Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Triple Talaq, Madde 370 ve Nyaya Sanhita: Başbakan Modi, 17. Kongre sona ererken hükümetinin başarılarından bahsediyor | En yüksek fiyatlar

Triple Talaq, Madde 370 ve Nyaya Sanhita: Başbakan Modi, 17. Kongre sona ererken hükümetinin başarılarından bahsediyor | En yüksek fiyatlar

Son güncelleme: 10 Şubat 2024 19:37 IST

Konuşmasında hükümetinin getirdiği karar, politika ve yasaların kapsamlı bir listesini veren Başbakan, 17. Lok Sabha'da verimliliğin yüzde 97 civarında olduğunu kaydetti. (Resim/ANI)

Başbakan Narendra Modi, Bütçe oturumunun son gününde 17. Lok Sabha'ya hitap ederek, “Bu beş yıl ülkenin 'reformu, performansı ve dönüşümü' ile geçti.” dedi.

Başbakan Narendra Modi Cumartesi günü Bütçe oturumunun son gününde Lok Sabha'da konuştu ve ülkede son beş yılda meydana gelen “reformlar ve dönüşümlere” dikkat çekti.

Başbakan konuşmasında hükümetinin getirdiği karar, politika ve yasaların kapsamlı bir listesini vererek, “17. Lok Sabha'da verimliliğin yüzde 97 civarında olduğunu” kaydetti.

Başbakan, Jammu ve Keşmir eyaletine özel statü tanıyan 370. Maddenin yürürlükten kaldırılması da dahil olmak üzere “birçok nesil tarafından uzun zamandır beklenen” çeşitli kararların altını çizdi.

Parlamentonun bütçe oturumu, “önemli hükümet işlerinin” ele alınması amacıyla 10 Şubat Cumartesi gününe kadar bir gün uzatıldı. 31 Ocak'ta başlayan oturumun 9 Şubat'ta sona ermesi planlanıyordu.

Başbakan Narendra Modi'nin bütçe oturumunun son gününde yaptığı en önemli açıklamalar:

 • Başbakan, geçtiğimiz beş yılın “reform ve performans” yılları olduğunu söyledi.
 • “Bu beş yıl ülkenin reformu, performansı ve dönüşümüyle geçti. Reform ve performans nadiren yapılıyor ve dönüşümü gözlerimizin önünde görebiliyoruz… Ülke buna 17. Lok Sabha aracılığıyla tanıklık ediyor ve ülkenin 17. Lok Sabha'yı kutsamaya devam edeceğine kesinlikle inanıyorum.
 • Başbakan Modi, Lok Sabha Sözcüsü Om Birla'yı Temsilciler Meclisi'ni “dengeli ve tarafsız bir şekilde” yönlendirdiği için birçok kez övdü.
 • “…Ben hep gülümsüyordum. Gülüşün hiç solmadı. Birçok durumda bu Konseyi dengeli ve adil bir şekilde yönlendirdiniz ve bunun için sizi takdir ediyorum. Öfke ve itham anları oldu ama siz sabırla durumu kontrol altına aldınız, evi yönettiniz, bize yol gösterdiniz. Bunun için sizlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.
 • Başbakan da yeni parlamento binasından bahsederek herkesin bunu tartıştığını ancak bir sonuç alamadığını söyledi.
 • “Herkes yeni bir Meclis binasının yapılmasının gerekliliğini tartışıyordu ama bir karar alınmadı. Bu da önemli olan bu konuya sizin liderliğiniz (Lok Sabha Sözcüsü) karar verdi, hükümetle toplantılar yaptı ve bunun sonucunda da karar aldı. , ülke bu yeni Parlamento binasını aldı.” “.
 • Başbakan Modi ayrıca Hindistan'ın G20 etkinliğine başarılı bir şekilde başkanlık etmesinden duyduğu gururu dile getirerek, “Hindistan, G20'ye başkanlık etme fırsatına sahip oldu. Hindistan'a büyük bir onur verildi. Ülkenin her eyaleti, Hindistan'ın kapasitesini ve kendi kimliğini sergiledi” dedi. Dünyanın zihnindeki etkisi günümüze kadar devam ediyor.
 • BJP hükümeti döneminde Cammu ve Keşmir'de yaşanan gelişmelere ve reformlara değinen Başbakan, “Cammu ve Keşmir halkı sosyal adaletten mahrum bırakıldı. Bugün, sosyal adalete olan bağlılığımız doğrultusunda Jammu ve Keşmir halkı için sosyal adaleti sağladığımızdan memnunuz. Terör ülkenin göğsüne kurşun sıkan bir diken haline geldi… Teröre karşı katı kanunlar koyduk. Bu tür sorunları olan insanların bu şekilde güç kazanacağına inancım tamdır.
 • “17. Lok Sabha'da verimlilik yüzde 97 civarındaydı. Önümüzdeki 18. Lok Sabha'da daha fazla verimlilik elde etmeyi umuyoruz” diye ekledi.
 • Başbakan Modi ayrıca bu 17. Meclis'te 370. maddenin yürürlükten kaldırıldığını ve 'üçlü talak'ın kaldırıldığını vurguladı.
 • “Lok Sabha'nın görev süresi boyunca birçok neslin uzun süredir beklediği birçok karar alındı. Lok Sabha'nın görev süresi boyunca 370. madde de yürürlükten kaldırıldı… Anayasayı hazırlayanların bizi kutsayacağını hissediyorum. bunun için” dedi.
 • Başbakan Modi, “Üçlü talak nedeniyle kadınların nelerle karşı karşıya kaldığını hepimiz gördük… Bunu ortadan kaldıran ve kadınlara adalet sağlayan 17. Lok Sabha'ydı” diye ekledi.
 • Başbakan ayrıca şunları söyledi: “75 yıldır İngilizlerin çıkardığı ceza kanunuyla yaşıyoruz. Yeni nesil için gururla söyleyebiliriz ki, ülke 75 yıldır ceza kanunu altında yaşamış olabilir ama gelecek nesil Nyaya Sanhita ile yaşayacak. Bu gerçek demokrasidir.”
 • Başbakan Modi ayrıca “önümüzdeki 25 yılın ülkemiz için çok önemli olduğunu” vurguladı.
READ  Taliban'ın Kız Çocukların Eğitimini Tersine Çevirmesi ABD'nin Diplomatik Tanınma Planını Rayından Çıkardı | Taliban'ın