Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall Street, kötü haberlerin artık iyi haber olmadığını söylüyor. İşte nedeni.

Wall Street, kötü haberlerin artık iyi haber olmadığını söylüyor.  İşte nedeni.

New York (CNN) Yatırımcı perspektifinde sismik bir değişim oldu: kötü haber artık iyi haber değil.

Geçtiğimiz yıl boyunca Wall Street, Fed’i duraklamaya teşvik edecek sakin aylık ekonomik veriler umuyordu. Enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını keskin bir şekilde artırma hızı.

Ancak Mart toplantısında – sadece günler sonra banka iflasları silsilesi Ekonominin istikrarı ile ilgili endişeleri dile getirdi – merkez bankası işaret etti Faiz oranlarını artırmayı bu yıl bir ara durdurmayı planlıyor. Faiz artırımları sona ererken, yatırımcılar Fed’in bir sonraki hamlesini tahmin etmeyi bırakıp ekonominin sağlığına yöneldi.

bu şu demek, Eskiden zayıf ekonomik veriler -Fed’in faiz oranlarını artırmayı bırakabileceğine dair- iyi haberlerin sinyalini verirken, şimdi soğuk ekonomik veriler basitçe ekonominin zayıfladığını gösteriyor. Bu durum, yatırımcıları yavaşlayan ekonominin resesyona girebileceği konusunda endişelendiriyor.

Geçen hafta ne oldu? Piyasalar, alevlenen işgücü piyasasının nihayet soğumaya başladığını gösteren bir dizi ekonomik raporun (bundan sonra daha fazla bahsedeceğiz) ardından Wall Street’te yanıp sönen uyarı işaretlerinin ardından sallandı.

Buna göre, yatırımcılar, sağlık ve tüketim malları gibi sektörlerde savunma amaçlı hisse senetlerine koşmak için son zamanlarda sıçrayan büyük hacimli, yüksek büyüme oranlı hisse senetlerini terk ettiler.

Kısa işlem haftasının sonunda teknoloji hisseleri bir miktar toparlanırken — piyasalar Kutsal Cuma münasebetiyle kapalıydı — Nasdaq Bileşik hala %1,1 kayıptaydı. Geniş tabanlı S&P 500 %0,1 düştü ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama %0,6 arttı.

Bu piyasalar için ne anlama geliyor? Artık Wall Street “kötü haber kötü haberdir ve iyi haber iyi haberdir” modunda olduğuna göre, ekonominin hala dirençli olduğuna dair işaretler arayacaktır.

Değişmeyen şey, yatırımcıların hala sessiz enflasyon verilerini görmek istemeleri. Merkez bankası bu yıl faiz oranlarını artırmayı bırakacağını belirtirken, şimdiye kadarki eylemleri durdu. Sadece oldukça istikrarlı fiyatlar. Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Şubat ayında sona eren 12 aylık dönemde %5 artış göstererek %2’lik enflasyon hedefinin oldukça üzerinde kaldı.

READ  Enflasyonun ana ölçüsü hala yükseliyor ve savaş onu daha da kötüleştirebilir

Dahası, Wall Street, Fed’in gelecekte nasıl davranacağı konusunda aşırı iyimser olabilir: Bazı yatırımcılar, merkez bankasının geçen ay böyle bir niyeti olmadığını belirtmesine rağmen, merkez bankasının bu yıl birkaç kez faiz indirimi yapmasını bekliyor. 2023’te daha düşük oranlar.

Fed bu yıl faiz oranlarını düşürmezse piyasaların nasıl tepki vereceği belli değil. Penn Mutual Asset Management portföy yöneticisi George Cipollone, merkez bankası dönmediği veya en azından yakında planladığını belirtmediği sürece önemli bir ralli olmayacağını söyledi.

Şahin veya enflasyon korkularını ortaya koyan yorumların piyasalara zarar verebileceğini de sözlerine ekledi. “Kaynama noktasını ve sıcaklığı biraz yüksek tutuyor.”

Sonra ne? Fed bir sonraki toplantısını Mayıs ayı başında yapacak. Bundan önce, ekonominin ne durumda olduğu ve nelerle başa çıkabileceği hakkında bir fikir edinmek için birkaç ekonomik raporu analiz etmesi gerekecek. Piyasalar şu anda Fed’in faiz oranlarını buna göre çeyrek puan artırmasını bekliyor. ile CME FedWatch aracı.

İş piyasası soğuk mu?

En azından geçen hafta yayınlanan verilere göre, iş piyasası biraz yavaşlıyor gibi görünüyor. Ancak işgücü piyasasının gücünü kaybettiğini varsaymak için henüz çok erken.

Başkan Joe Biden Cuma günü yaptığı açıklamada, Mart verilerinin “çalışkan Amerikalılar için iyi bir istihdam raporu” olduğunu söyledi.

Mart ayı istihdam raporu, ABD’li işverenlerin beklenenden daha düşük bir okuma eklediğini ortaya koydu 236.000 iş fırsatı Geçen ay. Refinitiv’e göre ekonomistler, ayda 239.000 işlik net kazanç bekliyorlardı.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre işsizlik oranı %3,5’e düştü. Bu, istikrar beklentilerinden daha düşük. %3.6

İstihdam raporu aynı zamanda 12 ay içinde beklentilerin altında kalan ilk rapor oldu.

Ancak bu, işgücü piyasasının artık güçlü olmadığı anlamına gelmez.

Bank of America araştırmacıları Cuma günü bir notta, “İş piyasası soğuma belirtileri gösteriyor, ancak çok sıkı olmaya devam ediyor.”

READ  Benzin fiyatları bu ay neden artıyor?

Ancak geçen hafta açıklanan diğer veriler, işgücü piyasasında nihayet çatlakların oluşmaya başladığını gösteriyor. Şubat Ayı İstihdam Olanakları ve İşgücü Devir Araştırması açık Geçen hafta ABD’de mevcut iş sayısı Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. ADP’nin özel sektör bordro raporu beklentilerin çok altında kaldı.

Bunun Fed için anlamı, son istihdam raporundaki yavaşlamanın muhtemelen merkez bankasının bir sonraki toplantısında faiz oranlarını durdurması için yeterli olmayacağıdır.

LPL Financial baş küresel stratejisti Quincy Crosby, “İşgücü piyasası bir yıldan uzun süre önce başlayan oran artışlarının kümülatif etkilerine meydan okumaya devam ederken, Fed’in Mayıs ayında faiz oranlarını artırması muhtemel” dedi.

sonraki

Pazartesi: toptan envanter.

Salı günü: NFIB Küçük İşletme İyimserliği Endeksi. kazanç carmax (KMX), Albertson (ACI) f İlk Cumhuriyet Bankası (FRC).

Çarşamba: Tüketici Fiyat Endeksi ve FOMC Toplantı Tutanakları.

Perşembe: Aylık OPEC raporu ve üretici fiyat endeksi. kazanç Delta Havayolları (DAL).

Cuma: Perakende Satışlar ve Tüketici Görüşleri Anketi Michigan Üniversitesi. kazanç C. B. morgan kovalamaca (JPM), Wells Fargo (WFC), Siyah taş (BLK), Citigroup (Atmosfer PNC Finansal Hizmetler (PNC).