarda bulunur.”

Slater, araştırmacıların polen tanelerini taramalı elektron mikroskobu altında incelerken, polenin yüzeyinde “küçük çukurlar” gözlemlediklerini söyledi. Büyüteçlerle kraterleri binlerce kez görmek için yakınlaştırdıklarında karmaşık yapıları fark ettiler.

Bu yapılar, kokolitofor adı verilen nanoplankton dış iskeletlerinin bıraktığı izlenimlerdi.

Bu mikroskobik planktonlar bugün hala mevcuttur ve denizdeki besin ağlarını desteklerler, oksijen sağlarlar ve deniz dibi tortullarında karbon depolarlar. Kokolitofor, hücresini bir kokolit veya kayalara dönüşebilen sert kalkerli bir levha ile çevreler.

Bireysel olarak küçük olmalarına rağmen, okyanusta uzaydan görülebilen bulutlara benzeyen çiçekler üretebilirler. Öldüklerinde, dış iskeletleri deniz tabanında dinlenmek için aşağı doğru sürüklenir. Biriktiğinde dış iskeletler tebeşir gibi kayalara dönüşebilir.

Deniz dibi çökeltileri kayaya dönüştüğünde hayalet fosiller ortaya çıktı. Deniz tabanında biriken çamur tabakaları, sert özsu tabakalarını polen ve sporlar gibi diğer organik maddelerle sıkıştırdı. Zamanla, kayalık boşluklarda sıkışan asitli su, meyve sularını çözdü. Geriye kalan tek şey, bir zamanlar yaptıkları taştaki izlenimdir.

Bu grafik, hayalet fosillerin fosilleşmiş polenlerle ne kadar küçük karşılaştırıldığını göstermektedir.

University College London’da mikrobiyoloji profesörü olan ortak yazar Paul Bowen yaptığı açıklamada, “Bu hayaletimsi nanofosillerin korunması gerçekten dikkate değer” dedi.

“Hayalet fosilleri çok küçüktür – milimetrenin yaklaşık beş binde biri uzunluğunda, insan saçının genişliğinden on beş kat daha dar! – ama orijinal plakaların detayları hala mükemmel bir şekilde görülebiliyor, antik organik maddenin yüzeylerine bastırılmış olsa da, Bowen, plakaların kendilerinin eridiğini söyledi.

READ  Bilim adamları maddenin garip bir manyetik durumunu keşfettiler

bir boşluğu doldurmak

Önceki araştırmalar, okyanusları etkileyen önceki küresel ısınma olayları sırasında bu fosillerde bir düşüş olduğunu kaydetti ve bilim adamlarının planktonun okyanus asitlenmesinden ve genel olarak iklim değişikliğinden olumsuz etkilenmiş olabileceğine inanmalarına neden oldu.

Hayalet fosiller tamamen farklı bir hikaye anlatır ve 94 milyon, 120 milyon ve 183 milyon yıl önce Jura ve Kretase dönemleri boyunca okyanusta koktoforların bol olduğunu gösteren bir kayıt sağlar.

İsveç Doğa Tarihi Müzesi’nde profesör olan ortak yazar Fifi Vajda yaptığı açıklamada, “Genellikle paleontologlar yalnızca fosilleri kendileri ararlar ve bulamazlarsa, genellikle eski plankton topluluklarının çöktüğünü varsayarlar” dedi. .

Dünya, bu mikroorganizmaların uyum sağlayamayacağı kadar hızlı ısınıyor.

“Hayalet fosiller bize, bazen fosil kayıtlarının bize bir oyun oynadığını ve bu kalkerli nanoplanktonların korunmasının başka yolları olduğunu ve geçmişteki iklim değişikliğine verilen tepkileri anlamaya çalışırken göz önünde bulundurulması gereken başka yollar olduğunu gösteriyor.”

Araştırmacılar başlangıçta, volkanların güney yarımkürede artan miktarda karbondioksit saldığı ve 183 milyon yıl önce Jura’nın başlarında hızlı küresel ısınmaya neden olduğu Toarcian Okyanus Anoksik Olayına odaklandı.

İngiltere, Yorkshire'daki Jurassic kayalarından bazı hayalet nanofosiller kurtarıldı.

Bilim adamları, bu olayla ilişkili İngiltere, Japonya, Almanya ve Yeni Zelanda’da hayalet fosillerin yanı sıra sırasıyla 120 milyon yıl ve 94 milyon yıl önce okyanus ısınmasıyla bağlantılı İsveç ve İtalya’da bulunan örnekleri keşfettiler.

Hayalet fosilleri anlamak, araştırmacıların onları fosil kayıtlarındaki diğer boşluklarda aramasına ve Dünya tarihi boyunca ısınma dönemlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

ölü bölgeler

Planktonlar yalnızca yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmakla kalmıyor, aynı zamanda gerçekten çeşitleniyor ve gelişiyorlardı, bu da diğer türler için iyi bir şey olmayabilirdi.

Gezegenin önümüzdeki beş yıl içinde 1.5°C ısınma eşiğini aşması için 50:50 şans var

Büyük plankton patlamaları, bir ekosistemin başının belada olduğunun bir işareti değildir, ancak çiçekler ölüp deniz tabanına çöktüğünde, bunların ayrışması oksijeni kullanır ve onları sudan çekerek, potansiyel olarak çoğu türün yaşayamayacağı alanlar yaratır.

READ  İşte solmuş Insight Mars iniş aracından son selfie

Slater, “Daha önceki küresel ısınma olaylarının kurbanı olmak yerine, kayıtlarımız plankton dağılımının denizdeki ölü bölgelerin genişlemesine katkıda bulunduğunu gösteriyor – deniz tabanındaki oksijen seviyelerinin çoğu türün hayatta kalamayacak kadar düşük olduğu alanlar.” Dedi.

“Ölü bölgeler genişledikçe ve plankton çoğaldıkça bu koşullar, küresel olarak ısınan okyanuslarımızda daha yaygın hale gelebilir” diye ekledi.

Mevcut küresel ısınma, bu tarihsel olaylardan daha hızlı gerçekleşiyor ve Slater, bu çalışmanın bilim insanlarının farklı türlerin küresel iklim değişikliğine nasıl tepki vereceğini tahmin etmek için daha doğru bir yaklaşıma ihtiyaç duyduğunu gösterdiğine inanıyor, çünkü hepsi aynı şekilde tepki vermeyecek.