Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İlk Cumhuriyet bankası düzenleyiciler tarafından devralındı ​​ve JPMorgan Chase’e satıldı

İlk Cumhuriyet bankası düzenleyiciler tarafından devralındı ​​ve JPMorgan Chase’e satıldı

Düzenleyiciler, First Republic Bank’ın kontrolünü ele geçirdiler ve finansal sistemi sarsan iki aylık bankacılık krizini dizginlemeyi amaçlayan dramatik bir hamleyle Pazartesi günü JPMorgan Chase’e sattılar.

First Republic, 2008 mali krizi sırasında iflas eden ve yine JPMorgan tarafından devralınan Washington Mutual’dan sonra varlıkları bakımından iflas eden en büyük ikinci ABD bankasıdır.

1985 yılında kurulan First Republic, bu yılın başlarında ABD’nin en büyük 14. bankasıydı. First Republic’in varlıkları, artan faiz oranları nedeniyle hırpalandı ve şirket, Mart ayında diğer borç verenlerin iflas etmesinden sonra hayatta kalma mücadelesi veriyor. mudilerin ve yatırımcıların

First Republic’in federal mevduat sigortacısı tarafından devralınmasının ve JPMorgan’a satışının duyurulması, ABD piyasalarının açılmasından saatler önce ve hafta sonu yetkililerin kapışmasından sonra gerçekleşti. Pazartesi günü, sekiz eyaletteki 84 First Republic şubesi JPMorgan şubeleri olarak yeniden açıldı.

“Krizin bu kısmı bitti” JPMorgan CEO’su Jamie Dimon Pazartesi günü bir konferans görüşmesinde söyledi. “Şimdilik hepimizin derin bir nefes alması gerekiyor.”

Yatırımcılar, JPMorgan’ın satın alımını memnuniyetle karşılayarak bankanın hisselerini Pazartesi günü yüzde 3,5 artırdı. First Republic’i satın alma teklifinde kaybeden iki bölgesel banka olan PNC Financial Services ve Citizens Financial Group yüzde 5’ten fazla düştü.

Anlaşmada First Republic’in hissedarları ve borç sahipleri elenecek, bu da bir bankanın devlet kayyımlığına geçmesinde tipik bir durum. First Republic’in adı ve logosu – V şeklinde kanatlarını açan kartal – hurdaya çıkarılacak ve bankanın şubeleri JPMorgan Chase satış noktaları haline gelecek.

Başkan Biden, Pazartesi öğleden sonra küçük işletmelerle ilgili yaptığı konuşmada satın almayı da memnuniyetle karşıladı. Rose Garden’dan Bay Biden, “Bu önlemler bankacılık sisteminin güvenli ve sağlam olmasını sağlayacaktır” dedi. “Mevduat sahipleri korunurken, hissedarlar yatırımlarını kaybediyor. Daha da önemlisi, zor durumda olan vergi mükellefleri değil.”

READ  Filistin yanlısı protestoların ardından daha fazla işçi iş bıraktı

FDIC, mevduat sigortası için bankaların ajansa ödediği ücretlerden oluşan sigorta fonunun, Birinci Cumhuriyet’in zararlarını karşılamak için yaklaşık 13 milyar dolar ödemesi gerekeceğini tahmin etti. JPMorgan ayrıca, FDIC’nin kendisine 50 milyar dolarlık finansman sağlayacağını ve JPMorgan’ın FDIC’ye 10.6 milyar dolar ödeyeceğini söyledi.

Bay Dimon, “Hükümetimiz ve diğerleri bizi adım atmaya çağırdı ve biz de bunu yaptık” dedi. Anlaşmanın amacının “Mevduat Sigorta Fonu için maliyetleri azaltmak” olduğunu söyledi.

Satın alma, zaten ülkenin en büyük bankası olan JPMorgan’ı daha da büyütüyor ve şimdiden işlerin başındaydı. Bazı milletvekilleri bunu eleştirdi.. Capital Alpha Partners analisti Ian Katz, bir araştırma notunda, “2008 mali krizinden bu yana, düzenleyiciler en büyük bankaların daha baskın hale gelmesini engellemeye çalıştı.” JPMorgan’ın boyutunu büyütmek, “koridorun her iki tarafındaki milletvekillerine kızacak, ancak özellikle birleşmeler ve satın almalar yoluyla konsolidasyona karşı mücadele eden ilericilere kızacak.”

First Republic, Mart ayında ülkenin en büyük 11 bankasından 30 milyar dolarlık bir cankurtaran halatı almasına rağmen başarısız oldu. JPMorgan 30 milyar dolar dedi İşlem kapatıldıktan sonra ödenecektir.

Hükümetin First Republic’i satın alması ve satması, başarısızlıkları sektörde şok dalgaları yaratan ve diğer bölgesel bankaların benzer mevduat operasyonları riskine maruz kaldığına dair korkuları artıran Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın hükümetin kontrolünü ele geçirmesinden yaklaşık sekiz hafta sonra gerçekleşti.

