Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hyperloop One için oyun bitti

Hyperloop One için oyun bitti

Yolcuları ve kargoları vakum tüplerinde jet uçağı hızlarında bir şehirden diğerine taşımayı vaat eden fütüristik ulaşım şirketi (unuttuysanız) Hyperloop One resmen öldü – ama bu sefer gerçek. buna göre BloombergUzun süredir kuşatma altında olan şirket, 31 Aralık’ta resmen kapılarını kapatacak.

Bunların hepsi çılgın bir rüyaydı ve o zamanlar çok pahalıydı. Elon Musk, 2013 yılında “Alfa Makalesi”nde orijinal fikrini ortaya koydu; bu fikir, yolcu veya kargoyla dolu aerodinamik bölmelerin Jetgiller tarzında tüpler aracılığıyla şehirler arasında 760 mil/saat’e varan hızlarda taşınabileceğini öne sürüyordu. Los Angeles’tan San Francisco’ya, New York’tan DC’ye 30 dakikada ulaşacak, sonuçta hayatımızı ve işimizi değiştirecek bir rüya senaryosuyla bunu “beşinci ulaşım modu” olarak tanımladı.

Her ne kadar (gerçek) bilim adamları ve mühendisler projeyi oldukça olası olmadığı gerekçesiyle çürütmüş olsalar da, Musk’un fikrinin karşı konulamaz olduğu kanıtlandı. Hyperloop One, 2014 yılında yüz milyonlarca dolar topladı ve daha sonra yıllar içinde birçok kez tekrarlanan vizyonunu geliştirerek harcadı. Virgin Group milyarderi Richard Branson, 2017 yılında finansal ağırlığını şirkete taşıyarak Dubai merkezli lojistik şirketi DP World ile birlikte 350 milyon dolarlık yatırım getirdi ancak bu para hızla harcandı.

Önümüzde başka engeller de vardı: Kurucu ortak Shervin Pishevar, birden fazla kadının cinsel istismar iddiaları üzerine istifaya zorlandı. Ayrıca Branson, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de öldürülmesinin ardından Suudi Arabistan’ı yüksek sesle eleştirdi. Suudi Arabistan şirketle olan planlarını durdurdu ve ardından Branson başkanlık görevinden ayrıldı.

Şirket, 2020 yılında Hyperloop kapsülü kullanarak insan yolcularla ilk ve tek testini gerçekleştirdi ancak beklentilerin gerisinde kaldı ve saatte yalnızca 160 kilometre hıza ulaştı. Kurucular ve yöneticiler daha sonra hızla geri çekildiğinden pandeminin bu duruma pek faydası olmadı.

READ  Dans Eden Musk, yeni Alman gigfactory'den ilk Tesla'ları sürücülere teslim ediyor

Hyperloop One daha sonra 2022’de nakliyeye odaklanmak için insanları kapsüller halinde gönderme fikrinden vazgeçti ve DP World’ün bu kararda açıkça küçük bir rolü yoktu. Şirket, Virgin’i unvanından çıkardı ve 200 çalışan sayısını yarıya indirdi. Reuters’e göre DP World artık fikri mülkiyet haklarına ve Las Vegas dışındaki test pisti ve tamamı satılacak tüm ekipmanlar da dahil olmak üzere tüm fiziksel varlıklara sahip. Bloomberg.

İdeal olana gelince, Musk’ın test tüneli otoparka dönüştürüldü ve dünyada henüz büyük ölçekli bir hiperdöngü yok. Boring Company hala Las Vegas’ta tüneller kazıyor, ancak gelecekteki seyahatler için değil, kongre merkezlerine gidiş ve dönüşte saatte 35 mil hızla seyahat eden insan güdümlü Tesla arabaları için.

Resim kaynağı: Wikimedia Commons, resim: Z22 Ve altında lisanslıdır ÇKP-SA 4.0

FTC: Gelir elde etmek için otomatik ortaklık bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.