Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindenburg, Hintli Adani Group’un borç ve muhasebe endişelerini gerekçe göstererek şikayetlerini satıyor

Hindenburg, Hintli Adani Group’un borç ve muhasebe endişelerini gerekçe göstererek şikayetlerini satıyor

BENGALURU (25 Ocak) (Reuters) – Hindenburg Research Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın Adani Grubu’nu offshore vergi cennetlerinde kurulmuş varlıkları uygunsuz bir şekilde yaygın şekilde kullanmakla suçlayarak ve yüksek borç seviyeleriyle ilgili endişelerini dile getirerek, Hindistan’ın Adani Grubunda kısa pozisyonlar tuttuğunu söyledi.

Rapor, lider şirket Adani Enterprises’ın 2,5 milyar dolarlık hisse arzından günler önce geldi. (ADEL.NS)Adani Grubu şirketlerinin hisseleri düştü.

ABD’de tanınmış bir açığa satış satıcısı olan Hindenburg, milyarder Gautam Adani tarafından kontrol edilen gruba dahil olan ana şirketlerin, tüm grubu “güvencesiz bir mali duruma” sokan “önemli borçları” olduğunu söyledi.

Ayrıca, “Adani”de işlem gören yedi şirketin “yüksek değerlemeler” olarak adlandırdıkları durum nedeniyle temelde %85’lik bir olumsuzluğa sahip olduğunu söyledi.

Bir Adani sözcüsü, Hindenburg’un söylediğine göre Reuters’in rapor hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

Hindenburg, kısa pozisyonlarını ABD’de işlem gören tahviller ve Hindistan dışı türev araçlar aracılığıyla tuttuğunu söyledi.

Adani defalarca borç endişelerini reddetti. CFO Adani Jugeshinder Singh 21 Ocak’ta medyaya “Borç endişelerimizi kimse dile getirmedi. Hiçbir yatırımcı dile getirmedi” dedi.

Hindenburg Raporu Akabinde Adani Limanları ve Özel Ekonomik Bölge (APSE.NS) %7,3 düşerek Temmuz başından bu yana en düşük seviyesine inerken, Adani Enterprises %3,7 düşerek üç ayın en düşük seviyesine indi.

Reuters Grafik Reuters

Al-Adani ACC’ye ait çimento şirketleri (ACC.NS) ve Ambuja çimentosu (ABUJ.NS) sırasıyla %6,7 ve %9,7 azaldı.

Hindenburg raporu, Adani’de işlem gören yedi büyük şirketten beşinin cari oranları – likit varlıklar eksi kısa vadeli yükümlülüklerin bir ölçüsü – 1’den az rapor ettiğini söyledi. Açığa satıcı, bunun “artan kısa vadeli likidite riskini” gösterdiğini söyledi.

Adani Group’un 31 Mart 2022’de sona eren mali yılda toplam brüt borcu %40 artarak 2,2 trilyon Rs’ye ulaştı.

READ  Yetkililerin desteğini artırmasıyla Çin hisse senetleri yükseliyor: Piyasalar toparlanıyor

Refinitiv verileri, Adani Group’a dahil olan yedi büyük Adani şirketinin tamamındaki borcun, Adani Green Energy Ltd’deki borçla birlikte öz sermayeyi aştığını gösteriyor. (ADNA.NS) Öz sermayeyi %2000’den fazla aşan.

Geçen Eylül ayında Fitch Group’un bir parçası olan CreditSights, grubu “çok borçlu” olarak nitelendirdi ve borcuyla ilgili endişeleri olduğunu söyledi. Rapor daha sonra bazı matematiksel hataları düzeltirken, CreditSights kaldıraçla ilgili endişelerini sürdürdüğünü söyledi.

Hindenburg en çok elektrikli kamyon üreticisi NikolaKorp ile tanınır. (NKLA.O) ve Twitter, daha sonra Twitter’daki konumunu tersine çevirmesine rağmen.

Adani Enterprises’ın hisseleri 2022’de %125 artarken, elektrik ve gaz üniteleri dahil diğer grup şirketlerinin hisseleri %100’ün üzerinde arttı.

Mary May Day, Chris Thomas ve Aditya Kalra’nın ek raporları; Myung Kim tarafından ek raporlama. Dania Ann Topel ve Edwina Gibbs tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.