Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Liberyalı yetkililer, Weah’ın istifasından birkaç gün sonra resmi olarak Boakai’yi gelecek dönem başkanı ilan etti

Liberyalı yetkililer, Weah’ın istifasından birkaç gün sonra resmi olarak Boakai’yi gelecek dönem başkanı ilan etti

MONROVIA, Liberya (AP) — Liberya’daki seçim yetkilileri Pazartesi günü, görevdeki Başkan George Weah’ın ikinci tur seçimlerin geçici sonuçlarına dayanarak yenilgiyi kabul etmesinden üç gün sonra Joseph Boakai’yi resmen gelecek dönem başkanı ilan etti.

Ulusal Seçim Komisyonu’na göre Boakai ikinci turda oyların yüzde 50,64’ünü, Weah ise yüzde 49,36’sını aldı.

Eski başkan yardımcısı Boakai (78), zaferinin resmen açıklanmasından birkaç dakika sonra, “Geçiş için hazırlanacağımız, açılış planına başlayacağımız ve aynı zamanda yönetim faaliyetlerine başlayacağımız noktaya ulaştık” dedi.

Eski bir uluslararası futbol yıldızı olan Weah, mahkemede sonuca itiraz etmek yerine yenilgiyi kabul etme kararıyla Batı Afrika ülkesinde ve ötesinde övgü topladı.

Weah Cuma günü geç saatlerde yaptığı imtiyaz konuşmasında, “Bu, yenilgiye karşı zarafetin zamanı, ülkemizi partinin üstüne koymanın ve vatanseverliği kişisel çıkarların üstüne koymanın zamanıdır” dedi. Siyasi kariyerinin henüz bitmediğini söyledi.

2017 yılında Weah Bukai’yi ikinci turda %60 oyla rahatlıkla mağlup etti. Ancak daha sonra Liberya’nın artan ekonomik sorunları nedeniyle popülaritesi azaldı.

Diğer yerlerde Batı Afrika’da demokrasinin gerilediğine dair endişeler artıyor. Bölge, geçtiğimiz birkaç yılda, bu yılın başlarında Gabon’da yapılan başkanlık seçimleri sonrasında gerçekleşen darbe de dahil olmak üzere, bir askeri darbe dalgasına tanık oldu.

READ  Ukrayna Savaşı: Lahey'deki Zelensky ve yeni patlamalar Kiev'i sallıyor