Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: İsrail Gazze’nin Refah şehrinde yeni tahliye emri verdi

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: İsrail Gazze’nin Refah şehrinde yeni tahliye emri verdi

Refah (Gazze Şeridi) – İsrail, Refah, Gazze Şeridi’nde yeni tahliye emri verdi (AFP) – İsrail, Refah’ta yeni tahliye emri verdi Gazze Güneydeki Refah kenti Cumartesi günü, yakın müttefiki ABD ve diğerlerinin artan baskılarına rağmen askeri operasyonunu yoğun nüfuslu merkez bölgeye genişletmeye hazırlanırken on binlerce insanı kaçmaya zorladı.

İsrail ordusu ayrıca Gazze’nin kuzeyindeki harap bir bölgeye doğru ilerlediğini ve burada Hamas’ın saflarını yeniden düzenlediğini doğruladığını söyledi.

İsrail, Gazze’deki son sığınak olarak kabul edilen Refah şehrinin doğudaki üçte birlik kısmını tahliye etti. Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşlar, İsrail’in Refah’a yönelik geniş çaplı işgalinin insani yardım operasyonlarını sekteye uğratacağı ve sivil kayıplarında feci bir artışa neden olacağı konusunda uyardı. Mısır sınırındaki Refah kapısı, halihazırda etkilenen ana yardım giriş noktalarının yakınında yer alıyor. İsrail kuvvetleri Refah kapısının Gazze tarafını ele geçirdive kapanmaya zorlayın.

ABD Başkanı Joe Biden, Refah’ta İsrail’e saldırı silahları sağlamayacağını söyledi. ABD Cuma günü “makul” bir durum olduğunu söyledi İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiğinin kanıtı Hamas’a karşı savaşını yürütürken sivilleri korumak, Biden yönetiminin bu konuda şimdiye kadar yaptığı en güçlü açıklama.

İsrail başbakanının dış politika danışmanı Ofir Falk, ABD raporuna yanıt olarak AP’ye, İsrail’in silahlı çatışma yasalarına uygun hareket ettiğini ve ordunun sivil kayıpları önlemek için alarm da dahil olmak üzere geniş önlemler aldığını söyledi. insanları telefon görüşmeleri ve kısa mesajlar yoluyla askeri operasyonlara yönlendiriyorlar.

daha fazla 1,4 milyon Filistinli Gazze nüfusunun yarısı, yani nüfusun yarısı, çoğu başka yerlerdeki İsrail saldırılarından kaçtıktan sonra Refah’a sığındı. Tahliyeler insanları daha önceki İsrail saldırıları nedeniyle harap edilen bölgelerin kuzeyine dönmeye zorluyor. Yardım kuruluşları, Cumartesi günkü emirden önce 110.000 kişinin bunu yaptığını ve buna 40.000 kişinin daha eklendiğini tahmin ediyor.

READ  Kherson: Rusya, Ukrayna savaşında güçlerini geri çekecek

Refah sakini Hanan Al-Satri, insanlar şilteleri ve su tanklarını yüklemek için koşarken, “Burada ne yapmalıyız? Hepimiz üst üste ölene kadar mı beklemeliyiz? Bu yüzden buradan ayrılmaya karar verdik” dedi. ve diğer eşyaların araçlara yüklenmesi.

“İsrail ordusunun Gazze’de güvenli bir bölgesi yok. Daha önce Gazze Şehri’nden yerinden edilmiş olan Abu Youssef Al-Deiri, “Her şeyi hedef alıyorlar” dedi.

Pek çok insan birçok kez yerinden edildi ve gidilecek yalnızca birkaç yer kaldı. Hafta başındaki çatışmalardan kaçan bazı kişiler, daha önceki İsrail saldırısında yarısı yıkılan Han Yunus ve Deir El Balah şehirlerinde yeni kamplar kurarak altyapıyı zorladı.

Bazı Filistinliler, Gazze’nin kıyısındaki Mawasi Şeridi boyunca İsrail’in güvenli insani bölgeler olarak adlandırdığı bölgelere gönderiliyor. Ancak bölge zaten kötü koşullarda yaşayan yaklaşık 450.000 insanla dolu ve çöplerle dolu kampta temel imkanlar yok.

