Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İklim değişikliği: Dünya ilk kez kısa süreliğine 2 derecelik ısınma sınırını aştı

İklim değişikliği: Dünya ilk kez kısa süreliğine 2 derecelik ısınma sınırını aştıCNN

Önde gelen bir iklim bilimci tarafından paylaşılan veriler, Dünya sıcaklığının kısa süreliğine, bilim adamlarının onlarca yıldır gezegen ve ekosistemleri üzerinde yıkıcı ve geri döndürülemez etkiler yaratabileceği konusunda uyardığı kritik eşiğin üzerine çıktığını gösterdi.

Geçen hafta Cuma günü ilk kez küresel ortalama sıcaklık, sanayi öncesi seviyelere göre 2 santigrat derece daha yüksekti. Avrupa merkezli Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin direktör yardımcısı Samantha Burgess’in X üzerinde paylaştığı ön verilere göre.

Bu eşik yalnızca geçici olarak aşılmıştır ve bu, dünyanın 2 santigrat derecenin üzerinde kalıcı bir ısınma durumunda olduğu anlamına gelmez, ancak bir gezegenin giderek ısındığının ve uzun vadeli bir duruma doğru ilerlediğinin bir göstergesidir. İklim krizinin etkili olacağı ve zor olacağı ve bazı durumlarda… İmkansız olduğu durumlarda bunu tersine çevirebiliriz.

“En iyi tahminimiz, bunun, küresel sıcaklığın 1850-1900 (veya sanayi öncesi) seviyeleri olan 2,06°C’nin 2°C üzerinde olduğu ilk gün olduğudur” diye yazdı.

Burgess, gönderisinde, Cuma günü küresel sıcaklıkların 1991-2020 seviyelerinin ortalama 1,17 derece üzerinde olduğunu ve bu durumun 17 Kasım tarihindeki en sıcak tarih olduğunu söyledi. Ancak insanların fosil yakıtları büyük ölçekte yakmaya ve Dünya’nın doğal iklimini değiştirmeye başlamasından önceki sanayi öncesi dönemlerle karşılaştırıldığında, sıcaklık 2,06 derece daha yüksekti.

Cuma günkü iki derecelik atılım, Dubai’deki Birleşmiş Milletler COP28 iklim konferansının başlamasından iki hafta önce geldi; burada ülkeler Paris iklim anlaşmasının küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin iki derece üzerinde sınırlama taahhüdüne yönelik ilerlemelerini sınırlı bir hırsla değerlendirecekler. 1,5 dereceye kadar.

READ  Sosyal medya kuralları isyanı körüklerken BBC krizle boğuşuyor

Burgess, CNN’e yaptığı açıklamada, sıcaklıkların bir gün üzerinde 2 derecenin üzerinde olmasının “Paris Anlaşması’nın ihlal edildiği anlamına gelmediğini ancak uluslararası düzeyde kabul edilen sınırlara ne kadar yakın olduğumuzu gösterdiğini” söyledi. Sıcaklıklarda 1,5 derecelik bir artış görmeyi bekleyebiliriz. önümüzdeki aylarda ve yıllarda.”

Copernicus verileri ön hazırlık niteliğindedir ve gerçek dünya gözlemleriyle doğrulanması haftalar alacaktır.

Dünya şimdiden önümüzdeki birkaç yıl içinde 1,5 derecelik uzun vadeli sıcaklık artışını aşmayı planlıyor; bu, bilim adamlarının söylediğine göre insanların ve ekosistemlerin uyum sağlamakta zorlanacağı bir eşik.

Pazartesi günü yayınlanan bir BM raporu, ülkeler emisyonları azaltma konusundaki mevcut taahhütlerini yerine getirseler bile, bu yüzyılda dünyanın 2,5 ile 2,9 derece arasında bir ısınmaya ulaşacağını gösterdi.

Ancak 1,5 derece Dünya için uçurumun kenarı değil; bunun üzerindeki her derece daha sıcak, etkiler daha da kötü oluyor. Sıcaklıklarda 2°C’lik bir artış, çok daha büyük bir nüfusu ölümcül aşırı hava koşulları riskiyle karşı karşıya bırakıyor ve gezegenin kutup buz tabakalarının çökmesi ve mercan resiflerinin kitlesel ölümü gibi geri dönüşü olmayan devrilme noktalarına ulaşma olasılığını artırıyor.

Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi’nde iklim bilimi profesörü Richard Allan, bu atılımı “kömür madenindeki bir kanarya” olarak tanımladı ve “sera gazı emisyonlarının acilen ele alınması gerektiğinin altını çizdi.”

Ancak şunları ekledi: “Uzun yıllar boyunca 2 santigrat derecelik gerçek hedefin aşılmasından önce, bazı günlerde sıcaklıkların sanayi öncesi seviyelerin 2 derece üzerine çıkması tamamen bekleniyor.”

Veriler, tarihteki en sıcak 12 ayın hemen ardından ve Hawaii’deki yangınlar, Kuzey Afrika’daki seller ve Akdeniz’deki fırtınalar da dahil olmak üzere iklim krizinin körüklediği ve hepsi can kaybına yol açan aşırı hava olaylarının ardından geldi.

Bilim insanları, sıcaklık verilerinin beklentilerini aştığı yönündeki endişelerini giderek daha fazla dile getiriyor.

READ  Avrupa Komisyonu, Rusya'daki savaş devam ederken Ukrayna ile üyelik müzakerelerinin başlatılmasını teklif ediyor

Son haftalarda Dünya’nın ikliminin sağlığını ve bununla mücadeleye yönelik insan eylemlerini inceleyen bir dizi rapor, gezegenin tehlikeli bir ısınma seviyesine doğru ilerlediğini ve bunun etkilerini hafifletmek veya bunlara uyum sağlamak için yeterince çaba göstermediğini gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir BM raporu, ülkelerin iklim planlarına göre, gezegenin ısınmasından kaynaklanan kirliliğin 2030 yılında 2010 yılına göre hâlâ %9 daha yüksek olacağını ortaya koydu. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne göre dünyanın emisyonları %45 oranında azaltması gerekiyor. . 2010’la karşılaştırıldığında bu on yılın sonunda küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin 1,5°C üzerinde sınırlama umudumuz kalmayacak. Yüzde 9’luk bir artış, hedefin ulaşılamaz olduğu anlamına geliyor.

Bir başka BM raporunda da dünyanın, küresel ısınmayı engelleyecek fosil yakıt üretimi sınırını aşmayı planladığı ortaya çıktı. Ülkeler 2030 yılına kadar sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlayacak maksimum fosil yakıt miktarının iki katından fazlasını üretmeyi planlıyor.