Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

manşet federal enflasyon oranı Nisan’da yükseldi; S&P 500 vadelileri yükseldi

manşet federal enflasyon oranı Nisan’da yükseldi;  S&P 500 vadelileri yükseldi

Fed’in çekirdek enflasyon oranı, çekirdek fiyat baskılarının Nisan ayında beklenenden daha sıcak olduğunu gösterdi. Hiperenflasyon veya barınma dışındaki temel hizmetler de arttı. S&P 500 vadelileri başlangıçta düştü, ardından raporun ardından toparlandı, ancak bu, faiz oranlarını tekrar yükseltmek isteyen Fed şahinlerinin duruşunu destekliyor. Borç tavanı görüşmelerindeki ilerleme ön plana çıktı.
XÇekirdek enflasyon oranı

Kişisel tüketim harcamaları veya kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Nisan’da %0,4 arttı. Bu, yıllık enflasyon oranını %4,2’lik beklentilere karşı %4,4 artırdı.

Fed’in karar verme mekanizması, tipik olarak, dalgalı gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyona daha fazla ağırlık verir. Nisan ayında çekirdek fiyatlar da %0,4 artarken, 12 aylık çekirdek enflasyon oranı %4,6 beklentisine karşı %4,7 olarak geldi.

Wall Street ekonomistleri, hem toplam PCE fiyat endeksi hem de çekirdek fiyatlar için aylık %0,3 artış bekliyorlardı.

Federal Odak: Süper Hizmet Enflasyonu

Geçen yılın sonlarından itibaren Fed Başkanı Powell, enflasyonun odağını konut veya süper hizmetler dışındaki temel kişisel tüketim harcama hizmetlerine kaydırdı. Bu, Fed’in sıkı bir işgücü piyasası ve yüksek ücret artışının inatla yüksek enflasyonun temel nedeni olduğu görüşüyle ​​tutarlıdır. Ücretler, bir hizmet işletmesinin maliyetlerinin yüksek bir yüzdesini oluşturur. Bu nedenle, süper hizmet enflasyonu, ücret baskıları ılımlı hale geldikçe düşmelidir.

Sağlık, saç kesimi ve konaklama gibi bu hizmetler için Nisan ayı kişisel tüketim harcamaları verileri, fiyatların ayda %0,4 arttığını gösterdi. Mart ayı artışı ise %0,24’ten %0,29’a revize edildi. Temel konut dışı hizmetler için 12 aylık enflasyon oranı %4,5’ten %4,6’ya geriledi. Bununla birlikte, son üç aydaki eğilim, süper fiyatların yıllık oranda %4,35 artmasıyla daha iyi oldu. Bu, geçen Eylül ayından bu yana en düşük seviye.

READ  Dow endeksi, yeni enflasyon korkularının Fed'in faiz indirimi umutlarını azaltmasıyla yaklaşık 700 puan düştü.

Kişisel gelir ve harcama

Kişisel gelir ay boyunca %0,4 artarak %0,4 artış beklentilerini karşıladı. Kişisel tüketim harcamaları, iki aylık zayıf harcamanın ardından %0,8 artarak beklenen kazancı ikiye katladı.

Fed’in olası faiz artırımı

PCE enflasyon raporu öncesi piyasalar fiyatlama yapıyordu. %41 oran Fed’in 13-14 Haziran’daki toplantısında çeyrek puanlık faiz artışı. Bu, PCE verilerinden sonra %57’ye sıçradı. Piyasalar şimdi, Fed’in 25-26 Temmuz’daki toplantısına kadar %75’lik bir toparlanma şansı görüyor.

Standart & Poor’s 500

S&P 500 vadeli işlemleri, kısa bir süre negatife döndükten sonra Cuma günü erken saatlerde borsada %0,2 yükseldi. Vadeli kontratlar, bir borç tavanı anlaşmasına yönelik net ilerlemenin ortasında yükseliyordu.

Bir borç tavanı anlaşması, S&P 500 için uzun bir ralliye yol açmaz. Mali desteğin azalması ve Fed’in pandemi sırasında satın aldığı varlıkları boşaltarak daha fazla sıkılaştırması bir dezavantaj olabilir.

Piyasanın temel yönü ve bunun ticaret kararlarınız için ne anlama geldiği ile uyumlu kalmak için IBD’nin günlük sütunu The Big Picture sütununu okuduğunuzdan emin olun.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

Bunlar, şu anda satın alabileceğiniz ve izleyebileceğiniz en iyi 5 hisse senedi

IBD Live’a katılın ve profesyonellerden en iyi grafik okuma ve ticaret tekniklerini öğrenin

Satın almak ve izlemek için en iyi büyüme hisselerini bulun

Borç tavanı sadece başlangıç. Bu bulutlar ekonomiyi rayından çıkarabilir.

Nvidia, AI Plays Soar, ama bu kulağa korkunç geliyor; İki geç büyük kazanan