Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hemen hemen her CEO önümüzdeki 12-18 ay içinde resesyona hazırlanıyor: Anket

Hemen hemen her CEO önümüzdeki 12-18 ay içinde resesyona hazırlanıyor: Anket

Büyük bir anketin sonuçlarına göre, merkez bankaları onlarca yıllık yüksek enflasyonu ehlileştirmeye çalışırken CEO’nun güveni Büyük Durgunluk’tan bu yana en düşük seviyesine düştü.

ABD’deki CEO’ların %98’i önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde resesyona hazırlandığını söylüyor. Çeyrek ankete göre İş Liderleri Konferans Kurulu Perşembe günü yayınlandı. Avrupa’daki CEO’lar için sayı daha da artarak %99’a ulaştı.

Konferans Kurulu Sekreteri ve Federal Rezerv eski Başkan Yardımcısı Roger W. Ferguson Jr., “Baş yöneticiler şimdi hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Avrupa’da resesyonların neredeyse kaçınılmazlığına hazırlanıyorlar” dedi. “Büyük çoğunluk ABD resesyonunun hala kısa ve sığ olmasını beklerken, yaklaşık 10’da 7’si AB’nin ciddi küresel yansımaları olan derin bir resesyona gireceğine inanıyor.”

En son tüketici fiyat endeksinin enflasyonun Eylül ayında %8.2 ile beklenenden daha yüksek yükseldiğini göstermesinin ardından, iş dünyası şefleri bu hafta daha fazla kötü haber aldı. Okuma, FED’in eylemlerinin uzun süreli bir durgunluğa yol açacağına dair endişelere rağmen para politikasını keskin bir şekilde sıkılaştırmaya devam edeceği görüşünü doğruladı.

Ankete katılan CEO’lar arasında sadece %5’i ekonomik koşulların önümüzdeki altı ay içinde iyileşeceğini hissetti. Bu arada, %81’i dördüncü çeyrek için ekonomik görünümün önceki çeyreğe göre daha kötü olduğunu söyledi.

Jamie Dimon kısa süre önce küresel bir durgunluk konusunda uyardı.
ZUMAPRESS.com
Memnun olmayan Yönetici
ABD’deki CEO’ların %98’i resesyona hazırlandıklarını söylüyor.
Getty Resimleri

CEO’ların yaklaşık %85’i ABD resesyonunun kısa ve yüzeysel olmasını beklerken, %13’ü “maddi küresel yansımaları” olan daha derin bir yavaşlama bekliyor.

İşletmelerinin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük küresel zorluğu belirlemeleri istendiğinde, CEO’ların %34’ü siyasi ve hükümet istikrarsızlığından, %17’si enerji erişimi ve güvenliğinden ve %15’i devam eden Rusya-Ukrayna savaşından bahsetti.

En son enflasyon verileri ortaya çıkmadan önce bile, JPMorgan Chase CEO Jamie Dimon uyardı Küresel ekonomi, yüksek faiz oranları ve enflasyon da dahil olmak üzere gelecek yıl resesyona yol açacak bir dizi ters rüzgarla karşı karşıya kaldı.

READ  Mortgage talebi, biraz daha düşük faiz oranlarıyla bile daha da düşüyor
Raj Subramaniam
FedEx CEO’su Raj Subramaniam geçen ay küresel bir durgunluk olduğunu hissettiğini söyledi.
AP aracılığıyla Sipa ABD

“Bunlar, Amerika Birleşik Devletleri’ni ve dünyayı itmesi muhtemel çok ciddi şeyler – demek istediğim, Avrupa zaten resesyonda – ve potansiyel olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni altı ila dokuz ay sonra bir tür resesyona sokacak.” Damon CNBC’ye söyledi.

Geçen ay, FedEx CEO’su Raj Subramaniam, bir Küresel durgunluk zaten devam ediyordu.

Yetkililer 1-2 Kasım’da bir sonraki iki günlük toplantılarını yaptıklarında, yöneticiler ve yatırımcılar Fed’in politika yolunu daha iyi anlayacaklar. Fed’in art arda dördüncü toplantı için gösterge faiz oranını yüzde dörtte üç oranında artırması bekleniyor.