Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan’ın Demiryolu Kazası Sondası, yol yönetim sistemine odaklanıyor

Hindistan’ın Demiryolu Kazası Sondası, yol yönetim sistemine odaklanıyor

YENİ DELHİ (Reuters) – Demiryolu yetkilileri Pazar günü yaptığı açıklamada, müfettişlerin arızalı olduğundan şüphelendikleri ve Hindistan’ın yirmi yılı aşkın süredir en ölümcül tren kazasına neden olduğundan şüphelendikleri bir elektronik rota yönetim sistemini araştırdıklarını söyledi.

Doğunun Odisha eyaletinde Cuma günü bir yolcu treninin durağan bir yük treniyle çarpışması, raydan çıkması ve ters yönde seyreden başka bir yolcu treniyle çarpışması sonucu en az 275 kişi hayatını kaybetti.

Kazayla ilgili ilk ayrıntılı brifingde, Hindistan Demiryolları yetkilileri, yol yönetim sisteminin başarısızlığının soruşturmaların ana odak noktası olduğunu söyledi.

Signals CEO’su Sandeep Mathur, gazetecilere verdiği demeçte, “dolaşma sistemi” adı verilen bilgisayar kontrollü ray yönetim sisteminin, treni iki rayın birleştiği noktada boş bir hatta yönlendirdiğini söyledi.

Ayrıca yaklaşan bir trene giden sinyali koordine ettiğini ve kontrol ettiğini, trenin düz hareket etmesi mi yoksa yeni bir raya mı dönmesi gerektiğini belirttiğini söyledi.

Dev devlet tekelini yöneten demiryolu yönetim kurulu üyesi Jaya Varma Sinha, başarısız olsa bile sinyal kırmızıya dönecek ve tren duracak” dedi.

“Ancak şüphelenildiği gibi sistemde bir tür sorun vardı.”

Balasore bölgesindeki Pahanaga istasyonunda kazaya yol açan olayların sırasını açıklayan Sinha, Kalküta’dan Chennai’ye giden Coromandel ekspresinin ana hattan saptığını, bir döngü rayına – trenleri durdurmak için kullanılan bir yan raya – 100 km hızla girdiğini söyledi. Saatte 128 kilometre (80 mph). saat) ve döngü rayına park etmiş demir cevheri taşıyan bir yük treni ile çarpıştı.

Kazanın, Coromandel Ekspresi’nin motorunun ve ilk dört veya beş vagonunun raylardan atlayarak ikinci ana hatta ters yöne giden Yeshwantpur-Howrah treninin son iki vagonunu devirmesine neden olduğu açıklandı.

READ  Ruslar eski Sovyet lideri Gorbaçov'a veda etmek için sıraya girdi

Sinha, kilitleme sisteminin Coromandel Express’in döngüden aşağı inmesine izin vermemesi gerektiğini söyledi.

O trenin yaralı sürücüsüyle konuştuğunu ve ona hız sınırı içinde olduğunu ve bir sinyali atlamadığını ve tüm bunların ray ve tren ayrıntılarını kaydeden sistemler tarafından doğrulanacağını söyledi.

Şoförün adını yazmamışsınız.

Sinha, “neyin ters gidebileceğine dair birçok olasılık” olduğunu söyledi.

Bu, birinin elektronik sistem kablolarının geçtiği alanı kazması ve bu sırada kablolara zarar vermesi, bir kısa devre veya ekipman arızası içerebilir.

“Cihazın arızalanma ihtimali %99,9 yok ama arızalanma ihtimali %0,1” dedi. “Bu olasılık her zaman her türlü sistemde mevcuttur.”

Tedarikçiyi, üreticiyi veya sistemin yaşını belirtmedi. Ancak neredeyse tüm Hint demiryolu ağında kullanıldığını söyledi.

(YP Rajesh Editing tarafından bildiriliyor) Yazan Francis Kerry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.