Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere Mali Denetleme Kurumu, Cryptocurrency Exchange FTX Üzerinden Uyarı Verdi

İngiltere Mali Denetleme Kurumu, Cryptocurrency Exchange FTX Üzerinden Uyarı Verdi

Birleşik Krallık mali düzenleyicisi, İngiliz makamları ve açık deniz dijital varlık firmaları arasındaki son çatışmada, tüketicileri milyarder Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen kripto para borsası FTX ile uğraşmamaları konusunda uyardı.

Mali Davranış Otoritesi, düzenleyicinin web sitesinde yer alan bir açıklamaya göre, Bahamalar merkezli borsanın izni olmadan İngiltere’de ürün ve hizmetler sunduğunu söyledi.

Açıklamada, “Bu şirket bizim tarafımızdan yetkilendirilmemiştir ve Birleşik Krallık’taki insanlara yöneliktir” denildi.

En büyük dijital varlık borsalarından biri olan FTX’e karşı hamle, İngiltere’nin genellikle düzenlenmemiş bir dünyaya hükmetme çabalarını hızlandırdığı için FCA ve Binance arasındaki hararetli bir savaşın ardından geldi. Kripto para.

Federal Finansal Davranış Otoritesi (FCA) geçen yıl Binance’e müdahale etti ve “karmaşık ve yüksek riskli finansal ürünlerinin” “tüketiciler için önemli bir risk” oluşturduğunu ve dünyanın en büyük kripto para borsasının bazılarına yanıt veremediğini söyledi. temel sorgulamalar, bunu yapmayı imkansız hale getiriyor. . Yayılan grubu denetlemek için.

FTX’in ana rakiplerinden biri olan Binance, düzenlemelere tam olarak uyma ve İngiltere’de denetim için yeniden başvurma sözü verdi.

FTX sözcüsü, listedeki bazı telefon numaralarının dolandırıcılıkla bağlantılı olduğu bildirildiğinden, düzenleyicinin bir borsayı taklit eden bir dolandırıcılık konusunda tüketicileri uyarmayı amaçladığına inandıklarını söyledi.

Ancak sözcü, Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından belirlenen web sitesinin – ftx.com – Şirketin gerçek web sitesidir. FTX, “Konuyu araştırıyoruz ve düzenleyicilerle iletişim kuruyoruz.” Dedi. Mali Davranış Otoritesi (FCA) yanıt olarak şunları söyledi: “Uyarıları mümkün olduğunca çabuk yayınlamamız önemlidir. [we] Daha fazla bilgi ortaya çıkarsa güncellemeleri yayınlayacağız.”

FCA Guidebook’a göre, kripto para sağlayıcılarının ve cüzdanlarının, dijital varlık faaliyetleri “Birleşik Krallık’taki işletmeler tarafından yürütülüyorsa” kara para aklamayla mücadeleyi denetlemek için FCA’ya kaydolmaları gerekiyor.

READ  Wall Street, 4.8 milyar dolarlık 'bir sonraki Chipotle'ı karşılamaya başladı

Mali Davranış Otoritesi Ve dünyanın dört bir yanındaki diğer finansal düzenleyiciler, en büyük grupların çoğunun offshore yetki alanlarında bulunduğu kripto para piyasalarında tüketicileri korumaya ve standartları uygulamaya çalışırken bir zorlukla karşı karşıya kaldı. Hem FTX hem de Cayman’a kayıtlı Binance, ABD yetkililerini memnun etmek, ancak diğer ülkelerde uluslararası tabanlarından hizmet sunmak için ABD yan kuruluşları kurdu.

FTX’in Avrupa bölümü bu ay, kripto firması kıtada genişlemeye çalışırken, Kıbrıs mali düzenleyicisinin kendisine bir yatırım firması lisansı verdiğini duyurdu. FTX CEO’su Bankman-Fried, “Avrupa Birliği’nde bu lisansı güvence altına almak, dünyanın en çok düzenlenen borsalardan biri olma hedefimize ulaşmamızda önemli bir adım” dedi.

FCA, FTX ile uğraşan Birleşik Krallık müşterilerinin, Mali Ombudsman veya Mali Hizmetler Tazminat Planı gibi Birleşik Krallık tüketici korumalarına erişimlerinin olmayacağını ve bu hakları alma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. [their] İşler ters giderse para iade.”