Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan: Yerel polise göre dini bir etkinlik sırasında çıkan izdihamda yüzden fazla kişi öldü

Hindistan: Yerel polise göre dini bir etkinlik sırasında çıkan izdihamda yüzden fazla kişi öldü

Reuters

Kalabalık ETA Hastanesi’nin acil servisinin önünde toplanıyor.


Yeni Delhi
CNN

Yerel polis ve idari yetkililer, Salı günü Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletinde dini bir toplantı sırasında çıkan izdihamda 100’den fazla kişinin öldüğünü duyurdu.

Yetkililer, olayın Uttar Pradesh’in Hathras bölgesindeki Babür Garhi köyünde Satsang olarak bilinen bir dua toplantısında meydana geldiğini söyledi. Hindistan En kalabalık eyalet, başkent Yeni Delhi’nin yaklaşık 200 kilometre (124 mil) güneydoğusunda yer almaktadır.

Eyalet Baş Sekreteri Manoj Kumar Singh gazetecilere verdiği demeçte, ölenler arasında 108 kadın ve yedi çocuğun bulunduğunu söyledi. Şu ana kadar yaklaşık 72 kişinin kimliğinin belirlendiğini ekledi. En az 18 kişi yaralandı.

Yerel yetkililer, kazanın nedeninin aşırı kalabalık olduğunu ve bunun da insanların kanalizasyon kanallarına düşmesine yol açtığını belirtti.

Singh gazetecilere verdiği demeçte, Salı günkü mitingi düzenleyenlerin mitinge “tahmini 80.000 kişinin” katılması gerektiğini belirten bir başvuruda bulunduğunu söyledi. Ancak “beklenenden çok daha fazla sayıda” katıldı.

Ölümcül sahneler, törenin bitiminden sonra, yerel geleneğe göre çok sayıda insanın “(dini figürün) ayaklarına dokunmak veya oradan toprak toplamak için” gittiği sırada meydana geldi. Daha sonra insanlar yakındaki açık kanalizasyona düşmeye başladı. Singh, “İnsanlar kanalizasyona ve üst üste düşmeye başladı” dedi.

Organizatörleri bölge tarafından belirlenen gereksinimler listesine uymamakla suçladı. Yerel yetkililere göre, olayı çevreleyen koşulları araştırmak için üst düzey bir soruşturma başlatıldı ve izin verilen katılım seviyelerini aştıkları iddiasıyla etkinliği düzenleyenler hakkında bir polis raporu hazırlanacak.

“Organizatörlerin büyük bir ihmali var ve ağır cezalarla karşı karşıya kalacaklar” dedi.

Hayatta kalanlar, ardından yaşanan korkunç kazayı anlattı. Associated Press’in haberine göre Shakuntala Devi, Press Trust of India haber ajansına “İnsanlar birbirlerinin üstüne düşmeye başladı. Ezilenler öldü. Oradaki insanlar onları dışarı çıkardı” dedi.

READ  İngiltere'nin en şiddet yanlısı ve tartışmalı milletvekili George Galloway seçimi kazandı

Komşu Ambala Sıradağlarından Müfettiş General Shalap Mathur, öldürülenlerden en az 27’sinin cesetlerinin Etta bölge morguna nakledildiğini, geri kalan cesetlerin ise Hathras’ta olduğunu söyledi.

Bu etkileşimli içeriği CNN.com’da izleyin

Müfettiş General Mathur, yaralılara tıbbi bakım sağlanmasına yönelik çabaların sürdüğünü ve çeşitli yerlerde otopsi incelemelerinin yapılması için düzenlemeler yapıldığını da sözlerine ekledi.

Reuters tarafından yayınlanan bir video klipte, kederli ailelerin kurbanlar için ağladığı Ita’daki yerel bir hastanenin önünde toplanan kalabalıklar görülüyordu. Sağlık personelinin insanları sedyelerle taşıdığı görüldü.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Hindistan’ın iki meclisli parlamentosunun Lok Sabha olarak bilinen alt meclisinde yaptığı konuşmada başsağlığı diledi.

Modi, hükümetin “yardım ve kurtarma çalışmaları” ile meşgul olduğunu ve eyalet hükümetiyle koordinasyon içinde olduğunu söyledi. Ve ekledi: “Mağdurlara her şekilde yardım edilecek.”

Gazetecilere konuşan Hathras Bölgesi Sulh Hakimi Ashish Kumar, olayın, insanların Hindu tanrısı Şiva’yı kutlamak için düzenlenen etkinlikten ayrılırken meydana geldiğini söyledi.

Bölge hakimi, polisin özel etkinliğin düzenlenmesine izin verdiğini ve yetkililerin “kanun, düzen ve güvenliği korumakla” görevlendirildiğini, ancak iç düzenlemelerin organizatörler tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Olayın yeni kurulacak üst düzey bir komite tarafından soruşturulacağını da sözlerine ekledi.

Yeni yıl aşkı Ocak 2022’de Hindistan’ın en kutsal türbelerinden biri olan ülkenin kuzeyindeki Jammu’da en az 12 kişi öldürüldü.

Bu hikaye ek bilgilerle güncellendi.