Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin çoğu ülkelerindeki demokrasi seviyesinden memnun değil: anket

Türkiye 47. sıradaBu 53 ülkenin sonuçlarına göre insanların ülkelerindeki demokrasi düzeyinden memnuniyetsizliği yüksek. Demokrasi Duyarlılığı Endeksi (DPI) 2024.

DPI, Latana tarafından Demokrasi İttifakı ile birlikte yürütülen, insanların demokrasiyi nasıl algıladıklarına ilişkin dünyanın en büyük yıllık araştırmasıdır. Sonuçlar, 20 Şubat ile 15 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında, dünya nüfusunun yüzde 75’inden fazlasını temsil eden 53 ülkeden 62.953’ten fazla katılımcıyla gerçekleştirilen ulusal temsili görüşmelere dayanıyor.

Türklerin yüzde 65’inden fazlası ülkelerindeki demokrasi seviyesinden memnun değil. Sadece yüzde 25’i yeterli düzeyde demokrasi olduğunu düşünüyor ve yaklaşık yüzde 10’u da demokrasinin çok fazla olduğunu söylüyor.

Ankete katılan 53 ülkeden yüzde 40’ı ülkelerinin “yeterli demokrasiye sahip olmadığını”, yüzde 46’sı “doğru miktarda” olduğunu ve yalnızca yüzde 13’ü “çok fazla” demokrasiye sahip olduğunu söylüyor.

Türkiye’den sonra İran, Endonezya, Macaristan, Yunanistan, Peru ve Venezuela, ülkelerindeki demokrasinin gidişatından kamuoyunda memnuniyetsizliğin en yüksek olduğu ülkeler.

Listenin başında ülkelerindeki demokrasi seviyesinden memnun olan Güney Kore, Çin, Tayvan, Vietnam ve İsviçre yer alıyor.

DPI, halkın demokrasiye yönelik memnuniyetsizliğini tespit etmek için aynı zamanda insanların demokrasinin ne kadar önemli olduğunu söyledikleri ile ülkelerinin ne kadar demokratik olduğunu düşündükleri arasındaki farkı da ölçüyor. Bu farklılığa algılanan demokrasi açığı adı verilmektedir. Açıklar yüksek ve hükümetler vatandaşlarının demokratik beklentilerini karşılayamıyor.

Türkiye’de yüzde 44, İsrail ve İsviçre gibi ülkelerde ise yüzde 11 demokrasi açığı var.

Pek çok kişi, 2017 referandumunun başkanlık sistemine geçmesinden bu yana Türkiye’de demokrasinin gerilemesinden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a geniş yetkiler verilmesinden ve parlamentonun zayıflamasından şikayetçi.

Ayrıca, Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından, darbe karşıtı protestolar bahane edilerek sadakatsiz vatandaşların kitlesel olarak uzaklaştırılması, büyük hak örgütleri tarafından belgelenen ağır insan hakları ihlallerine yol açtı.

READ  Rangers'tan Rıdvan Yılmaz'la ilgili son gelişmelerle birlikte Dirk, seçenekleri değerlendiriyor

53 ülkede ankete katılanların yüzde 85’i demokrasinin önemli olduğuna inanıyor; bu şimdiye kadar ölçülen en yüksek seviye. Bu oran geçen yıl yüzde 84, anketin başladığı 2019’da ise yüzde 79’du. Bu rakam ülkeler arasında farklılık gösteriyor; Yunanistan’da yüzde 94’ten İran’da yüzde 63’e kadar. Dolayısıyla demokrasi, ankete katılan tüm ülkelerde açık bir çoğunluk desteğine sahip.

Demokratik İttifakın başkanı, eski NATO başkanı ve Danimarka başbakanı Anders Fogh Rasmussen, anket sonuçlarıyla ilgili olarak dünya çapında insanların demokrasi altında yaşamayı tercih ettiğini ancak anketteki rakamların tüm demokrasiler için bir uyandırma çağrısı olması gerektiğini söyledi. . Hükümetler. Rasmussen, “Demokrasiyi korumak, dünya çapında özgürlüğü ilerletmek anlamına gelir, ancak aynı zamanda ülke içindeki seçmenlerin kaygılarını da dinlemek anlamına gelir.” dedi.

Hoşuna gitti mi? Bir dakikanızı ayırıp Patreon’da Turkish Minute’u destekleyin!

Patreon'da Patron Olun!