Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Idrissa Gueye, Paris Saint-Germain’den gökkuşağı formasının yokluğunu açıklamasını istedi

Idrissa Gueye, Paris Saint-Germain'den gökkuşağı formasının yokluğunu açıklamasını istedi

Paris Saint Germain orta saha İdris Sevinç Fransız Futbol Federasyonu ona, eşcinsel karşıtı ayrımcılığı kınamak için oyuncuların gökkuşağı numaralı forma giydiği bir maçı neden kaçırdığını sordu.

Olaya aşina olan bir kişi Salı günü The Associated Press’e Gaye’in gömleğine gökkuşağı numarası giymek istemediği için oynamadığını söyledi. Gueye olay hakkında kamuya açıklama yapmadığı için kişi isminin açıklanmaması koşuluyla konuştu.

Federasyon Etik Kurulu, Gueye’ye Çarşamba günü Associated Press tarafından elde edilen ve Cumartesi günkü maçı neden kaçırdığını açıklamasını isteyen bir mektup gönderdi.

Kurul, raporların yanlış olması durumunda Senegalli oyuncunun formayı giyerek fotoğrafını çekebileceğini söyledi.

Konsey başkanı Patrick Anton, “Senin yokluğun, yaygın olarak ayrımcılıkla mücadele konusunda farkındalığı artırmak için bu sürece katılmayı reddetmek olarak yorumlanan birçok spekülasyona yol açtı.”

Gueye maç için takım arkadaşlarıyla birlikte Montpellier’e gitti, ancak PSG koçu Mauricio Pochettino, Gueye’nin sahada olmamasını haklı çıkarmak için “kişisel nedenleri” gösterdi.

Anton şunları yazdı: “Ya bu varsayımlar asılsızdır, bu durumda bu söylentileri durdurmak için gecikmeden kendinizi ifade etmenizi rica ediyoruz.” “Örneğin sizi, mesajınıza söz konusu formayı giyerken çekilmiş bir fotoğrafınızı eklemeye davet ediyoruz.

“Ya da bu söylentiler [reports] “Doğru,” diye devam etti. “Ve bu durumda, sizden eylemlerinizin etkisini ve yaptığınız ciddi yanlışı değerlendirmenizi istiyoruz. Farklı azınlıklara karşı ayrımcılıkla mücadele, hayati ve kalıcı bir savaştır. Ten rengi, din olsun, olmasın. , cinsel yönelim veya diğer farklılıklar, tüm Ayrımcılık aynı temellere dayalıdır – diğerlerini reddetme.”

Üst üste ikinci sezon için Fransız kulüpleri, formalarını LGBTQIA+ hareketinin sembolü olan gökkuşağı bayrağının renkli numaralarıyla etiketlemeye davet edildi.

Gaye, geçen sezon Mayıs ayında bir beraberlik maçını da kaçırmıştı.

READ  Kaynak - Washington liderleri potansiyel bir stadyum inşa etmek için Virginia'daki araziye 100 milyon dolar harcıyor

Bu sürece katılmayı reddederek ayrımcı davranışları onaylıyorsunuz. [and] Anton, “Yalnızca LGBTQ+ hareketindekilerin değil, başkalarının da reddedilmesi” diye devam etti. Futbolun toplum üzerindeki etkisi ve oyuncuların kendilerine hayran olanlar için rol modeli olmaları hepimize kişisel bir sorumluluk duygusu veriyor. Bu mektubun, pozisyonunuzu netleştirmeniz veya telafi etmeniz gerektiği konusunda sizi bilgilendireceğini umuyoruz.”

Dava, Senegal ve Fransa’da hızla siyasi bir mesele haline geldi.

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Guy’a desteğini tweetledi.

Eski Senegal başbakanı Abdel Mbaye de PSG oyuncusunun “homofobik olmadığını. İmajının eşcinselliği teşvik etmek için kullanılmasını istemiyor. Onu rahat bırakın” diyerek Gueye’ye destek verdi.

Eşcinsel ilişkiler Senegal’de bir suçtur ve beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Geçen ayki Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhafazakar aday Valerie Pecresse, Guy’ın eleştirilerine katıldı.