Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İlk gizli asteroit görevi son olmayacak

İlk gizli asteroit görevi son olmayacak

Nesiller boyunca Batılı uzay misyonları büyük ölçüde halka açık olarak yürütüldü. Nereye gittiklerini, oraya neden gittiklerini, ne yapmayı planladıklarını biliyorduk. Ancak dünya, büyük paranın potansiyel olarak risk altında olduğu, özel çıkarların bu açıklığa gölge düşürdüğü yeni bir dönemin eşiğinde duruyor.

Gelecek yıl bir Amerikan asteroit madenciliği şirketi olan AstroForge'un bir uzay aracı, Dünya'nın yörüngesine yakın kayalık bir cisme yönelik bir göreve fırlatılabilir. Başarılı olması halinde bu, Ay'ın ötesinde derin uzaya yapılacak ilk tamamen ticari görev olacak. Ancak AstroForge, hedef asteroidi gizli tutuyor.

Gizli uzay taşı görevi, gökbilimcilerin ve diğer uzmanların hoş karşılamadığı, yeni ortaya çıkan bir trendin sonuncusu: Ticari uzay görevlerini gizlice yürütmek. Bu tür görevler, uzay uçuşlarının organizasyonundaki boşlukların yanı sıra, kozmosun keşfinin tüm insanlığa fayda sağlamaya devam edip etmeyeceği konusundaki endişeleri de vurguluyor.

Massachusetts'teki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden gökbilimci Jonathan McDowell, “Ben kesinlikle nesnelerin, kimsenin nerede olduklarını bilmeden iç güneş sistemi çevresinde yörüngede dönmesi taraftarı değilim” dedi. “Bu kötü bir emsal gibi görünüyor.”

Ancak AstroForge için hesaplama basit: Hedefi ortaya çıkarırsa, bir rakip asteroitin değerli metallerine kendisi için el koyabilir.

AstroForge CEO'su Matt Gialich, “Hedeflediğimiz asteroitin duyurulması, başka bir kuruluşun bu asteroidi ele geçirme riskini ortaya çıkarıyor” dedi.

Asteroit madenciliği, güneş sistemi madenciliği yapmayı teklif eden iki startup'ın 2010 sonlarında iflas etmesinden sonra son yıllarda çıkmaza girdi. Ancak şimdi Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Çin'deki birçok şirket bu çaba için başka bir girişimde bulunuyor. Bir kongre komitesi bile Konuyla ilgili duruşma Aralık ayında yapıldı.

Rönesans, büyük ölçüde Elon Musk tarafından kurulan, yeniden kullanılabilir roket güçlendiricileri fırlatan ve uzaya erişim maliyetini düşüren şirket SpaceX'in yönlendirdiği yeni bir ticari uzay araştırmaları dalgasıyla körükleniyor.

Bu artan aktiviteyle birlikte gizlilik de artıyor.

2019'da İsrail yapımı ticari iniş aracı Beresheet aya inmeye çalıştı ancak düştü. Başarısız inişten sonra bile gizlice uçakta kaldı Birkaç bin tardigratkar amacı gütmeyen Arch Mission Foundation tarafından sağlanan mikroskobik hayvanlar. Olay, ayın güçlü yaratıklar tarafından kirlenme potansiyeline ilişkin endişeleri artırdı ve Federal Havacılık İdaresi tarafından bir soruşturma yapılmasına yol açtı.

Yakın zamanda, yörünge altı uzay uçuşu şirketi Virgin Galactic, daha önce insanlı uzay uçuşlarında görülmemiş bir uygulama olan, uzay uçağındaki insanların kimliklerini misyonlar sonrasına kadar sakladı. Bazı uydular diğer birçok yörünge aracıyla birlikte uzaya fırlatılır. Sürüş paylaşımı görevleriAyrıca gizli tutuldu.

READ  PS5 Siber Pazartesi: Bunlar bugün hala alabileceğiniz en iyi fırsatlar

Dr. McDowell, “Bir süre geçene kadar hangi uyduların konuşlandırıldığını bilmediğimiz fırlatmalara sık sık tanık oluyoruz” dedi. Yörüngedeki uzay aracının halka açık veritabanı.

Mississippi Üniversitesi'nden uzay hukuku profesörü Michelle Hanlon, AstroForge'un yapmayı planladığı gibi, dünya dışı görevler için derin uzay görevinin varış yerinin gizli tutulmasını engelleyecek hiçbir yasal kısıtlamanın bulunmadığını söyledi.

“Bunun gibi derin uzay görevleri için gerçek bir sürecimiz yok” dedi çünkü Amerika Birleşik Devletleri'nde “ruhsatlandırma süreci yok”.

