Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tedarik maliyetleri 1 milyar dolar arttığından ve parça kıtlığı daha fazla arabayı eksik bıraktığından Ford stoku %4’ten fazla düşüyor.

Tedarik maliyetleri 1 milyar dolar arttığından ve parça kıtlığı daha fazla arabayı eksik bıraktığından Ford stoku %4'ten fazla düşüyor.

Ford Motor Co.’nun hisseleri, şirketin enflasyon ve parça kıtlığının onu beklediğinden daha fazla eksik araba ile bırakacağını ve Wall Street’in tedarik zinciri engellerinin otomobil üreticileri için sona ermekten çok uzak olduğunu hatırlatmasının ardından Pazartesi günü uzatılan seansta %4’ten fazla düştü.

Ford F
+ %1,43
Üçüncü çeyreğin sonunda stokta 40.000 ila 45.000 araç olmasını beklediğini ve “şu anda yetersiz olan bazı parçaları eksik” olduğunu söyledi.

Otomobil üreticisi ayrıca, son müzakerelere dayanarak, tedarikçilere yapılan ödemelerin enflasyon sayesinde çeyrek için beklenenden yaklaşık 1 milyar dolar daha yüksek olacağını söyledi. Ancak şirket, yıl için tahminini yineledi.

CFRA analisti Garrett Nelson, MarketWatch’a Ford’un uyarısının “otomobil parça sıkıntısı ve tedarik zinciri sorunlarının devam ettiğinin kanıtı olduğunu” söyledi.

Nelson, “Hisse senetleri geçen yıl ya da öylesine rekor düşük seviyelerden toparlanmaya başladığından, birçok yatırımcı “bu sorunların dikiz aynasında görüldüğüne” inanmaya başladı, dedi.

Ford, bitmemiş araçların yüksek talep gören, yüksek marjlı popüler kamyon ve SUV modellerini içerdiğini söyledi. Bu, bazı gönderileri ve geliri dördüncü çeyreğe taşıyacak.

Nelson, “Ford’un kendi başarısının kurbanı olması ironik, ABD’deki satış büyümesinin emsallerini büyük bir farkla geride bırakması,” dedi. Üçüncü çeyrekteki üretimi “görünüşe göre talebe ayak uyduramadı.”

Ford, eksiklere ve tedarikçilere yapılan daha yüksek ödemelere rağmen, tam 2022 yılı için faiz ve vergi öncesi 11.5 milyar ile 12.5 milyar dolar arasında düzeltilmiş kazanç tahminini yineledi.

Ford, 1,4 milyar dolar ile 1,7 milyar dolar arasında üçüncü çeyrek FVÖK ayarlaması çağrısında bulundu.

Ford hisseleri normal işlem gününü %1.4 artışla kapattı. Şirket, elektrikli araçlara odaklanmak için bir yeniden yapılanma başlattı ve Geçen ay onaylanan işten çıkarmalar Yeni yapısıyla ilgili.

Ford, 26 Ekim’de üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklayacak ve “tüm yıl performansı için görünüm etrafında daha fazla boyut sağlamayı” beklediğini söyledi.

READ  Bloomberg'in haberine göre sendika, Starbucks'ın kahve dükkanını yasadışı bir şekilde kapattığını iddia etti.

FactSet tarafından ankete katılan analistler, otomobil üreticisinin, 2021’in üçüncü çeyreği için düzeltilmiş hisse başına kazançla uyumlu olan, hisse başına 51 sentlik düzeltilmiş kazançları 38.8 milyar dolarlık gelirle rapor etmesini bekliyor.

Üç aylık satışlar, geçen yılın aynı döneminde 35,7 milyar dolarlık gelirle karşılaştırılacak.

Ford hisseleri, S&P 500 SPX için %18’lik kayıplara kıyasla, bu yıl şimdiye kadar %28 kaybederek saatler sonra %4,4 düştü.
+ %0.69.

Bu haber FedEx Corp.’dan bir hafta sonra geliyor. FDX,
+ %1,17
Piyasalar tökezledi ve ekonomik yavaşlama korkularını artırdı Yıl için tahminini geri çekerek ve uyararak Yıl muhtemelen iş için daha da kötüleşecekti.