Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

IFC, Türkiye’de iklim odaklı, kadınlara ait küçük işletmelerin finansmana erişimini iyileştirmek amacıyla Türk Ekonomi Bankası’na yatırım yapıyor.

IFC, Türkiye’de iklim odaklı, kadınlara ait küçük işletmelerin finansmana erişimini iyileştirmek amacıyla Türk Ekonomi Bankası’na yatırım yapıyor.

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yeni yatırıma başladı Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB)Temel olarak kurumsal müşterilere ve küçük işletmelere hizmet veren özel bir banka olan Türkiye, iklim değişikliğini hafifletme ve uyum projelerine, kadınlara ait işletmelere ve tarımsal işletmelere odaklanarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) finansmana erişimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

IFC Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Basel III gereklilikleri ve Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun özsermayesi ile uyumlu olarak 100 milyon Euro’ya (107,79 milyon $) kadar sermaye benzeri borç finansmanı sağlayan yenilikçi bir Tier-2 aracı aracılığıyla bankayı destekleyeceğini söyledi. düzenlemeler.

Bu yatırım, TEB’in, makroekonomik dalgalanmaların yaşandığı dönemlerde yetersiz hizmet alan küçük işletmelere yönelik kredilerini önemli ölçüde genişletmesine olanak tanıyacaktır.

TEB CEO’su Ümit Leblebici, “Bu yatırım, bankamızın iklime duyarlı projelere sahip küçük ve orta ölçekli işletmelere, kadınlara ait küçük işletmelere ve tarım işletmelerine verdiği kredileri genişletmesine yardımcı olacak” dedi.

“İklim azaltımını ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak için kadın girişimcileri ve işletme sahiplerini güçlendirmeye odaklanan bir banka olarak, onları hem finansal imkanlarla hem de finansal olmayan hizmetlerle desteklemeye devam edeceğiz.

“Dış finansman araçlarımızı genişletmeye ve çeşitlendirmeye kararlıyız ve IFC ile güçlü ilişkimizi geliştirip Türkiye’de sürdürülebilir kalkınmaya desteğimizi artırmaktan heyecan duyuyoruz” diye ekledi.

Türkiye’de KOBİ’lerin istihdamın yüzde 73,5’ini oluşturmasına karşın banka kredilerinin yalnızca yüzde 27’sini almaları dikkat çekiyor. Bu durum ticari faaliyetleri ve büyümeyi olumsuz etkiliyor.

IFC, programın yeterince temsil edilmeyen küçük işletme segmentleri için finansal fırsatları iyileştirerek önümüzdeki beş yıl içinde ülkede 300.000’den fazla istihdam yaratacağını tahmin ediyor.

“Türkiye ancak güçlü ve kapsayıcı bir finans sektörüne sahip olursa ekonomik olarak ilerleyebilir.

IFC Türkiye ve Orta Asya Direktörü Wiebke Schloemer, “IFC’nin uzun süredir müşterisi olan TEB’e yapılan bu yatırım, ülkenin sürdürülebilir ekonomik büyümesini desteklemeye, daha fazla ekonomik katılımı teşvik etmeye ve istihdam yaratmayı desteklemeye hazırlanıyor” dedi.

READ  Rangers Rıdwan Yılmaz 'çok iyi bir yer' Türk'ün geleceği kredi spekülasyonları arasında tartışıldı

Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün en dinamik ilk 10 ülkesi arasında yer alması dikkat çekicidir.

Ülkede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için sanayide enerji yoğunluğunun azaltılmasına ve ekonominin enerji verimliliğinin artırılmasına öncelik verilmelidir.

Bu yatırım, IFC’nin Türkiye’de yeşil finansmanı genişletme taahhüdüyle uyumlu olup, küçük ölçekli iklim finansmanı projelerine yönelik finansman açığını kapatmayı amaçlamaktadır.

IFC, 50 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de özel sektörün gelişimini desteklemekte ve yalnızca son on yılda yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmektedir.

Türkiye, Nisan 2024 itibarıyla 5,2 milyar dolara yaklaşan portföyüyle IFC’nin küresel anlamda üçüncü büyük ülke riskini temsil ediyor.

Türk bankacılık sektörünün finans kuruluşu TEB, 1927 yılında kuruldu.

Firn, kuruluşundan bu yana geniş şube ağı ve geniş ürün ve hizmet yelpazesiyle yatırım, leasing, faktoring ve portföy yönetimi gibi finans sektörünün çeşitli sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

2005 yılında 65 ülkede faaliyet gösteren Avrupalı ​​ve uluslararası bankacılık şirketi BNP Paribas, TEB’e ortak oldu. Bu ortaklığın ardından TEB, kurumsal, ticari ve özel bankacılık alanındaki uzmanlığını bireysel, küçük işletme ve KOBİ bankacılığına taşıyor.

Dünya Bankası Grubunun bir üyesi olan IFC, gelişmekte olan piyasalarda özel sektöre odaklanan en büyük küresel kalkınma kuruluşudur.

Şirket, gelişmekte olan ülkelerde pazarlar ve fırsatlar yaratmak için sermayesini, uzmanlığını ve nüfuzunu kullanarak 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir.

2023 mali yılında IFC, ekonomiler küresel krizlerin etkileriyle boğuşurken, aşırı yoksulluğu sona erdirmek ve paylaşılan refahı artırmak için özel sektörün gücünden yararlanarak, gelişmekte olan ülkelerdeki özel şirketlere ve finans kuruluşlarına 43,7 milyar dolarlık rekor bir taahhütte bulundu.

IFC, Moğolistan’daki kadınlara ve küçük işletmelere yönelik dijital kredileri artırmak için M Bank’a 30 milyon dolar sağlıyor