Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

MSFT hissesi: Microsoft’un bulut hizmetleri temettüyü artırıyor

Microsoft (MSFTŞirketin Aralık çeyreği için karışık sonuçlar bildirmesi ve hayal kırıklığı yaratan rehberlik vermesinin ardından hisse senedi Çarşamba günü düştü. MSFT hissesi haberler üzerine %3’ten fazla düştü.
XRedmond, Washington merkezli şirket Salı günü geç saatlerde mali yılın ikinci çeyreğinde kazanç tahminlerini aştı, ancak satışlar yumuşaktı. Ayrıca, Mart çeyreği için gelir tahminleri Wall Street’in tahminlerinden çok daha düşük geldi.

Microsoft, Aralık çeyreğinde 52,7 milyar dolarlık satıştan 2,32 dolarlık düzeltilmiş pay kazandı. FactSet tarafından anket yapılan analistler, Microsoft’un 53 milyar dolarlık satış üzerinden hisse başına 2,29 dolar kazanç tahmininde bulundular. Yıllık bazda, Microsoft’un karı %6 düşerken satışları %2 arttı.

Bu, Microsoft’un 2017’nin Aralık çeyreğinden bu yana beş yıldaki ilk kâr düşüşüydü.

Beklentilerde MSFT stok düşüşü

Sabah ticarette borsa bugünMSFT hisseleri %3,5 düşüşle 233,66 puan oldu. Salı günkü seansta MSFT %0,2 düşerek 242,04’te kapandı.

Aralık çeyreğinde, Microsoft Azure altyapısı ve diğer bulut bilgi işlem hizmetleri, dönem boyunca beklenenden daha yüksek büyüme bildirdi. Ancak Azure’un büyümesi yavaşlıyor.

Microsoft Bulut Finans Direktörü Amy Hood, şunları söyledi: Yeni sürüm.

Microsoft’un üç iş sektörü arasında Intelligent Cloud, Aralık çeyreğinde en iyi performansı gösteren sektör oldu. Bu segmentteki gelir yıldan yıla %18 artarak 21,5 milyar $’a ulaştı. Birim, sunucu ürünlerini ve Azure gibi bulut hizmetlerini içerir.

Azure ve diğer bulut hizmetleri, sabit para biriminde %31 veya %38 oranında gelir artışı bildirdi. Bu görüşler, sabit para biriminde %37’lik bir büyümeyi aştı. Bir önceki çeyrekte büyüme yüzde 42 idi.

Bu arada, Microsoft’un Üretkenlik ve İş Operasyonları biriminin satışları %7 artışla 17 milyar dolara ulaştı. Bölüm, Office üretkenlik yazılımının yanı sıra Business Dynamics ve LinkedIn’i içerir.

READ  Yayıncı platformu: Bebek Maması Cronobacter ve Salmonella Salgını: Hala Sorularım Var

Windows PC, donanım satışları zayıf

Son olarak, Microsoft’un kişisel bilgi işlem biriminin satışları %19 düşüşle 14,2 milyar dolara ulaştı. Modül, Windows PC Yazılımı, Xbox Video Oyunları, Surface PC’ler, İnternet Araması ve Reklamcılık içerir.

Windows lisans geliri, düşen bilgisayar satışları nedeniyle tatil satışlarının çeyreğinde %39 düştü. Donanım geliri de %39 azaldı. Xbox içeriği ve hizmetleri geliri bu dönemde %12 düştü.

Jefferies analisti Brent Thiel, Microsoft’un sonuçlarının “korktuğundan daha iyi” olduğunu söyledi. MSFT hissesini 280 fiyat hedefiyle Satın Al olarak değerlendiriyor.

Analistlerle yapılan bir konferans görüşmesinde Microsoft yöneticileri, mali üçüncü çeyrek için Wall Street tahminlerinin altında kalan satışlar öngördü.

Microsoft, cari çeyrek için 50,5 milyar dolar ile 51,5 milyar dolar arası satış öngörüyor. 51 milyar$’lık orta nokta, Wall Street’in Mart çeyreği için 52.4 milyar$’lık hedefinin oldukça altında kaldı. Geçen yılın aynı çeyreğinde Microsoft, 49.4 milyar dolarlık satış elde etti.

Şirket ayrıca Azure satış büyümesinin yaklaşık %30’a veya sabit para biriminde %31’e yavaşlamaya devam etmesini bekliyordu.

Microsoft Haberleri: İşten Çıkarmalar, Yapay Zeka Yatırımları

Sonra gelir raporu geldi Microsoft çok sayıda işçiyi işten çıkaracağını duyurdu Ve geçen hafta maliyetleri düşürmeyi planlayın. Şirket, 10.000 kişiyi veya işgücünün yaklaşık %4,5’ini işten çıkarıyor. Microsoft, kısa süre önce sona eren çeyrekte işten çıkarma maliyetleri ve diğer yeniden yapılandırma giderleriyle ilgili olarak 1,2 milyar dolar ücret kazandı. Bu, temettüsünü hisse başına 12 sent azalttı.

Microsoft ayrıca, müşterilerin zor bir makroekonomik ortamda harcamalarını kıstığı konusunda uyardı.

Aynı zamanda Microsoft, çalışanlarını eklemeye ve bulut bilişim ve yapay zeka gibi büyüme alanlarına yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi.

Microsoft, Pazartesi günü yapay zeka girişimi OpenAI’ye 10 milyar dolar değerinde yeni bir yatırım yaptığını duyurdu. OpenAI, ChatGPT betiği oluşturmanın ve Dall-E görüntü oluşturucunun arkasındaki temeldir. Microsoft daha önce 2019 ve 2021’de OpenAI’ye yatırım yapmıştı.

READ  İflas davasına rağmen 3M kulak tıkacı önleyici davalar, kurallar

Microsoft, OpenAI için Azure bulut bilgi işlem altyapısını sağlar. Ayrıca tüketici ve kurumsal yazılım ürünlerine OpenAI modelleri eklerler.

MSFT stoğu, Kompozit Orta derecesine sahiptir

MSFT hissesi, IBD’nin masaüstü yazılım endüstrisi grubundaki altı hisse arasında ikinci sırada yer alıyor. IBD stok kontrolü. ortalama IBD bileşik sınıflandırması 99 üzerinden 58.

IBD Bileşik Derecelendirmesi, beş ayrı mülk derecelendirmesini kullanımı kolay tek bir derecelendirmede birleştirir. En iyi büyüme stokları, 90 veya daha iyi bir bileşik derecelendirmeye sahiptir.

Patrick Seitz’i Twitter’da takip edin @çalışan Tüketici teknolojileri, yazılım ve yarı iletken stokları hakkında daha fazla hikaye için.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

Bu 2 yarı iletken stok, yapay zeka ChatGPT’ye kavuşuyor

Netflix hissesi, video yayıncısı aboneler için büyük kazançlar sağladıktan sonra yükseldi

Teknoloji uzmanları, artırılmış gerçeklik aracılığıyla Apple’ı ve gerçek dünyayı ele alıyor

Bir satın alma noktasının yakınındaki liderler listesindeki hisse senetlerini görün

MarketSmith: Tek bir yerde araştırma, çizelgeler, veriler ve eğitim