Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiliz kraliyet çifti Belize’de protesto gösterisi yaptıktan sonra Karayip turuna çıktı

İngiliz kraliyet çifti Belize'de protesto gösterisi yaptıktan sonra Karayip turuna çıktı

BELIZE CITY (Reuters) – Britanya Prensi William ve eşi Kate, Britanya İmparatorluğu’nun bölgeyle olan sömürge bağlarının artan incelemesinin ortasında, başlamadan önce yerel bir protestoyla gölgelenen bir haftalık Karayip turu için Cumartesi günü Belize’ye geldi.

Cambridge Dükü ve Düşesi’nin gelişi, Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 70. yılını kutlamakla aynı zamana denk geliyor ve Barbados’un monarşiyle bağlarını koparan, ancak İngiliz liderliğindeki İngiliz Milletler Topluluğu’nun bir parçası olarak kalan bir cumhuriyet olmaya oy vermesinden yaklaşık dört ay sonra geliyor. Milletler

Bir askeri bando, medyayı uzak tutan bir karşılama partisinde Belize ve İngiltere’nin milli marşlarını çalmadan önce, uçakları Belize City’ye inerken üç minyatür top çifti selamladı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Grup yerel creole şarkısı “Ding Ding Walla”yı çalarken William bir şeref kıtasını denetledi ve ardından karısıyla Başbakan John Briceno ile buluşmak için yola çıktı.

Çift, Salı sabahına kadar eskiden Britanya Honduras’ı olan Belize’de kalacak. Ayrılmalarının arifesinde, Pazar günü yapılması planlanan etkinlik, birkaç düzine köylünün protesto gösterisi düzenlemesiyle iptal edildi.

Belize’nin güneyindeki yerli bir Maya köyü olan Indian Creek sakinleri, kraliyet çiftinin helikopterine önceden danışmadan yerel bir futbol sahasına inme izni verilmesinden rahatsız olduklarını söyledi. Daha fazla oku

Köy, kraliyet ailesi tarafından desteklenen bir koruma grubu olan Fauna & Flora International (FFI) ile bir arazi anlaşmazlığı içindedir ve yerli gruplar tarafından hala tartışılan sömürge dönemindeki toprak yerleşimleri konusunda kızgınlığa yol açar.

Belize hükümeti, bunun yerine farklı bir yere bir ziyaret planlandığını söyledi. Kensington Sarayı yaptığı açıklamada, Indian Creek topluluğuyla ilgili “hassas konular” nedeniyle programın değiştirileceğini doğruladı.

FFI yaptığı açıklamada, Aralık 2021’de yakındaki Boden Creek’te özel mülk sahiplerinden arazi satın aldığını ve yerel sakinlerin geleneksel geçim kaynaklarını ve haklarını desteklerken bölgenin vahşi yaşamını koruyacağını ve koruyacağını söyledi.

READ  Zendaya, LA Challengers prömiyerinde bir asa daha hizmet ediyor

FFI, anlaşmazlığa doğrudan değinmeden, araziyi bölgenin, yerleşik toplulukların ve bir bütün olarak Belize’nin çevresel bütünlüğü adına satın aldığını ve yerel toplulukla “açık ve devam eden bir diyalog” sürdürme sözü verdiğini söyledi.

Belize’den sonra Dük ve Düşes’in Jamaika ve Bahamalar’ı ziyaret etmesi planlanıyor. Politikacılar ve bir dizi sivil liderle toplantılar ve çeşitli etkinlikler planlanıyor.

1988’den 2000’e kadar Kraliçe Elizabeth’in basın sekreteri olan Dickie Arbiter, turu, ailenin popülaritesini geçici olarak artırması gereken bir iyi niyet ziyareti olarak nitelendirdi.

Bugün, eski sömürgelerdeki birçok insanın monarşiyi terk edilmesi gereken bir anakronizm olarak gördüğünü söyledi. Ancak Elizabeth tahtta kalırken çok az şeyin değişeceğini umuyordu.

“Kraliyet ailesi pragmatiktir” dedi. “Bu ülkelere bir gün sonsuza dek dünya ülkeleri olarak bakamayacağını biliyor.”

popüler görüş

Jamaika’daki kölelerin torunları için olası tazminatlar da dahil olmak üzere sömürge dönemi zulmü hakkındaki tartışmalar, daha fazla devletin Barbados’un son hamlesini taklit etmesine neden olabilir. Daha fazla oku

Batı Hint Adaları Üniversitesi’nden emekli profesör Caroline Cooper, kraliyet çiftinin ziyaretinin Jamaika’yı cumhuriyet statüsünü seçmekten caydırmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

“Bence monarşiye karşı bir kamuoyu dalgası var” dedi.

İngiltere’den ancak 1981’de bağımsızlığını kazanan Belize’de bazıları, sürüde kalmaktan hararetle bahsediyor.

Batı Belize, Cayo Bölgesi’nden bir yönetici olan Jocelyn Ramirez, “Ülkenin çok kültürlülüğünü, doğal cazibe merkezlerini takdir etmeleri ve mutfak uygulamalarımızın tadını çıkarmaları için bu büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

Diğerleri daha az hevesli.

Belize City’de bir tamirci olan Alan McCoy, kraliyet ailesini “fazla umursamadığını” söyledi.

“Hiçbirimizden daha iyi değiller” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Belize City’de Jose Sanchez tarafından ek raporlama Dave Graham, Kate Chapel ve Cassandra Garrison tarafından ek raporlama; Düzenleme David Aller Garcia, Edmund Kellman, Frances Kerry, Diane Kraft ve Jonathan Otis tarafından

READ  Gwyneth Paltrow, Pepper Potts oynamayı bırakması konusunda herkesin ona 'bağırmayı' bırakmasını istiyor: 'Git Marvel'ı ara'

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.