Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

FAA, tıkanıklığı önlemek için doğu kıyısında daha hızlı rotalar başlatıyor

FAA, tıkanıklığı önlemek için doğu kıyısında daha hızlı rotalar başlatıyor
  • Federal Havacılık İdaresi, yoğun doğu ABD boyunca yaklaşık 170 yeni uçuş yolu başlattı.
  • Yeni rotalar, uçaklar yukarıdayken çoğunlukla 18.000 fitin üzerindedir ve popüler rotalardaki tıkanıklığı azaltmayı amaçlamaktadır.
  • FAA, havayollarının New York bölgesindeki yaz tarifelerini kısmasına neden olan personel sıkıntısıyla uğraşmaya devam ediyor.

11 Ocak 2023’te Newark, New Jersey’deki Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’nda bir United Airlines taksisi.

Kenna Betancourt | AFP | Getty Resimleri

Federal Havacılık İdaresi, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusundaki tıkanıklığı azaltmak amacıyla yaklaşık 170 yeni daha kısa ve daha hızlı uçuş yolu başlattı.

Ajans Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bunun Federal Havacılık İdaresi ve havayollarının yüksek irtifalarda uçak rotalarını yeniden belirlemeye yönelik yedi yıllık çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

FAA, daha uzun ve daha dolambaçlı olan eski rotaları terk ederek geçen hafta 169 yeni rota başlattı. Bu daha uzun yollar, modern uçaklar tarafından kullanılan Küresel Konumlandırma Sistemine (GPS) değil, yer tabanlı radara dayanan uçaklar için tasarlanmıştır. Yenisi daha doğrudan olacak.

Yeni rotalar, uçaklar seyir halindeyken çoğunlukla 18.000 fitin üzerine çıkıyor ve popüler rotalardaki tıkanıklığı azaltmayı amaçlıyor. Atlantik Okyanusu ve Meksika Körfezi üzerinden bazı yeni rotalar.

FAA yaptığı açıklamada, “Değişiklik, acenteye trafiği uçağın varış noktasına göre belirli rotalara yönlendirmek için daha fazla kapasite vererek gecikmelerin önlenmesine yardımcı oluyor” dedi. “Hava çarptığında, kontroller de daha fazla esnekliğe sahip olacak. Son olarak, daha az yakınsama noktası ve daha basit akışlar güvenliği artırıyor.”

FAA, yeni rotaların yılda yaklaşık 6.000 dakikalık seyahat süresini azaltacağını tahmin ediyor.

Değişiklik, havayolu yöneticilerinin meşgul olmasını bekledikleri yaz seyahat sezonundan hemen önce geliyor. Havayolu endüstrisinden gelen baskı, tıkanıklık ve gecikmeleri ele alması için FAA üzerinde arttı, ancak havayollarındaki personel sorunları da aksaklıkların şiddetlenmesinde rol oynadı.

READ  Yetkililer, eski borsacının içeriden bilgi ticareti programından 3 milyon dolar kazandığını iddia ediyor

Uçuş izleme web sitesine göre, geçen yıl 1,7 milyon uçuş ertelendi; bu, ABD havayolları tarafından gerçekleştirilen uçuşların %20’sinden fazlası, 2019’da 1,5 milyondan veya uçuşların kabaca %16’sından arttı. FlightAware. Sitenin verilerine göre, bu yıl şimdiye kadar ABD havayolları tarafından gerçekleştirilen uçuşların %22’si ertelendi.

Yeni rotalardan bazıları, havayollarının sık sık gök gürültülü fırtınalar, askeri faaliyetler ve uzaya fırlatma gibi engellerle karşılaştığı Florida’ya gidiş ve dönüş uçuşları içindir. Geçen ay, FAA uçuş kesintilerini hesaba katacağını söyledi. Füze fırlatmayı kabul ederken.

American Airlines COO’su David Seymour e-postayla yaptığı açıklamada, “Amerikalılar uzun süredir Doğu Kıyısı boyunca ek yüksek irtifa rotaları açmanın savunucusu oldu ve bunların müşterilerimize ve ekip üyelerimize önemli faydalar sağlayacağı konusunda iyimseriz” dedi. .

Ayrı bir gelişmede, JetBlue Airways ve United Airlines dahil olmak üzere birçok havayolu, kesintileri azaltma planının bir parçası olarak FAA’nın hava trafik kontrolörü eksikliği nedeniyle New York City ve Washington, DC bölgelerindeki uçuşları azaltıyor.