Pek çok bankacılık uzmanı, Birinci Cumhuriyet’in sorunlarının, krizde yeni bir aşamanın başlamasından çok, Mart ayındaki kargaşaya gecikmiş bir tepki olduğunu söyledi. Yatırımcılar ve sektör yöneticileri, başka hiçbir orta veya büyük kredi verenin yakın bir başarısızlık riski taşımadığı konusunda iyimser.

Başarısız olan diğer iki banka gibi – Silicon Valley Bank ve Signature – First Republic, Federal Rezerv enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını hızla yükseltirken milyarlarca dolar değer kaybeden kredilerin ve yatırımların ağırlığı altında çöktü. Bu varlıkların artık çok daha az değerli olduğu netleşmeye başladığında, First Republic’in çoğu kıyılarda yaşayan zengin müşterileri ellerinden geldiğince çabuk paralarını çekmeye başladılar ve yatırımcılar hisselerini sattılar.

READ  Tesla, Çin'de daha uzun sürüş menziline sahip güncellenmiş Model 3'ü piyasaya sürüyor

Janney Montgomery Scott’ta bankacılık analisti Timothy Coffey, First Republic ve Silicon Valley Bank’a atıfta bulunarak bir araştırma notunda, “FRC ve SVB’nin temel günahı, faiz oranları yüzde sıfıra yakınken çok hızlı büyümeleridir” dedi. “Muhtemelen başkaları da vardı. Ancak, bankaların büyük çoğunluğu buhar denetleyicisinin önünde kuruş toplamaya geçtiği için çok sınırlı sayıda kurum var.”

Bununla birlikte, ABD finansal sisteminin birçok sorunu var. Son dönemdeki banka iflasları ve yükselen faiz oranları, bankaları borç vermeyi dizginlemeye zorlayarak işletmelerin büyümesini ve bireylerin ev ve araba satın almasını zorlaştırdı. Ekonominin son aylarda yavaşlamasının nedenlerinden biri de bu.

Birinci Cumhuriyet’in sonu, banka ve danışmanlarının ya bankayı kurtarmaya ya da hükümetin devralması dışında bir alıcı bulmaya çalıştığı haftalar sonra geldi. Ancak çabalar boşunaydı: diğer bankalar onları satın almak konusunda isteksizdi veya milyarlarca dolar kayıpla kalmayacaklarına dair garantiler olmadan satın aldılar. Geçen hafta, bankanın müşterilerin mevduatlarının yarısından fazlasını geri çektiğini ortaya çıkardığı rahatsız edici bir kazanç raporunun ardından, hükümetin devralmasından başka çare olmadığı netleşti.

Geçen haftanın sonlarında FDIC, First Republic’i satın almak için JPMorgan Chase, PNC Financial Services ve Bank of America dahil olmak üzere diğer finans kuruluşlarına ulaştı. İsteklilerin tekliflerini sunmak için Pazar öğleden sonraya kadar süreleri vardı. İhale sürecinin bir parçası olarak, sürece aşina olan kaynaklara göre, bankalara gelecekte hükümetten hangi imkanları talep edecekleri de soruldu.

Satışın Pazar akşamı kapanması bekleniyordu ancak duyuru gece yarısı yapıldı. JPMorgan’dan Dimon, bankanın son birkaç gündür anlaşma üzerinde çalışan 800 çalışanı olduğunu söyledi.

Bankacılık krizi, analistlerin hükümet yetkililerinin tespit etmesi ve bankaları aylar önce düzeltmeye zorlaması gerektiğini söylediği sorunları ortaya çıkararak federal düzenleyicileri de savunmaya geçirdi. Geçen hafta, Federal Rezerv ve FDIC, Silikon Vadisi Bankası ve İmzasını yeterince düzenlemedikleri için özeleştiri raporları yayınladılar. Raporlar ayrıca bankaları kötü yönetim ve aşırı risk almakla suçladı.

READ  Ethereum rakibi, bilgisayar korsanları kripto köprüsünden yaklaşık 100.000.000 $ boşaltırken çöktü

First Republic’in, Silicon Valley Bank’a benzer şekilde başlangıç ​​endüstrisinde ve finans sektöründe, en iyi bankacılar ve hedge fon yöneticileri dahil olmak üzere birçok müşterisi vardı. Hesaplarının çoğunda federal mevduat sigortası limiti olan 250.000 dolardan fazla para vardı.

Evercore ISI küresel politika ve merkez bankası strateji ekibi başkanı Krishna Guha, Çarşamba günkü toplantısında bankaların kapanmasının Fed’in faiz oranlarını çeyrek puan artırma yolunda tutabileceğini söyledi. Aslında, kalıcı bir risk ve belirsizlik kaynağını ortadan kaldırarak böyle bir hareketin “yolunu açabileceğini” söyledi.

Ancak Bay Guha, bankacılık sorunlarının “akut” bir aşamadan “kronik” bir aşamaya geçtiğini söyledi: diğer borç verenler, First Republic ve diğer bankaların son zamanlardaki başarısızlıklarına bakabilir ve borç verme konusunda daha temkinli davranarak konumlarını güçlendirmeye çalışabilirler.

Guha, “Banka baskılarının makroekonomik etkileri, maruz kalmanın ilk aşamasında olabilir” dedi.

Rob Copeland Ve jim tankersley Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.