Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İç notlar: Türklerin sevdiği yiyecekler

Türk yemekleri, turistik patikalarda düzenli olarak bulunan kebapları, köfteleri, mezeleri ve güveçleri ile saygı görmektedir, ancak Türk çamı, yabancı gözle daha az görülebilen harika yemeklerle dolu bir dünyaya sahiptir. Aslında, yabancılar bu yiyeceklerin ne olduğunu ve nerede bulacağını “bilmezse” bu yiyecekleri tamamen kaybedebilir.

Bu nedenle, Türk mutfağının favorilerinin bir listesi aşağıdadır:

İskender Kabab

Denor Cub’ın bu özel çeşidi o kadar popüler ki, onu yapmaktan sorumlu aile yemeğin patentini aldı. Bursalı Iskenterolalu ailesi, kurulduğu günden beri lokanta işiyle uğraşıyor, çünkü bildiğimiz kadarıyla, dönen ipi ve lokantayı kendi atalarının icat ettiğini iddia ediyorlar. Bu yemekte, kabarık bir fırında pişirilen fırınlanmış ekmeğin etrafına ince tabaklanmış tabaklar sarılır ve daha sonra bir domates sosuna sarılarak yoğurda eklenir. Gerçek muamele, garson tabağı masasının üzerine cızırtılı tereyağı dökmektir. Hatta iskander ismi patentli olduğu için sadece bursa merkezli resmi iskanderos’taki zincir restoranlarda iskander ismini taşıyan yemeklerin bulunması gerekir.


Bir kadın Türk büyüsü yaratır. (Shutterstock fotoğrafı)

mandi

Türkler için en iyi teselli yemeği, üzerine sarımsaklı ve domates soslu yoğurt soslu kıymalı köftelerden oluşan Monte’dir.

Bazen bunun yerine veya ek olarak, üstüne başka bir cızırtılı biber-tereyağı sosu dökülür. İskender Kabab’ın aksine Monte, hemen hemen her yerde bulunur ve Türkiye’nin birçok bölgesinin bu popüler yemekte özel varyasyonları vardır.

Kaiseri, özellikle küçük olan mandibulaları ile tanınan bir bölgedir. Bu mini köftelerin 40 yemek kaşığına sığdığı bilinen bir atasözü var. Kaiseri, özellikle arzu edilen, ya mandesi olarak adlandırılan çok çeşitli kızarmış köfteler sunmaktadır. Küçük topların yağda kızartıldığı, yoğurt ve tereyağı sosuyla kaplandığı eşit derecede lezzetli ama küçük boyutlu podrum montas.

Birçok sirkadiyen monte yemek, patates dolgulu köfteli Henkel gibi Anadolu yemeklerini içerir. Bir de hamur işi gibi görünen ve yoğurtla kaplanmış özel soslu Bosna Montesi var. Bu günlerde Monte düzenli olarak alınır, ancak bu yemekte uzmanlaşmış, yukarıda belirtilen tarzları sunan ve çok çeşitli vejetaryen yemekleri sunan birçok restoran var.

READ  2023'ün ikinci yarısında uzaya gidecek ilk Türk: Bakan

lamakon

Türkler Lahmakan’a takıntılı – tam olarak, kıyma, domates, soğan ve baharatlarla doldurulmuş bu ince ve çıtır yuvarlak fırında pişmiş hamur gerçekten çok arzu edilir. Her biri hafif, ince, baharatlı ve lezzetlidir, bu nedenle insanlar genellikle en az iki veya üç porsiyon sipariş eder. Bazen Türk et restoranı diyetinin bir parçası olan fondak lamacan olarak adlandırılan küçük bir varyasyon da vardır. Bununla birlikte, daha büyük olanlar, birçok Türk iş yerinde öğle yemeği ve ev yapımı yemekler için temel bir unsurdur. Önde gelen bir online paket servis sitesine göre Lamagun, Dahner ve Adana Duram ile birlikte Türkiye’de en çok sipariş edilen eşyalardan biri. Lahmakan çoğu restoranda bulunur ve bazen baharatlı ve hafif çeşitlerde gelir. Gelenek, ortasına maydanoz ve soğan salatası ekleyip dürüm gibi sararak elinizle yemektir.


