Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

IEA, petrol ve gaz endüstrisinin iklim değişikliğine çözüm olarak karbon yakalamayı bırakması gerektiğini söylüyor

IEA, petrol ve gaz endüstrisinin iklim değişikliğine çözüm olarak karbon yakalamayı bırakması gerektiğini söylüyor

24 Temmuz 2023 Pazartesi günü Avustralya’nın Barrow Adası’nda Chevron tarafından işletilen Gorgon sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve karbon yakalama ve depolama (CCS) tesisi.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Uluslararası Enerji Ajansı başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, petrol ve gaz endüstrisinin, karbon yakalama teknolojisinin iklim değişikliğine bir çözüm olduğu “yanılsamasını” ortadan kaldırması ve temiz enerjiye daha fazla yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol yaptığı açıklamada, “Sanayinin, dünyanın enerji ihtiyaçlarını ve iklim hedeflerini karşılamasına gerçekten yardım etme taahhüdü vermesi gerekiyor; bu, makul olmayan büyük miktarlarda karbonun tutulmasının çözüm olduğu yanılsamasından vazgeçmek anlamına geliyor” dedi. . ifade Gelecek hafta Dubai’de düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı öncesinde.

Bu teknoloji, endüstriyel süreçlerden kaynaklanan karbondioksiti, emisyonlar atmosfere girmeden önce yakalıyor ve yeraltında depoluyor.

Birol, Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2050 yılına kadar net sıfır karbon ekonomisine geçişte endüstrinin rolünü inceleyen raporunda, petrol ve gaz şirketlerinin temiz enerjiye geçişteki rolleriyle ilgili bir gerçekle karşı karşıya olduğunu yazdı.

Birol’a göre temiz enerjiye yapılan küresel yatırımın yalnızca yüzde 1’i petrol ve gaz şirketlerinden geliyor. IEA şefi, sektörün, başarılı bir temiz enerji geçişinin petrol ve gaz operasyonlarını genişletmeyi değil, küçültmeyi gerektireceği yönündeki “uygunsuz gerçekle” yüzleşmesi gerektiğini yazdı.

Birol, “Dolayısıyla, tüm petrol ve gaz üreticilerinin, metan sızıntısı ve alevlenme de dahil olmak üzere faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonları azaltması gerekirken, eylem çağrımız çok daha geniş” diye yazdı.

IEA raporuna göre sektörün 1,5°C iklim değişikliği hedefini tutturmak için 2030 yılına kadar sermaye harcamalarının %50’sini temiz enerji projelerine yatırması gerekecek. 2022’de sanayi sermayesi harcamalarının yaklaşık %2,5’i temiz enerjiye gitti.

Rapora göre enerji geçişindeki en büyük tuzaklardan biri karbon yakalamaya aşırı bağımlılık. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, bazı sektörlerde net sıfır emisyona ulaşmak için karbon yakalama gerekli, ancak statükoyu korumanın bir yolu olarak kullanılmamalı.

READ  Amazon CEO'su: Ofise dönüş politikasına katılmamanın zamanı geldi

Uluslararası Enerji Ajansı, mevcut petrol ve gaz tüketimi tahminlerine göre iklim değişikliğini 1,5 santigrat derece ile sınırlamak için 2050 yılına kadar 32 milyar ton karbonun kullanım veya depolama amacıyla yakalanması gerektiğini söylüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, ihtiyaç duyulan teknolojinin 2050 yılında çalışması için 26.000 terawatt saat elektriğe ihtiyacı olacak; bu, 2022’deki toplam küresel talepten daha fazla.

Rapora göre, aynı zamanda bugünden yüzyılın ortasına kadar yıllık 3,5 trilyon dolar yatırım gerektirecek; bu da tüm petrol ve gaz endüstrisinin son yıllardaki yıllık gelirine eşdeğer.

Büyük Amerikan petrol şirketleri gibi ExxonMobil Ve Şerit Şirketler karbon yakalama ve hidrojen teknolojisine milyarlarca yatırım yaparken, büyük Avrupalı ​​şirketler Shell ve BP daha çok güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklandı.

Exxon ve Chevron da büyük anlaşmalar yoluyla fosil yakıtlar alanındaki çabalarını ikiye katlamaya çalışıyor. Exxon, Pioneer Resources’ı yaklaşık 60 milyar dolara, Chevron ise Hess’i 53 milyar dolara satın alıyor.