Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hükümet, ilk Türkiye’yi uzaya göndermek için bir Amerikan şirketiyle anlaşma imzaladı.

Ankara

Hükümet, ilk Türkiye'yi uzaya göndermek için bir Amerikan şirketiyle anlaşma imzaladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, hükümetin bir Türk vatandaşının eğitim ve uçuş hizmeti için ABD’li uzay altyapısı geliştiricisi Axiom Space ile anlaşma imzaladığını duyurdu.

sınıf=”cf”>

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Axiom Space arasında Paris’te düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nde imzalanan anlaşma kapsamında şirket, Türkiye’nin uzay araştırma yeteneklerini genişletme ve ulusal bir uzay programı geliştirme çabalarına yardımcı olacak.

Türkiye, Ulusal Uzay Programı himayesinde bir Türk vatandaşını uzaya göndermeyi amaçlayan Türk Astronot ve Bilim Misyonu Programı’nı 23 Mayıs’ta başlattı.

Enstitü, Türk vatandaşının uzayda bilimsel araştırma yapmasına yardımcı olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk insanlı uzay uçuşunda tarihi bir anlaşmaya imza attık” dedi.

Bakan, Türk Uzay Ajansı (TUA) tarafından hazırlanan Ulusal Uzay Programı kapsamında başlatılan projenin adaylık sürecinin TÜBİTAK’ın teknik rehberliğinde devam ettiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Sıfır yerçekimi ortamında yürütülen araştırmalar için üniversitelerden ve araştırma enstitülerinden gelen deneysel fikirler Teknik Komite tarafından değerlendirilir.

Paris’teki kongrede şirket, İtalya, Macaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile adam göndermek için sözleşme imzaladı.

Axiom Space, ticari uzay endüstrisindeki tek tam hizmet uçtan uca insanlı yörünge görev sağlayıcısı olarak bilinir.

Eğitime ek olarak, şirketin hizmetleri arasında görev planlama, donanım geliştirme, yaşam desteği, tıbbi destek, ekip düzenlemeleri, donanım ve güvenlik sertifikaları, yörünge operasyonları ve görev yönetimi yer alıyor.

Adaylar, uzayda yaşama uyum sağlamak için Axiom’un çok aylık eğitim kursunu tamamlamalıdır.

Plana göre Türkiye, 2023 yılı sonuna kadar Dünya’ya yakın yörüngeye fırlatılacak ve sert iniş yapacak milli ve orijinal hibrit roketiyle aya ulaşacak.

Bu proje sayesinde ülke, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) altyapısını kullanarak bilimsel deneyler yapma imkanına sahip olacak.

READ  Lise Sporları: Durk, IPCA Point Card College / Indiana Dönüşümsel Koç Ödülü'nü kazandı (3/31/22)

Adayın Türk vatandaşı olması, 23 Mayıs 1977 tarihinden sonra doğmuş olması, kamu haklarından yoksun olmaması ve mühendislik, fen/temel bilimler veya tıp alanlarında en az dört yıllık bilim dalını tamamlamış olması gerekir. Yüksek öğretim kurumlarında lisans derecesi ve tam İngilizce yeterliliği.

sınıf=”cf”>

Tıbbi muayeneden geçmeleri ve boy ve kilo şartlarını geçmeleri gerekir.

Adaylar, başvuru sistemine girmiş oldukları beyan ve belgelere göre değerlendirilecektir. İlk aşamadan sonra adaylar mülakata çağrılacaktır. İki seviyeyi geçen iki aday, TUA veya TÜBİTAK tarafından on yıl süreyle seçilerek istihdam edilecektir.

Türkiye, ABD,