Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan tren kazası: Soruşturma, kurtarma çabaları sona erdikten sonra olası sinyal arızasına odaklanıyor

Hindistan tren kazası: Soruşturma, kurtarma çabaları sona erdikten sonra olası sinyal arızasına odaklanıyor

Cuma günü doğu Hindistan’da meydana gelen bir tren kazası, 270’den fazla kişinin ölümüne ve her gün milyonlarca insanın bağımlı olduğu sisteme büyük yatırımlar yapan bir ülkede demiryolu güvenliğiyle ilgili soruları yenilemesine neden olarak ülkenin yirmi yıl içindeki en kötü demiryolu felaketi oldu. uzun bir ölümlü kaza geçmişinden sonra son yıllarda.

Bir ön hükümet raporuna göre, iki yolcu treni Cuma günü yerel saatle 19.00 sıralarında Odisha eyaletinin Balasore ilçesinde tam hızla duran bir yük treniyle çarpışarak raydan çıktıktan sonra çarpıştı. Eyalet hükümeti Pazar günü en az 275 kişinin öldürüldüğünü söyledi ve bir yetkilinin bazı kayıpların iki kez sayıldığını söylemesinin ardından daha önceki 288 ölü sayısını revize etti. 1.100’den fazla yolcuya virüs bulaştı.

Yetkililer, bir ön değerlendirmede, facianın iki yolcu treninden ilkinin durmuş yük trenine tam hızla çarpması ve ardından raydan çıkmasıyla başladığını söyledi. Daha sonra ters istikamette hareket eden ikinci bir yolcu treni, yerinden oynamış bazı arabalara çarptı. Yetkililer olası neden olarak sinyal sorunlarına odaklanıyorlar.

Demiryolu yetkililerine göre banliyö trenlerinde 2.200’den fazla yolcu vardı ve en az 23 araba raydan çıktı. Çarpmanın gücü arabaların şeklini o kadar bozdu ki kurtarıcılar kurbanlara ulaşmak için kesme ekipmanı kullandı.

Güneydoğu Demiryoluna göre trenlerden biri Shalimar-Chennai Coromandel ekspresiydi. the Coromandel Ekspresi Hindistan’ın doğu kıyısındaki en büyük şehirleri nispeten yüksek bir hızla birbirine bağlayan bir hizmet. Diğer bir yolcu treni, güneydeki Bengaluru kentindeki bir banliyö merkezinden kuzeydoğudaki Batı Bengal eyaletinin başkenti Kalküta’ya giden Yesvantpur-Howrah Süper Hızlı Ekspresiydi.

Hindistan Demiryolları Bakanı Ashwini Vaishnau, kazanın nedeni ve kazadan etkilenenler hakkında soruşturma talimatı verdiğini söyledi. Tazminat alacak.

Tren Balasore yakınlarında raydan çıktı.

Kaza, kuzeydoğudaki Odisha eyaletindeki kıyı kenti Balasore yakınlarındaki Pahanaga Bazar istasyonunda meydana geldi. Bölge, antik tapınakları ve 17. yüzyıldan kalma bir İngiliz ticaret merkezi olarak geçmişiyle tanınır.

READ  Rusya, Polonya'yı Varşova'daki "casus yuvasına" el koymasıyla eleştiriyor

Balasore, Odisha’nın başkenti Bhubaneswar’daki en yakın havaalanına arabayla birkaç saat uzaklıktadır. Mayıs genellikle yılın en sıcak zamanıdır ve erimeye giden günlerde günlük sıcaklıklar yaklaşık 100°C’ye ulaşır.

Kurtarma operasyonu Cumartesi günü sona erdi. Düzinelerce tren iptal edildi, ancak ekipler kazaya karışan vagonları raylardan çıkardıktan sonra hizmete geri döndürmek için çabaladı. Bay Vaishinau, hizmetin en geç Çarşamba gününe kadar devam etmesini beklediğini söyledi. Ancak gecikme, kurbanların ailelerinin de öyle olduğu anlamına geliyordu. Hala Pazar günü kaza mahalline ulaşmak için mücadele ediyorYerel yetkililere ve doktorlara göre cesetlerin çoğu sahipsiz.

Sapmalar daha az yaygın hale geliyor.

Genellikle Hindistan ekonomisi için gerekli olduğu belirtilen, ülkenin geniş demiryolu ağı dünyanın en büyüklerinden biridir ve özellikle kırsal yerleşim bölgelerinde yaşam ve geçim kaynaklarının merkezinde yer alır. Hindistan demiryollarının neredeyse tamamı, yüzde 98’i 1870’ten 1930’a kadar inşa edildi. 2018 Eğitimi American Economic Review’da yayınlandı.