Refah’taki BM insani yardım kuruluşundan yetkili Georgios Petropoulos, yardım çalışanlarının insanların yeni yerlere yerleşmesine yardımcı olacak malzemelerinin olmadığını söyledi. “Çadırımız yok, battaniyemiz yok, yatağımız yok, hareketli bir nüfusun insani sistemden almasını bekleyeceğiniz malzemelerin hiçbiri yok” dedi.

Petropoulos, Dünya Gıda Programı’nın güney Gazze’de dağıtılacak gıdanın Cumartesi gününe kadar tükeneceği konusunda uyardığını söyledi. Yardım grupları, yakıtın da yakında tükeneceğini, bunun da hastaneleri hayati önem taşıyan operasyonları durdurmaya ve Gazze’nin güney ve orta kesimlerine yardım götüren kamyonları durdurmaya zorlayacağını söyledi.

İsrail’in saldırı düzenlediği bölgede Hamas’ın yeniden toplandığı kuzey Gazze’de de yoğun çatışmalar yaşanıyor. İsrail ordusu sözcüsü Avichai Adraee, Jabalia, Beit Lahia ve çevre bölgelerdeki Filistinlilerden evlerini terk edip Batı Gazze Şehri’ndeki barınaklara gitmelerini istedi ve insanların “tehlikeli bir savaş bölgesinde” olduğu ve İsrail’in “büyük bir güçle saldıracağı” uyarısında bulundu. ” “.

READ  Biden Polonya'yı ziyaret ederken batı Ukrayna'da roket saldırıları Lviv'i vurdu | rusya ve ukrayna arasındaki savaş haberleri

Hamas ve diğer militanların 7 Ekim’de İsrail’in güneyine saldırması, çoğu sivil yaklaşık 1.200 kişinin öldürülmesi ve 250 kişinin de rehin alınmasının ardından başlayan İsrail kara saldırısının ilk hedefi Kuzey Gazze oldu. Halen yaklaşık 100 mahkumu tutuyorlar ve geriye kalanlar 30’dan fazla.

İsrail geçen yılın sonlarında Gazze’nin kuzeyindeki Hamas’ı büyük ölçüde dağıttığını açıklamıştı.

UNRWA olarak bilinen Gazze’deki insanları destekleyen Birleşmiş Milletler kuruluşu, Refah ve Jabalia’daki tahliye emirlerinden yaklaşık 300.000 kişinin etkilendiğini, ancak buraların yoğun nüfuslu bölgeler olması nedeniyle sayıların muhtemelen daha yüksek olacağını söyledi.

UNRWA’nın Refah sözcüsü Louise Waterridge, Associated Press’e şunları söyledi: “Bu tahliye emirlerinin Refah’ın merkezi ve Jabalia’ya doğru verilmiş olmasından büyük endişe duyuyoruz.”

Sayılarında sivil ve savaşçı ayrımı yapmayan Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in bombalaması ve kara saldırıları çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 34.800’den fazla Filistinlinin ölümüne yol açtı. İsrail sivil kayıplardan Hamas’ı sorumlu tutuyor ve onu yoğun nüfuslu yerleşim bölgelerinde bulunmakla suçluyor.

Deir el-Balah’taki El Aksa Şehitleri Hastanesi ve Associated Press muhabirine göre, Gazze’nin merkezinde bir gecede Zawaida, Maghazi ve Deir al-Balah bölgelerini vuran hava saldırılarında sekizi kadın ve sekizi çocuk olmak üzere en az 19 kişi öldürüldü. Kayıpları kim saydı? Cesetler.

Kahire’deki bir başka ateşkes müzakeresi turu da bu hafta başında herhangi bir ilerleme kaydedilmeden sona erdi.

___

Madanak Tel Aviv’den, Magdy ise Kahire’den haber verdi. Kudüs’teki Jack Jeffrey katkıda bulundu.

___

AP’nin savaşla ilgili haberlerini takip edin https://apnews.com/hub/israel-hamas-war