Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İmran Khan ve Navaz Şerif Pakistan'daki anket sonuçlarından sonra süper oldu

İmran Khan ve Navaz Şerif Pakistan'daki anket sonuçlarından sonra süper oldu

İmran Han'ın destekçileri, sandıklarda hile yapıldığı iddiasıyla ülke çapında bir protesto başlattı.

Yeni Delhi:
Ekonomik krizden çıkmaya çalışan Pakistan, seçimlerin kararla sonuçlanmasıyla bir darbe daha yedi. Partiler çoğunluğu kanıtlamak için liderleri bir araya getirmeye çalışırken, ülke artık günlerce süren siyasi pazarlıklarla karşı karşıya.

İşte Pakistan seçim sonuçlarına ilişkin 10 güncelleme:

  1. Hapsedilen ve seçimlere katılması yasaklanan İmran Han, Pakistan Tehreek-e-Insaf partisini destekleyen bağımsız adayların Pakistan genel seçimlerinde 102 sandalye kazanmasıyla manşetlere çıkmayı başardı.

  2. Ancak parti hâlâ hükümeti kurmak için gereken çoğunluk puanına 31 sandalye eksik. Sekiz sandalyenin sonuçları henüz açıklanmadı.

  3. Pakistan Seçim Komisyonu gecikmeyi internet sorunlarına bağladı ve bu sorun sandıkların sonuçları iletmede zorluk yaşamasına neden oldu.

  4. Ordu tarafından desteklenen ve seçimleri kazanma ihtimali en yüksek aday olan Navaz Şerif liderliğindeki Pakistan Müslüman Birliği, 266 sandalyeli parlamentoda yalnızca 73 sandalye alabiliyor. Bilawal Butto Zardari liderliğindeki Pakistan Halk Partisi ise 54 sandalye kazandı.

  5. Hem Khan hem de eski üç kez Başbakan olan Navaz Şerif dün zafer ilan ederek, birçok zorluğun üstesinden gelmek için hızlı siyasi eyleme ihtiyaç duyulan bir zamanda bir sonraki hükümeti kimin kuracağı konusundaki belirsizliği artırdı.

  6. Bağımsızların güçlü performansı, eski Başbakan İmran Han'ın, çoğu Asya'nın en yüksek enflasyon oranında geçimini sağlamakta zorlanan 241 milyon kişi arasında popülerliğinin devam ettiğini gösteriyor.

  7. Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) tarafından desteklenen çok sayıda bağımsız, seçim sonuçlarına hile karıştırıldığını iddia ederek Yüksek Mahkeme'ye başvurdu. Yerel basında çıkan haberlere göre, önümüzdeki birkaç gün içinde çok sayıda aday oylara hile karıştırıldığını iddia ederek mahkemeye başvurabilir.

  8. Seçimlerin nihai sonuçları henüz açıklanmadığı için PTI'nın da bugün ülke çapında protestolar başlatması bekleniyor.

  9. PTI başkanı Gohar Khan, Pakistan'daki “tüm kurumlara” partisinin görev tanımına saygı duyma çağrısında bulundu. Düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarının tamamının Cumartesi akşamına kadar yayınlanmaması halinde partinin bugün devlet daireleri önünde barışçıl protestolar düzenleyerek seçim sonuçlarını ülke çapında duyuracağını söyledi.

  10. İmran Han'ın partisini ülkedeki üstün güçten uzaklaştırmak amacıyla Navaz Şerif ve Bilawal Butto işbirliği görüşmelerinde bulunuyor. Ancak güçlerini birleştirseler bile altı sandalyelik çoğunluğu elde edemeyecekler.

READ  Ukrayna, Kırım'daki patlamalarda Rusya'dan ölenlerin sayısının keskin bir şekilde arttığını tahmin ediyor.