Hindistan Demiryolları tarihindeki en ölümcül kazanın 1981 yılında Bihar’da bir köprüden geçerken bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu meydana geldiğine inanılıyor. Arabaları Bagmati Nehri’ne battı ve tahminen 750 yolcu öldü. Birçok ceset bulunamadı.

1980’den yüzyılın başına kadar yılda ortalama 475 vakayla Hindistan’da sapkınlık vakaları sık görülüyordu. 2021’e giden on yılda ortalama 50’nin biraz üzerinde olan daha az yaygın hale geliyorlar, kağıda göre Dünya Afet Yönetimi Konferansında sunum yapan demiryolu yetkilileri tarafından.

Bir demiryolu çalışanı, 2016 yılında Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Pokhrayan’da raydan çıktıktan sonra bir demiryolu hattını kesiyor.kredi…Jitendra Prakash/Reuters

Demiryolu güvenliği genel olarak son yıllarda iyileşti ve ciddi tren kazalarının toplam sayısı, yirmi yıl önce yılda 300’den fazlayken, 2020 mali yılında istikrarlı bir şekilde 22’ye düştü. 2020 yılına kadar, iki yıl üst üste Hindistan demiryolu kazalarından ölüm kaydetmedi – bu, Başbakan Narendra Modi hükümetinin alkışladığı bir kilometre taşı. 2017 yılına kadar her yıl 100’den fazla yolcu hayatını kaybetti.

READ  "Başka bir tsunami olacak mı?": Patlamadan bir yıl sonra Tonga belirsizlik içinde | Tonga

Ancak ölümlü kazalar devam etti. 2016 yılında, 14 yolcu vagonu kuzeydoğu Hindistan’da gece yarısı raydan çıkarak 140’tan fazla yolcuyu öldürdü ve 200 kişiyi yaraladı. Yetkililer o sırada raylardaki bir “kırığın” neden olabileceğini söylediler. 2017’de Hindistan’ın güneyinde gece geç saatlerde raydan çıkma en az 36 yolcuyu öldürdü ve 40 kişiyi yaraladı.

Cuma günkü kaza, 1995’te Delhi’den yaklaşık 125 mil uzakta 350’den fazla kişinin ölümüne neden olan bir çarpışmadan bu yana en azından en ölümcül kaza oldu.

Modi ulaşımı iyileştirmeyi bir öncelik haline getirdi.

Tren güvenliğini artırmanın ana nedenlerinden biri, Modi hükümetinin 2019’da başarıldığını söylediği binlerce denetimsiz demiryolu geçidinin iptaliydi. Tünel inşa etme ve daha fazla sinyal iletkeni yerleştirme konusundaki nispeten düşük seviyeli mühendislik çalışmaları da önemli ölçüde azaltıldı. kazalar.

Bay Modi, ülke çapında başta ulaşım sistemleri olmak üzere altyapıyı iyileştirmeyi önceliği haline getirdi. Son yıllarda sıradan vatandaşlar için en görünür projeler arasında yer alan demiryolları, bir dizi yüksek teknoloji girişiminin dikkatini çekti. Bay Modi, orta menzilli elektrikli trenlerin açılışını yapıyor ve Mumbai’yi Ahmedabad’a bağlamak için batı kıyısında Japon tarzı bir “hızlı tren” koridoru inşa ediyordu.

Ancak planlandığı gibi yeni bir tren açmak yerine Modi, Cumartesi günü tren kazasının olduğu yeri ziyaret etti.

Eylül ayında Ahmedabad’da bir hızlı tren.kredi…Amit Dev/Reuters

Tren sistemi ve özellikle tren kazaları, Hindistan’daki politikacıların kaderini her zaman etkilemiştir. Demiryolları Bakanı’nın Kabine’deki görevi, iş ve sanayide yüksek rütbeli ve etkili olması nedeniyle en çok imrenilen pozisyonlardan biriydi. Yeni Delhi’de birinci sınıf bir metro sistemi tasarlamakla tanınan Suresh Prabhu, bir dizi olayın ardından Eylül 2017’de görevinden istifa etmesi için baskı gördü.

READ  Peru petrol sızıntısını protesto etti: Yetkili, yerli grup tarafından rehin tutulan turistlerin serbest bırakıldığını söyledi

Cuma günkü yenilgiden birkaç saat sonra, bazı muhalif siyasetçiler Vaishnau’nun istifası için çağrıda bulundular.

Mujeeb Meşal Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.