Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail’deki zorunlu askerlik yasası aşırılık yanlılarını kızdırıyor

İsrail’deki zorunlu askerlik yasası aşırılık yanlılarını kızdırıyor

Onlarca yıldır ultra-Ortodoksların İsrail toplumundaki rolü hakkında tartışmalar sürüyor. Küçük bir azınlıktan oluşan bu kişilerin sayısı şu anda bir milyondur ve nüfusun %12,9’unu oluşturmaktadır.

Ultra-Ortodoks partiler genellikle İsrail siyasetinde belirleyici rol oynadılar ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun başkanlığını yaptığı birbirini izleyen hükümetlere, askerlik hizmetinden muafiyetin devam etmesi ve kurumlarına yüz milyonlarca dolar verilmesi karşılığında destek sağladılar.

Bu durum, genellikle zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren ve vergilerin aslan payını ödeyen seküler Yahudi İsraillilerle uzun süredir bir sürtüşmeye neden oluyor. Ancak ordunun Gazze’de şimdiye kadarki en uzun savaşı ve Lübnan’da Hizbullah’la olası ikinci bir savaşın ardından eşi benzeri görülmemiş bir baskıyla karşı karşıya kalması nedeniyle mesele artık en hassas zamanda doruğa ulaştı.

“Oğlum zaten 200 gününü yedekte geçirdi! Daha kaç yıl geçirmesini istiyorsun, nasıl utanmazsın?” Mor Shamgar, Herzliya’daki yakın tarihli bir konferansta İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanını azarlarken bu soruyu sordu.

İsrail’in güneyinde tank komutanı olarak görev yapan oğluyla ilgili öfkeli sözleri sosyal medyada geniş yankı buldu.

Ordu komutanları askeri insan gücü sıkıntısından şikayet ederken, daha önce başbakanın partisine oy verdiğini söyleyen Şamgar, hükümetin “durumu çok kötü idare ettiğine” ve siyasi varlığını zorunlu askerlik konusunda ulusal çıkarların üstünde tuttuğuna inanıyor.

Kendisi bana “Netanyahu ve çetesi bundan kaçınabileceklerini düşünerek ciddi bir karar hatası yaptı” dedi. “Çünkü nüfusun yarısını askere gitmeye zorladığınızda, diğer yarısını da askere gitmemeye zorlayamazsınız. Bu laik-dinsel meselesi bile değil. Ben bunu bir eşitlik meselesi olarak görüyorum. Yapamazsınız. Nüfusun yarısını ikinci sınıf vatandaş haline getiren kanunları çıkarın.”

Bu yılın başlarında İsrail Demokrasi Enstitüsü tarafından yapılan bir anket, İsrailli Yahudilerin yüzde 70’inin dindar ultra-Ortodokslara yönelik askerlik hizmetinden genel muafiyetin kaldırılmasını istediğini gösterdi.

READ  Barrack, Trump'ın bağlarının BAE'yi etkilemesini umduğunu söylüyor; Ajan olduğunu inkar ediyor

Önceki tehditlere rağmen aşırılık yanlısı partiler zorunlu askerlik nedeniyle iktidar koalisyonundan henüz çekilmediler. Militan liderler tarafından reddedildikten sonra kendi mezhep üyelerinin kısmen askere alınmasına yol açacak eski bir yasa tasarısını geçirme girişimleri devam ediyor.

Kudüs’teki ultra-Ortodoks bir sinagogda her yaştan erkek, namaz şalları giyerek sabah namazı için toplanıyor. Muhafazakar yaşam tarzları, Yahudi yasa ve geleneklerinin katı bir şekilde yorumlanmasına dayanmaktadır.

Bugüne kadar İsrail ordusunda yalnızca bir tabur olan Netzah Yehuda Taburu, koşer yemek, dua vakti ve günlük ritüellerle ilgili özel gereklilikler yoluyla cinsiyet ayrımcılığına ilişkin ultra-Ortodoks talepleri karşılamak üzere özel olarak oluşturuldu.