Ekim 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sebep: Gavin Durk, Tracy Emin ve bacak krizi için co-card sanatı

Londra’nın doğusundaki bir işyerinde – vızıldayan minibüsler, yüksek sesli kornalar ve çığlık atan sirenler – eski bir elektrik direğinden daha uzun hurda metal dağlar, eski çamaşır makineleri, kavisli bisikletler ve paslı arabalar. Karşıda, gümüş metal oluklu kapının üzerinde pamuklu bir bayrak yükseliyor. Büyük harflerle “İklim ve Çevre Acil Durumu” yazıyor. “#CultureTakesAction.” Kışkırtıcı atıklarını toplamasıyla tanınan İngiliz sanatçı Gavin Durk kuluçkahaneyi açtı; Bu garaj benzeri giriş, stüdyosuna çıkıyor. “Burada geri dönüşüm işindeyiz,” diye şaka yaptı ve daha önce altı paketli sırt çantalarını avangard bir heykele dönüştürdüğünü de sözlerine ekledi. İstif, Ve çürük elmanın merkezini bronz bir sanat eserine dönüştürdü. “Çalışmalarımın çoğu, attıklarımızla ilgili.”

Motor Yağı, 2015-2021, Gavin Durk © Gavin Durk

Stüdyosunun içinde duvara asılı bir tuval üzerine siyah bir kare, beyaz bir transit minibüsten kaydedilen motor sıvısı kullanılarak boyandı. Adlandırılmış Motor Yağı, 2015-2021, Satıldı Sotheby’s’in Tracy Emin, Anish Kapoor, Jato Fadojudimi ve Durk’un da aralarında bulunduğu sanatçılar, 8-15 Ekim tarihleri ​​arasında Dünya’nın da desteğiyle gerçekleşecek olan Yıldız Müzayedesi kapsamında bu ay kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağış toplamak üzere bir araya geliyor. Geniş Doğa Fonu (WWF) ve bu 26 Kasım’da Glasgow’da İklim zirvesinden önce.

Türkiye’nin iklim değişikliği konusundaki endişeleri Tracy ile eşleşiyor’ başlıklı bir neon tabela bağışladı. Çiçek Tarlası, 2017 Bir bağış toplama etkinliği için.

Çiçek Tarlası, 2017, Tracy Emin

Çiçek Tarlası, 2017, Tracy Emin tarafından

Fonlar, WWF’nin, balık ve karbon tuzağı için fidanlık sağlayan, ancak kirlilik ve aşırı avlanma nedeniyle Birleşik Krallık’ta yüzde 92 oranında azaltılan sünger ekiminden Amazon ormanlarını temizlemeye ve kaplanların korunmasına yönelik projelere kadar büyük uluslararası projelerini desteklemek için kullanılacak. . Sotheby’s’in çağdaş uzmanı ve müdür yardımcısı Antonia Gardner, müzayedenin “çalışmanın artmasına yardımcı olacağını… 60 yıldır WWF iklim acil durumunun ön saflarında yer alıyor. Bu mücadeleyi sürdürmek için el ele vermeliyiz” dedi.

Jade Fatojudimi, asla sınırlanmayan şaşkın bir zihin

Jado Fatojudimi © Jado Fadojudimi Asla kontrol edilemeyen şaşkın bir zihin. Mark Flower’ın fotoğrafı

WWF için bağış toplayan sanatçılardan biri olan Jadé Fadojutimi

Jade Fadojutimi, WWF © Bağış toplama sanatçılarından biri © Anamarija Ami Podrebarac

WWF CEO’su Tanya Steele, örgütün nesli tükenmekte olan türleri koruma misyonuyla tanınıyor, ancak son yıllarda odak noktası restorasyon çabalarını genişletmek – “kaybedilenleri kurtarmak”. “Doğa bizim yaşam destek sistemimiz, ancak her 12 saniyede bir Amazon’un futbol sahasını kaybediyoruz. Yağmur ormanları gezegenimizin ciğerleridir” diyor.

