Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dans Eden Musk, yeni Alman gigfactory’den ilk Tesla’ları sürücülere teslim ediyor

Dans Eden Musk, yeni Alman gigfactory'den ilk Tesla'ları sürücülere teslim ediyor
  • Musk ilk 30 arabayı Alman fabrikasına teslim etti
  • Nisan ayından itibaren fabrikadan yeni siparişler teslim edilecek
  • Sahada 3.500 işçi, 12.000’e yükselecek
  • Eylemciler protesto için otoyoldaki bir fabrikanın girişini kapattı

GRENHEIDE, Almanya, 22 Mart (Reuters) – Elon Musk, Tesla’nın teslimatını denetlerken çok heyecanlandı. (TSLA.O) İlk Alman yapımı otomobiller Salı günü Gruenheide’deki fabrikasına ulaştı ve ABD’li otomobil üreticisinin ilk duyurulmasından sadece iki yıl sonra Avrupa’daki ilk konumunu belirledi.

30 müşteri ve aileleri, göz alıcı, neon aydınlatmalı Tesla markalı bir tünelden parlayan yeni arabalarını ilk kez alkışlarken ve tezahürat yaparken yüksek sesle müzik çalarken, Tesla CEO’su Musk hayranlarıyla dans edip şaka yaptı.

Musk, “Bu, tesis için harika bir gün” diyerek, “sürdürülebilir bir geleceğe doğru bir başka adım” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Musk, Tesla’nın Avrupa’da yeni “tam otonom sürüş” programının bir test versiyonunu muhtemelen düzenleyici onayına bağlı olarak gelecek yıl kadar erken piyasaya süreceğini söyledi.

Salı günü fabrika çalışanlarına “Avrupa’da tam otonom sürüş yapmak çok zor” dedi ve yolların ülkeden ülkeye çok değiştiği Avrupa’da zorlu sürüş durumlarıyla başa çıkmak için çok çalışma yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Etkinliğe katılan Almanya Başbakanı Olaf Scholz da dev fabrikayı otomobil endüstrisinin geleceği olarak selamlasa da muhalefetle karşılaştı ve bazı çevre aktivistleri yüksek su tüketimini gösteren tabelalar asarak fabrikanın girişini engelledi. Daha fazla oku

Olaydan sonra iki protestocu fabrikanın yakınında otoyoldaki bir levhadan geri çekilerek trafiği saatlerce trafiğe kapattı.

Musk, sekiz ay önce tesisten üretime başlamayı ummuştu, ancak lisans gecikmeleri ve tesisin çevresel etkisine ilişkin yerel endişeler süreci engelledi.

READ  Twitter, ana New York Times hesabındaki onay işaretini kaldırıyor

Tesla, Alman lisansını beklerken Şanghay’dan Avrupa siparişlerini vermek zorunda kaldı ve endüstri çapında bir çip sıkıntısı ve diğer tedarik zinciri kesintileriyle boğuştuğu bir zamanda lojistik maliyetlerini artırdı.

Su kullanımından hava kirliliği kontrolüne kadar değişen koşulları yerine getirmesi koşuluyla, 4 Mart’ta Almanya’da üretime başlamak için yerel yetkililerden son yeşil ışık aldı.

Fabrika açılışı, ABD’nin en büyük menkul kıymetler düzenleyicisinin bir federal yargıçtan Musk’ın Twitter kullanımının izlenmesini gerektiren bir anlaşmadan geri adım atmasına izin vermemesi için çağrıda bulunduğu gün geldi. Daha fazla oku

Tesla hisseleri Salı günü iki aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesinde %7.9 artışla kapattı.

Volkswagen ile Yarış

Tesla, yeni sahiplerine 514 kilometre (320 mil) menzile sahip 63.990 € (70.500 $) değerinde bir Model Y Performance konfigürasyonu aldıklarını ve fabrikadan yeni siparişlerin Nisan ayından itibaren teslim edilebileceğini de sözlerine ekledi.

Tesla, fabrikanın beklenen 12.000 çalışanının yaklaşık 3.500’ünün şu ana kadar işe alındığını söyledi.

Tam kapasiteyle, tesis yılda 500.000 otomobil, Alman rakibi Volkswagen’den 450.000’den fazla akülü elektrikli otomobil üretecek. (VOWG_p.DE) 2021’de dünya çapında satıldı.

Ayrıca sonunda 50 GWh pil gücü üretecek ve Almanya’daki diğer tüm fabrikaları geride bırakacak. Tesla’nın yerli pil üretimine başlamadan önce Alman yapımı Model Y’leri için başlangıçta Çin’den pil ithal etmesi bekleniyor.

Musk Salı günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın otomobil üretimini agresif bir şekilde artırmayı hedeflediği için pil üretiminin gelecek yıl bir “zorluk” ve önümüzdeki yıllarda “tanımlayıcı faktör” olacağını söyledi.

READ  68 yaşındaki mühendis, uzun görev süresinin anahtarı olan bir şirkette 50 yıl geçirdi

Şimdilik, Volkswagen, Tesla’nın %13’üne karşı %25’lik bir pazar payıyla Avrupa filosunu elektriklendirme yarışında hâlâ içeride piste sahip. Musk, üretimi artırmanın tesisi inşa etmek için geçen iki yıldan daha fazla zaman alacağını söyledi. Daha fazla oku

JPMorgan, Gruenheide’nin 2022’de yaklaşık 54.000 otomobil üreteceğini ve 2023’te 280.000’e ve 2025’te 500.000’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Bu yıl Avrupa’da 95.000 elektrikli otomobil siparişi alan Volkswagen, Wolfsburg’daki mevcut tesisi ve Avrupa genelindeki altı akü tesisi ile birlikte 2 milyar Euro’luk yeni bir elektrikli araç fabrikası planlıyor.

Ancak 2026’da açılacak bir EV tesisi ve 2023’te ilk pil tesisi ile programı Tesla’nın gerisinde kalıyor.

(1 dolar = 0.9086 euro)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Victoria, Al-Darsi ve Nadine Chemrosec tarafından ek raporlama.) Alexander Smith, Jean Harvey ve Richard Boleyn tarafından düzenleme

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.