Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hologram doktorunuz şimdi sizi görecek

Hologram doktorunuz şimdi sizi görecek

Bir hasta hastane odasına girer, oturur ve doktorla konuşmaya başlar. Sadece bu durumda doktor 3 boyutlu bir görüntüdür.

Bilim kurgu gibi gelebilir ama Lancaster, Teksas’taki Crescent Bölge Hastanesi’ndeki bazı hastalar için bu bir gerçek.

Mayıs ayında hastane grubu, Hollanda merkezli bir dijital teknoloji şirketi olan Holoconnects ile yapılan ortaklık aracılığıyla hastalara doktorlarını 3 boyutlu görüntü olarak uzaktan görme olanağı sunmaya başladı.

Her bir Holobox (şirketin, ekranda bir kişinin hiper-gerçekçi 3D canlı videosunu görüntüleyen 440 kiloluk, 2 metre yüksekliğindeki cihazının adı) 42.000 dolara mal oluyor ve yıllık 1.900 dolarlık ek hizmet ücreti alıyor.

Yüksek kaliteli görüntü, hastaya sanki doktor kutunun içinde oturuyormuş hissi verirken, gerçekte doktor kilometrelerce uzakta hastayı gösteren kameralara ve ekranlara bakıyor.

Sistem, hasta ve doktorun daha çok yüz yüze görüşme hissi veren gerçek zamanlı bir tele-sağlık ziyareti yapmasına olanak tanıyor. Şu anda hizmet çoğunlukla ameliyat öncesi ve sonrası ziyaretler için kullanılıyor.

Hizmeti geleneksel randevulara genişletmeyi planlayan Crescent Bölge yöneticileri, bunun uzaktan hasta deneyimini iyileştirdiğine inanıyor.

Crescent Regional’ın yönetici ortağı ve CEO’su Raji Kumar, “Doktorlar bir hasta üzerinde çok farklı bir etki yaratabilir” dedi. “Hastalar doktorun orada olduğunu hissediyor.”

Ancak uzmanlar hologram ziyaretinin Zoom veya FaceTime gibi 2D telesağlık seçeneklerinden çok daha iyi olup olmadığını sorguluyor.

Pensilvanya Üniversitesi’nde tıp alanında yardımcı doçent olan Dr. Eric Pressman, tıpta teknolojik ilerlemelerin, bakıma erişimi iyileştirme, maliyetini düşürme veya kalitesini artırma yeteneklerine göre değerlendirildiğini söyledi.

Dijital tıp alanında deneyimi olan Dr. Pressman, “Bunun, ziyaretin kalitesini tipik teletıp ziyaretinin ötesinde artıracağı fikrini destekleyen herhangi bir veri bilmiyorum” dedi.

Bayan Kumar, 3D’nin tele-sağlık deneyimini iyileştirmesinin bir yolunun, doktorun hastanın tüm vücudunu görmesine olanak tanıyan geniş ekran ve gelişmiş kamera olduğunu, bunun da yürüyüş veya hareket aralığı gibi özellikleri değerlendirmede yararlı olduğunu söyledi.

READ  Bir federal yargıç, Beyaz Saray'ın kredi kartı gecikme ücretlerini sınırlamaya yönelik planını engelliyor

Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemi sanal bakım tıbbi direktörü Dr. Chad Elimutil, kameranın özellikle fizik tedavi ortamında faydalı olabileceğini söyledi.

HoloConnects’in Kuzey Amerika bölümünün genel müdürü Steve Sterling, hologramların bazı yararlarının daha az belirgin olmasına rağmen yine de hasta deneyimini önemli ölçüde iyileştirdiğini söyledi.

Bay Sterling, “Hasta sonuçlarını etkilemeyeceğiz, ancak etkileyeceğimiz şey doktorlar ve hastalar arasındaki bağlılık duygusudur” dedi.

Bay Sterling, Crescent Bölge Hastanesi’nin Holobox cihazını kullanan ilk hastane olduğunu söylerken, Konuk ağırlama Hizmetleri Teknolojiyi daha yaygın kullanıyorlar.

Bay Sterling, 12 otelin Holobox’a sahip olduğunu ve sistemi 18 lokasyona daha kurmanın planlandığını söyledi.

Dr. Elimutil, bu teknolojinin tıbbi ortamlar yerine konaklama ortamları için daha uygun olduğuna inanıyor. Telesağlık, hastaların evden doktorla görüşmesine olanak tanıyor ancak Holobox sistemini kullanan hastaların yine de ofise gitmesi gerekecek.

Bakımın kalitesinde ve erişilebilirliğinde iyileşme olmamasına ilişkin endişelerin yanı sıra fiyat da bir sorundur.

Şu anda 42.000 ABD Doları artı 1.900 ABD Doları tutarındaki yıllık ücret, uygun maliyetli bir hizmet değildir. Ancak Bayan Kumar bu konuda sorun olmadığını söyledi.

“Mesele gelir toplamak değil, hastalara verilen hizmetin kalitesi, onlara daha iyi hizmet verilmesine katkıda bulunmak, onlara daha fazla konfor sağlamak.” diye ekledi.