Ancak örneğin birden fazla asteroit madencisinin aynı asteroide inmesi durumunda karmaşık sorunlar ortaya çıkabilir.

Dr. McDowell, “Burada bir miktar şeffaflık olması gerekiyor” dedi. Her ne kadar Birleşmiş Milletler, uzay ajansları ve şirketlerinin uzaydaki yörüngelerini ve yollarını açıklamalarını talep etse de, “bunun genellikle güneş etrafında dönen nesneler için göz ardı edildiğini” belirtti.

Cezaların olmayışının “düzenleyiciler arasında tartışmayı tetiklemesi gerektiğini” ekledi.

AstroForge'un misyonu Odin, uzaya göndereceği ikinci uzay aracı olacak. Nisan ayındaki ilk cihazı Brokkr-1, yaklaşık 25 kilo ağırlığında, mikrodalga boyutunda bir makineydi. Bu misyonun amacı uzay ortamında metal rafine etme uygulamaları yapmaktı. Uzay aracında sorunlar vardı ama şirket 11 Aralık'ta dedi. AstroForge, Brokkr-1'i kaybolmadan çalışır duruma getirmek için “zamana karşı yarış” yapıyor.

Öte yandan Odin 220 kilo daha ağırdır. AstroForge, 2024 yılında NASA sponsorluğundaki Intuitive Machines tarafından Ay'a robotik bir görev yapmayı planlıyor ve SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılacak ancak fırlatma tarihi henüz belirlenmedi.

Aya yolculuk sırasında plan, Odin'i serbest bırakmak ve ayın yörüngesinin ötesindeki derin uzaya yolculuk yapmaktır. AstroForge'a göre bir yıl içinde uzay aracı gizemli asteroitin yanından uçacak, bu süreçte fotoğraf çekecek ve mineralin varlığına dair kanıt arayacak.

AstroForge, M tipi bir asteroit olduğundan şüphelenilen bir şeyi hedef alıyor. Bu parçaların başarısız gezegen çekirdeklerinin parçaları olduğuna ve değerli platin grubu metaller açısından zengin olabileceğine inanılıyor. Geniş kullanım yelpazesi Sağlık ve mücevherat dahil.

Daha önce hiçbir uzay aracı böyle bir asteroidi ziyaret etmemişti, ancak NASA'nın Ekim ayında başlatılan Psyche misyonu, Mars ve Jüpiter arasında Psyche olarak da adlandırılan olası bir M tipi asteroit misyonunda. Ancak Ağustos 2029'a kadar ulaşmayacak ve AstroForge'a böyle bir nesneyi ilk ziyaret eden olma fırsatı verecek.

READ  Termal görüntüleme öncesi ve sonrası gösterir

AstroForge bugüne kadar yatırımcılardan 13 milyon dolar topladı. Tam bir madencilik işi çok daha büyük bir yatırım gerektirir. Ancak şirket başarılı olursa kazanılacak servetler var. Dünya'da M tipi asteroitlerde bulunabilecek minerallerin çıkarılması zor ve pahalı olacaktır. Örneğin iridyumun onsu binlerce dolara satılıyor.

Asteroitlerden mineral çıkarmanın ticari durumu her zaman açık değildir. Malzemeleri Dünya'ya geri döndürmek zor ve pahalıdır; NASA'nın OSIRIS-REx misyonu, Eylül ayında Bennu adlı bir asteroitten yalnızca yarım kilo kadar malzemeyi, Tahmini 1,16 milyar dolar.

AstroForge finansal beklentilerine güveniyor. Jialic, “Malzemeyi yüksek bir marjla iade edebilmeyi umuyoruz” dedi. “Her görevi ekonomik açıdan mümkün olduğunca uygulanabilir kılmak için tur kotalarından ve ortaklıklardan yararlanarak iş modelimizi oluşturduk.”

Southwest Araştırma Enstitüsü'nden gezegen bilimci Akbar Wezin, asteroitin sır olarak saklanmasının ardındaki motivasyonu anladığını söyledi. Daha önce bir madencilik girişimi olan Planetary Resources'ta çalışmıştı. Hiçbir asteroite çarpmadımHedefleri konusunda da utangaçtı.

“Bu ticari bir proje” diye ekledi. “Gidip insanlara 'Altının nerede olduğunu biliyorum' demeyeceksiniz.”

