Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hisse Senetleri Gelecek Hafta: Ukrayna’daki savaş dolar kapışmasını ateşledi

Here's why 'unprecedented' sanctions are a cat and mouse game
Neler oluyor: Bunun nasıl olabileceğine dair endişeler arttıkça dolar geçen hafta 2020 baharından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı Küresel ekonomi ve finans piyasalarında sıçrama yapacak.

Keskin yükselişinin nedenlerinden biri: yatırımcılar, Avrupa’nın çatışmaya yakınlığı nedeniyle artık avroyu tutmak istemediklerine karar verdiler. Bloğun tek para biriminden kurtuldular ve onun yerine dolar aldılar.

ING stratejisti Francesco Pesol bana, “Avrupa pazarları, yalnızca Ukrayna ve Rusya’ya coğrafi olarak maruz kaldıkları için şu anda çekici değil,” dedi.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları, Rusya’dan enerji ihracatına ne olacağı konusundaki endişeler nedeniyle geçen hafta rekor seviyelere ulaştı. Kendisi büyük bir enerji üreticisi olan Amerika Birleşik Devletleri, daha yüksek maliyetler için, ancak daha az derecede eleştiriliyor.

ABD ekonomisi de yükselen enflasyona rağmen sağlıklı görünüyor: Şubat ayında 678.000 iş eklendi, Cuma günü açıklanan veriler beklentileri alt üst etti.

Ayrıca, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın, Ukrayna’daki durumun beklentileri gölgelemesine rağmen, merkez bankasının faiz oranlarını bu ay içinde artırmaya başlamayı hedeflediğini söylemesinin ardından dolar yükseldi. Daha yüksek faiz oranları, özellikle Avrupa’daki politika yapıcıların artışlarını daha uzun bir süre için ertelemeleri gerekiyorsa, yurt dışından sermaye çekmeye yardımcı olmalıdır.

Bir şey daha var: kriz zamanlarında, para birimi yatırımcıları ve politika yapıcılar dayanmayı tercih etmiyor. Dolar, 2021’de küresel rezervlerin %60’ını oluşturuyordu.

Bisol, “Piyasalar ve merkez bankaları, doları çok likit bir para birimi olduğu için tutmak istiyor. Alım satımı oldukça yüksek” dedi. “Çok güçlü ve sağlam bir ekonomi tarafından destekleniyor.”

Güçlü bir dolar, yurtdışında para kazanan şirketlerin karlarına zarar verebilir, ancak en büyük endişe, doların yükselişinin, genellikle dolar borçlarını ödemek zorunda kalan gelişmekte olan ekonomileri nasıl etkileyeceğidir.

READ  Bu kolay adımlar, Prime Day'de harcayabileceğiniz ücretsiz 10 ABD doları sağlar

Rusya’daki ekonomik çöküşün, yatırımcıların Brezilya, Türkiye veya Meksika gibi daha riskli pazarları terk etmesine de neden olup olmayacağı konusunda şimdiden bazı endişeler vardı. Yükselen bir dolar baskıyı artırabilir.

Bu alana dikkat edin: Ukrayna’daki Rus savaşının, Moskova’nın – Pekin’in yanı sıra – Batı yaptırımlarını zaman içinde daha az etkili hale getirecek alternatif finansman mekanizmaları geliştirme konusundaki kararlılığını pekiştirerek doların egemenliğini sarsıp sallayamayacağı konusunda biraz konuşuldu. Ancak Dolar Kralının sonu daha önce birçok kez anıldı.

Bisol, “Doların hakimiyetinin azaldığına dair gerçekten hiçbir belirti yok” dedi. “Bu [storyline] Sadece uzun vadede olabilir.”

Rus savaşı dünya ekonomisini gerçekten değiştirdi

Ukrayna’da zar zor bir haftalık savaş küresel ekonomiyi sarstıHızlı Batı yaptırımları Rusya’yı izole etti, para birimi ve finansal varlıkları çöktü ve enerji ve gıda fiyatları fırladı.

Hızlı geri dönüş: Rusya’nın 1,5 trilyon dolarlık ekonomisi, Dünya Bankası verilerine göre dünyada 11. sırada. Bir ay önce ülke, büyük petrol şirketlerinin yardımıyla her gün milyonlarca varil ham petrol ihraç ederek bol miktarda enerji ticareti yapıyordu. Batılı markalar Rusya’da aktif olarak iş yapıyor, yatırımcılar şirketlerine borç veriyordu.

Şimdi, bir yaptırım barajı Rusya’nın en büyük bankalarını radyoaktif hale getirdi, tüccarlar Ural ham petrolünün varillerinden kaçınıyor ve CNN iş arkadaşım Charles Riley’in bildirdiğine göre Batılı şirketler ülkeden kaçıyor veya mağazalarını kapatıyor. Rus hisse senetleri küresel endekslerden ihraç edildi ve bazı Rus şirketlerinin New York ve Londra’daki ticareti durduruldu.

Büyük resim: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgali, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği, Kanada, Japonya, Avustralya ve diğer ülkelerden eşi görülmemiş bir tepkiyle karşılandı. Tarafsızlığı ve bankacılık gizliliği ile ünlü İsviçre bile Rusya’ya yaptırım uygulama sözü verdi.

READ  Emekli maaşı alan işçiler için sosyal güvenlik yardımları azaltılabilir

Yaptırımlar, Rusya’nın en büyük iki bankası olan Sberbank ve VTB’nin ABD doları cinsinden işlem yapmasını engelledi. Batı ayrıca, VTB dahil olmak üzere birçok Rus bankasını, finansal kurumları birbirine bağlayan ve hızlı ve güvenli ödemeleri kolaylaştıran küresel bir mesajlaşma hizmeti olan SWIFT’den kaldırdı.

İttifak, Rusya Merkez Bankası’nın rubleyi ve ekonomisini korumak için dolar ve diğer yabancı para birimlerini satmasını engellemeye çalışıyor. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’ye göre, yaptırımlar nedeniyle toplamda yaklaşık 1 trilyon dolarlık Rus mal varlığı donduruldu.

Capital Economics’te piyasa ekonomisti Oliver Allen bir araştırma notunda, “Batı demokrasileri, Rusya’yı küresel finans piyasalarından etkin bir şekilde izole ederek üzerinde yoğun ekonomik baskı oluşturma stratejisiyle birçok kişiyi şaşırttı” dedi.

“Rusya mevcut rotasında devam ederse, son yaptırımların Rusya’nın dünyanın geri kalanıyla olan mali ve ekonomik ilişkilerini keskin ve kalıcı bir şekilde kesmenin ilk adımları olabileceğini görmek çok kolay.”

sıradaki

Salı günü: kazanç Dick spor malzemeleri (DKS)Bumble, İncir ve Dikiş Düzeltme
Çarşamba günü: Çin enflasyon verileri; kazanç Campbell’ın çorbası (CPB)Ve Oatly, Asana ve CrowdStrike
Perşembe: Avrupa Merkez Bankası toplantısı; ABD enflasyon verileri; kazanç amerikan dış mekan markaları (AOBC) ve Rivi

Cuma gunu: Michigan Üniversitesi’nde tüketici görüşü