Sotheby’s müzayedesi daha geniş bir çabanın parçası. dünyanız için sanat, Kasım ayında sona erecek ve Sila Kumari Singh Burman, Heather Phillipson ve Bob ve Roberta Smith gibi sanatçıların özel baskılarının çevrimiçi satışlarını içeriyor. Burman, Pencap-Liverpatlian sanatçısı Tate, İngiltere’nin yüzünü acısıyla aydınlatıyor Cesur yeni bir dünyayı hatırlar Neon’un geçen kış yaptığı çalışma, kaplan resimlerini içeren baskılar üretti – “işimde geçen bir Bangladeş portresi” diyor. dünyanız için sanat Victoria Miro ve Hauser & Wirth gibi küresel bir dizi galeri, iklim kriziyle mücadele ve kendi karbon ayak izlerini çözme çabalarını destekleyecek. Galerinin genel müdürü Evan Wenders, “Bir dalgalanma etkisi yaratıyor” diyor. “Ana sorumluluklarımızdan biri, sanatçılarımızın ve bahçelerimizin mirasını korumak ve muhafaza etmektir … çevreye karşı sorumluluğumuzu ciddiye almadıkça bunu yapamayız.”

Sanat dünyası karbonu kirletiyor – eserler sergiler, satışlar ve sergiler için dünyanın dört bir yanına taşınıyor. Londra’daki Fotoğrafçılar Galerisi’nin müdürü Brett Rogers, endüstrinin evrim için “acil” olduğunu düşünüyor. Ayrıca analog fotoğrafçılıkta kullanılan “kimyasal bileşiklerin toksik etkilerine” ve dijital fotoğraflar için metallerin (iPhone’ların yanı sıra) “nadir toprak nesnelerini sömürmeye” değiniyor: “Evimizi düzene sokmamız gerekiyor.” örneğin, e-posta yoluyla yaygın olarak paylaşılan, ancak genellikle yüksek karbonlu yol tarafından gözden kaçan yüksek çözünürlüklü görüntü dosyalarına.

Jessica Rankin, 2021, müzayedeye bağışlandı

Jessica Rankin, 2021, açık artırmaya bağışlandı © White Cube / Don Prodica

Jessica Rankin stüdyosunda çalışıyor

Jessica Rankin stüdyosunda çalışıyor

Durk, dijital veya IRL, “insanlar ve nesneler arasındaki mesafe karbonla doldurulur” diyor. Yakınlardaki Amazon merkezinden bir dizi teslim alma ve teslimatı görmek, tanımlanamayan transit minibüsler ve etkileri hakkında bir “histeri” oldu; Hatta bazı araçları küboid eserlere çarptırdı. “Bütün bunları taşıyorlar ve ileri geri gidiyorlar” diyor. Şimdi yeni işler yaratmak ve bunları taşımak için hidrojen araçları aramak için emisyon bütçelerini hesaplamaya çalışıyor.

Stüdyosuna döndüğümde gözüm yine kağıt üzerinde siyah motor yağının yapılandırılmış sıçramasına takıldı – kirlilik çıplak gözle görülebiliyordu. Yağlı boya mı yoksa yağlı boya mı? Türk gülüyor. ‘Sanatçıların her zaman bir felsefesi ve önermesi vardır’ derken kastedilen biz insanları düşündürmek için buradayız.

WWF Art for Your World Müzayedesi, 8-15 Ekim, artforyourworld.com; wwf.org.uk

Bu makale, kâr amacı gütmeyen World Wide Fund for Nature’ı (WWF) yansıtacak ve Brett Rogers’ın takma adlarını “o”dan “she”ye değiştirecek şekilde düzenlendi.

READ  Caesar Campbell, Turks ve Caicos Turizm Kurulu Başkanlığına atandı