Ancak bazı bilim insanları asteroit madencilerinin neyin peşinde oldukları konusunda daha hazırlıklı olmaları gerektiğini düşünüyor. M-tipi asteroitler, insanlığa, nesnelerin sık sık çarpıştığı ve gezegenler oluşturduğu, 4,5 milyar yıl önceki kaotik erken güneş sistemine dair bir pencere sunuyor. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nde gezegen bilimcisi olan Stephanie Jarmack, bunun AstroForge'un keşfettiği her şeyin bilimsel değere sahip olabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Aynı zamanda projenin bilim adamlarından biri olan Dr. Jarmack, “Açık bilimin büyük bir destekçisiyim” dedi. NASA Bilim Gezgini. “Daha önce hiç M tipi bir asteroidi ziyaret etmedik, bu yüzden öğrenebileceğimiz çok şey var.”

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda NASA'nın Eylül 2022'de bir asteroide çarpma misyonuna liderlik eden gökbilimci Andy Rifkin, bunun “güneş sistemi tarihinin erken dönemlerinde meydana gelen ısınma süreçlerine ilişkin içgörüyü” içerebileceğini söyledi.

“Dünyanın çekirdeğine asla ulaşamayacağız” dedi. “Dolayısıyla bu tür bir nesneyi ziyaret etmek bize Dünya hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bunu farklı gezegenlere uygulamak için çıkarımlarda bulunabileceğimiz bilgiler verecektir.”

READ  Stardew Valley Creator, 1.6 sürümünün yayınlanmasıyla ilgili bir güncelleme paylaşıyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde gezegen bilimci ve Psyche misyonunun baş araştırmacı yardımcısı Benjamin Weiss, M tipi asteroitlerin gerçek doğasının belirsizliğini koruduğunu söyledi. “Geçerli varsayım” M tipi asteroitlerin metalik olduğu yönünde olsa da bunu kesin olarak bilmiyoruz, dedi.

2010 yılında Avrupa Uzay Ajansı'nın Rosetta uzay aracı Asteroit Lutetia'nın yanından geçti. Bilim insanları bunun sanıldığı kadar metalik olmadığını keşfetti. Dr. Weiss, bunun AstroForge'un keşfettiği her şeyi daha da değerli hale getireceğini söyledi.

Bay Gialich, AstroForge'un asteroidin kendisi dışında şeffaf olacağını söyledi. Şöyle ekledi: “Görevimizi gizli tutmuyoruz.” “Fotoğraf paylaşmayı planlıyoruz.”

AstroForge hedef asteroidi açıklamasa da şirketin nereye gittiğini bulmak mümkün olabilir.

Dünya'ya yakın olduğu bilinen yaklaşık 30.000 asteroit AstroForge'a birçok potansiyel hedef veriyor. Ancak şirket, hedefinin, lansmandan sonraki bir yıl içinde ulaşılabilecek 330 fitten daha küçük bir boyuta sahip olmak olduğunu söyledi. Bu, Dünya'nın yörüngesinden geçmesi veya en azından yakınından geçmesi gerektiği anlamına gelir. Asteroitin, olası metal içeriği nedeniyle diğer asteroitlerden daha parlak olan M tipi olduğundan da şüpheleniliyor.

Britanya'daki AstroForge'un potansiyel rakibi olan Asteroid Mining Corporation'ın CEO'su Mitch Hunter Scullion'a göre, bu ipuçları potansiyel hedeflerin listesini “yaklaşık 300 asteroit”e kadar daraltıyor.

Dr. Jarmack, parlaklık ve boyutu hesaba katarak potansiyel hedefleri daha da hassaslaştırdı. “Elimizde 14 maddelik bir liste var” dedi.

Bu gezegenler arasında özellikle gelecek vaat eden 2010 CD55 yer alıyor; yaklaşık 270 feet genişliğinde, oldukça parlak (metal içeriğine işaret ediyor) ve AstroForge'un lansman tarihinde Dünya'dan erişilebiliyor.

Bay Jialic bu öneriyi ne onayladı ne de reddetti.

Şöyle ekledi: “Asteroit hedefimizi kamuya açık olarak doğrulamak istemiyoruz.”

AstroForge'un düşündüğü birden fazla hedef olduğunu ekledi. “Fırlatma tarihi ertelenirse Odin misyonumuz için uygun olabilecek birkaç asteroiti aktif olarak takip ediyoruz” dedi.

Asteroit fırlatılmadan önce tespit edilemese bile Dr. McDowell, Dünya'daki amatör gökbilimcilerin uzay aracını uzaya ulaştıktan sonra takip edip varış noktasını bulmasının mümkün olabileceğini kaydetti.

“Bazı pratik sorunlar var” diye ekledi. “Ama kesinlikle onu takip etmenin ilgi göreceğini düşünüyorum.”