Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hazine getirileri çok yıllı yeni zirvelere yükseldi

Hazine getirileri çok yıllı yeni zirvelere yükseldi

ABD devlet tahvili getirileri, yatırımcıların artan bahislerini yansıtarak 2019’dan bu yana en yüksek seviyelerine geri döndü Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Daha yüksek faiz oranlarına doğru ivme yavaşlamayacak.

10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi, Cuma günkü %2.004’ten ve Haziran 2019’dan bu yana en yüksek kapanıştan %2.139’da sabit kaldı.

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen getiri arttı Yılın ilk altı haftasında keskin bir şekilde yükseldi Yatırımcılar, Federal Rezerv’den faiz artırımı beklentilerini artırdıkça. Sonra düştüler – 10 yıllık bir getiri ile% 1.722’de sabit kaldı – Rus işgali gibi Nakit akışını daha güvenli varlıklara gönderin.

Ancak, yatırımcıların Rusya’nın izolasyonunun emtia fiyatlarını artırarak enflasyonu artıracağından giderek daha fazla endişe duymasıyla getiriler geçen hafta toparlandı.

Lord Abbet portföy yöneticisi Leah Trobe, son gelişmelerin “emtia fiyatları göz önüne alındığında enflasyonist olmadığını” iddia etmek zor.

Bazıları, yüksek emtia fiyatlarının ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceğine ve dolayısıyla Federal Rezerv’i faiz oranlarını yükseltme konusunda temkinli hale getirebileceğine inanırken, “Bizim görüşümüz ABD için enflasyonun etkisinin, büyümenin olumsuz etkilerinden daha yüksek olacağıdır” dedi. . .

Mevcut durumun karmaşıklığını vurgulayan Pazartesi günkü gelir artışı, Rusya ile Ukrayna arasında müzakere edilen bir anlaşma umutlarının petrol fiyatlarının düşmesine yardımcı olmasıyla geldi. Bu, birçok yatırımcı için emtia fiyatlarındaki düşüşün hala Fed’in faiz oranlarını yükseltmesini kolaylaştırdığının bir işaretiydi.

Yatırımcılar, birkaç gün içinde Fed’in düşünceleri hakkında daha fazla bilgi edinecekler. Merkez bankasının Çarşamba günü kısa vadeli faiz oranlarını çeyrek puan artırması bekleniyor. Ancak, aynı zamanda, bireysel yetkililerin fiyatların önümüzdeki birkaç yıl içinde nereye gideceğini beklediğini gösteren en son ekonomik tahminini ve sözde nokta grafiğini de yayınlayacak.

Pazartesi günü itibariyle, faiz oranı türevleri, tüccarların, CME Group verilerine göre – bir hafta önceki %31’den aşağı yukarı bu yıl FED’in oranları en az %1.75’e yükseltme şansının yaklaşık %70 olduğuna inandığını gösterdi. aynı pozisyon bir ay önce gitti. Federal Rezerv’in gösterge oranı için mevcut hedefi %0 ile %0.25 arasındadır.

READ  Toshiba, JIP'in 14 milyar dolarlık devralma teklifinin başarılı olduğunu söyledi

Buna rağmen, yatırımcılar Fed’in önümüzdeki yıl faiz artırımlarının hızını keskin bir şekilde yavaşlatmasını ve kısa vadeli oranları %2 ile %2,5 arasında bırakmasını bekliyor. Bu, önceki ekonomik genişlemede ulaştıkları zirve ile kabaca aynı.

ABD devlet tahvili getirileri, ipoteklerden öğrenci kredilerine kadar borçlanma maliyetini etkiler. Wall Street Journal nasıl çalıştığını ve ekonomi için neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor. Fotoğraf başlığı: Tom Grillo/WSJ

Yüksek tahvil getirilerinin birçok yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratması, ekonomi genelinde borçlanma maliyetlerini artırması ve yatırımcılara hisse senedi gibi daha riskli varlıkları tutmaktan endişe duymaları durumunda saklanacak birkaç yer vermesi muhtemeldir.

Bu yıl özellikle zor oldu çünkü hem hisse senedi hem de tahvil fiyatları düştü ve tasarruf sahiplerinin yatırım stratejilerinden bağımsız olarak pozitif getiriler elde etmelerini zorlaştırdı.

Yatırımcıları endişelendiren Pazartesi günkü getiriler, Hazine Enflasyona Karşı Korumalı Menkul Kıymetler veya TIPS’de, normal ABD Hazine tahvillerinde olduğundan daha fazla yükseldi; bu, hisse senedi fiyatları üzerinde genellikle olumsuz bir etkisi olan bir gelişme.

10 yıllık Hazine enflasyon korumalı tahvilin faizi Cuma günkü -0.978’den Pazartesi öğleden sonra %0.821’e yükseldi.

Yatırımcılar, gerçek veya enflasyona göre düzeltilmiş tahvil getirilerinin bir temsilcisi oldukları için TIPS getirilerine çok dikkat ederler ve bu da onları nominal getirilerden daha iyi bir standart borçlanma maliyetleri ölçüsü haline getirir.

Pazartesi günkü getirilerdeki artış, yılın başlarındaki bir modeli tekrarlayarak, teknoloji sektöründekiler gibi büyük ölçüde gelecekteki kazanç potansiyelleri için değer verilen hisse senetlerindeki eşzamanlı düşüşle aynı zamana denk geldi. Tahvillerden daha yüksek risksiz getiri elde etme yeteneği, genellikle bu şirketleri yatırımcılar için daha az çekici hale getirir.

Sam Goldfarb’a [email protected] adresinden yazın

Telif Hakkı © 2022 Dow Jones & Company, Inc. tüm hakları saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8