Lamacon.  (Shutterstock fotoğrafı)
Lamacon. (Shutterstock fotoğrafı)

ıslak hamburger

“Islak hamburger” (Tembel Joe) çekici gelmese de, yolculuk sırasında Türkiye’den laslak burger tercih edilir. “Toast” (ızgara peynirli sandviç) ve her zaman açık olan tabakhane, Türkiye’nin bir kaydırıcıya cevabı olan bu küçük burger, ince bir sarımsak ve ince bir sarımsak-yağlı domates sosuna batırılmış bir sandviç.

kurulum

Karadeniz bölgesinden bir spesiyalite olan Mahlama, Türk usulü bir fondü. Bölge mutfağına odaklanan restoranların çoğunda bulunan mahlama, tereyağı, mısır unu ve peynir karışımı içerir. Yemeğin yapımında kullanılan peynir, geleneksel olarak Trobson’s Golot peyniri veya Türk çeçil peyniridir.

Karadeniz yöresine ait Kuimak adlı benzer bir yemek de aynı şekilde yapılır, tek farkı mısır unu ve peynire daha çok ağırlık verilmesidir. Anlaşılır bir şekilde Mahlama, hanım evladı bir yazı tipi gibidir, Guymak İrmik biraz fazla ileri gider. Her iki yemek de Türkiye’nin en sevdiği beyaz ekmekle veya Karadeniz’de yapıldığı için bölgenin ünlü mısır ekmeğinden bir dilim ile servis ediliyor.

READ  Grand Dirk, 2022'nin ilk üç ayında 170.000 kruvaziyer ziyaretçisi aldı


Mahlama, Türkiye'nin Karadeniz bölgesinden popüler bir geleneksel yemektir.  (Shutterstock fotoğrafı)
Mahlama, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinden popüler bir geleneksel yemektir. (Shutterstock fotoğrafı)

Isırmak

Türkler, tatlı bir isteği tatmin etmek için her zaman “Lokma”yı seveceklerdir ve kim bu şurupla ıslatılmış bu küçük kızarmış un topunu sevmez ki. Gevrek bir kabuk, havadar ve yumuşak merkez ve dökülen altın şurubu kombinasyonu gerçekten özel bir muamele. Lokma genellikle Türklerin bir şeyi hatırlamak veya birine teşekkür etmek için düzenlediği bir hayır etkinliği olan “Saç” a verilen bir uzmanlık olarak görülür.

Daha yüksek, ölen kişinin anısına veya çeşitli nedenlerle bir aile üyesini orduya gönderirken tutulabilen Türk kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Bu günlerde, bu büyük ilaçları ücretsiz dağıtan gerçekten büyük gıda kamyonları var. Bir hizmet bir düzine veya daha fazlasını içerir. Türkiye’nin en son Lokma trendi, topları temelde havadar çörek deliklerine benzeyen lüksle doldurmak ve çeşitli çikolatalarla çikolata sosuyla kaplamak.


İçli köfte.  (Shutterstock fotoğrafı)
İçli köfte. (Shutterstock fotoğrafı)

İçli köfte

Türk mutfağının tadı en zor yemeklerinden biri, özenle şekillendirilmiş bir bulgur olan ve bazen kıyma, soğan, maydanoz, ceviz ve kıyma ile doldurulmuş elde yapılan rat köftesidir. Daha sağlıklı pişmiş versiyonu da var, ama onu süsleyen herhangi bir yemeğin yıldızı kesinlikle kızarmış içli köfte. Neyse ki, alınabilecek pek çok teklif var, ancak gerçek anlaşma, Türkiye’nin muhteşem özel et restoranlarından birinden bir musluğun sıcak olması.

yaprak sarma

Son olarak, ama kesinlikle en az değil, bu liste Türk yabrak sarma veya yaprak sarma içerir. Yabrak dolma, geleneksel olarak kuş üzümü ve tarçın gibi baharatların pirinç karışımı ve baharatlarla doldurulmasıyla yapılan bu elle haddelenmiş lezzet olarak kabul edilen bir isimdir. Lahana ve lahananın da pirinç ve etle doldurulmuş çeşitleri vardır.


Bir kadın geleneksel Türk Yabrak Sharma'yı yapıyor.  (Shutterstock fotoğrafı)
Bir kadın geleneksel Türk Yabrak Sharma’yı yapıyor. (Shutterstock fotoğrafı)

Sebzeye sarılmış bir yemeği ifade eden her türlü dolma, aslında Türkiye’de ev yemeklerinin ayrılmaz bir parçasıdır ve ev dışındakilerin kaçırması muhtemeldir. Patlıcan ve biberler sade, kurutulur ve kilerde paketlenir ve yılın aylar sonra da tüketilen domatesli pilav ile doldurulur.

READ  Türk Telekom Mobil ARPU Türkiye 2023'te