Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İran neden İsrail'e saldırdı ve bundan sonra ne olacak?

İran neden İsrail'e saldırdı ve bundan sonra ne olacak?CNN

Drone ve füze dalgası Bir gecede İsrail'e doğru yola çıktık Pazar günü Ortadoğu'da yeni bir gerilim, belirsizlik ve çatışma evresini beraberinde getirdi.

İran başlattı Eşi benzeri görülmemiş saldırı İsrail'in bu ayın başlarında Suriye'nin Şam kentindeki İran konsolosluğuna düzenlediği şüpheli baskına yanıt olarak.

Bu, iki ülke arasındaki, yıllardır kötüleşen ve İsrail'in geçtiğimiz Ekim ayında Hamas'a savaş ilan etmesinden bu yana tırmanan anlaşmazlığın yeni bir bölümünü temsil ediyor.

Sonraki adımlar hâlâ belirsiz ancak İsrail, müttefiklerinden açık savaşın eşiğinden geri adım atması ve gerilimi azaltma yolunu seçmesi yönündeki çağrılarla karşı karşıya.

İşte bilmeniz gerekenler.

Gece boyunca düzenlenen büyük hava saldırısında İsrail'e yaklaşık 170 drone ve 120'den fazla balistik füze dahil olmak üzere 300'den fazla füze ateşlendi.

Ancak IDF'ye göre bunların “%99'u” İsrail ve müttefik hava savunma sistemleri tarafından durduruldu ve bunların yalnızca küçük bir kısmı İsrail topraklarına ulaştı.

İranlı bir ordu yetkilisi Pazar günü yaptığı açıklamada, Tahran'ın başlattığı saldırının Nevatim hava üssünü hedef aldığını belirterek, buranın İsrail güçlerinin bulunduğu yer olduğunu iddia etti. Nisan başında İran konsolosluğuna saldırı den başladım.

İsrail ordusunun sözcüsü Daniel Hagari, İsrail'e gelen İran balistik füzelerinin ülkenin güneyindeki hava üssüne düştüğünü ve yalnızca küçük yapısal hasara neden olduğunu söyledi. Hajri, üssün faaliyette olduğunu ve saldırı sonrasında da faaliyetlerine devam ettiğini, uçakların da üssü kullanmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Üst düzey bir ABD askeri yetkilisi Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD'nin “İsrail'in kendi içinde önemli bir hasar olmadığı” değerlendirmesini yaptığını söyledi.

Doğu Akdeniz'deki Amerikan gemileri, saldırı sırasında dört ila altı İran balistik füzesini imha etti ve bölgedeki uçaklar, tek yönde İsrail'e doğru giden 70'ten fazla İran insansız hava aracını düşürdü. Yetkili, ABD Ordusu'na ait Patriot füze bataryasının Irak'ın Erbil kenti yakınlarında bir balistik füzeyi düşürdüğünü söyledi.

READ  Toronto polisi, bir adam bıçaklanarak öldürüldükten sonra sekiz genç kızı cinayetle suçladı

İsrail ve İran uzun süredir rakipler ve yıllardır bir gölge savaş içindeler.

İsrail'in, silahlı grubun 7 Ekim'de İsrail'e saldırmasından bu yana Hamas'a karşı yürüttüğü savaş, bu gerilimleri daha da artırdı.

Irak ve Suriye'deki İran destekli güçler, bu ülkelerdeki Amerikan askeri tesislerini hedef alan saldırılar başlattı ve İran liderliği de bunu yaptı. Müttefiklerinin başlattığı saldırılara karşı uyardı İsrail'in Gazze'deki savaşı bitene kadar da durmayacak.

Ancak İran'ın İsrail'i bunu yapmakla suçladığı Nisan ayı başlarında bölgesel bir savaşın tırmanacağı korkusu daha da arttı. Diplomatik yerleşkesi bombalandı Suriye'de.

Bu etkileşimli içeriği CNN.com'da izleyin

O hava saldırısı İran Dışişleri Bakanlığı, saldırıda başkent Şam'daki konsolosluk binasının yıkıldığını, aralarında İran Devrim Muhafızları Yüksek Komutanı Muhammed Rıza Zahedi ve kıdemli komutan Muhammed Hadi Hacı Rahimi'nin de bulunduğu en az yedi yetkilinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

Devrim Muhafızları'nın eski kara ve hava kuvvetleri komutanı ve operasyonlarının komutan yardımcısı olan Zahedi, o zamanki ABD Başkanı Donald Trump'ın 2018'de Bağdat'ta Devrim Muhafızları Generali Kasım Süleymani'ye suikast emrini vermesinden bu yana öldürülen en önemli İran hedefiydi. 2020.

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı, İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in saldırı nedeniyle İsrail'in cezalandırılacağını söylediğini, Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'nin ise saldırının “cevapsız kalmayacağını” söylediğini bildirdi. İran destekli Lübnan Hizbullah grubu, saldırının “ceza ve misillemeyle” karşılanacağını söyledi.

O tarihten bu yana bölge, ABD ve İsrail'in İran saldırısının yakın olduğu yönünde istihbarat uyarısı yapmasıyla gerilim altında kaldı.

İsrail ve müttefikleri İran saldırısına nasıl tepki verdi?

İsrail, benzeri görülmemiş saldırılara öfkeyle karşılık verirken, ordusunun tepkisini de övdü.

Savunma Bakanı Yoav Galant, saldırının “benzersiz bir şekilde engellendiğini” söyledi ancak şunu ekledi: “Her senaryoya hazırlıklı olmalıyız.” İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ilk açıklamalarında şunları söyledi: “Biz yakaladık ve kontrol altına aldık. “Birlikte kazanacağız.”

Ancak İsrail'in Batı'daki müttefikleri, ülkeyi, durumu açık bir savaşa dönüştürecek şekilde tepki vermek yerine, krizi sakinleştirmeye çalışmaya çağırdı.

Beyaz Saray yönetiminden üst düzey bir yetkilinin CNN'e verdiği bilgiye göre ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefonda görüşerek ABD'nin İran'a yönelik herhangi bir saldırı operasyonuna katılmayacağını açıkça ifade etti.

Biden, Netanyahu'ya Cumartesi gecesi yaşananları bir “zafer” olarak görmesi gerektiğini çünkü İran'ın saldırılarının büyük ölçüde başarısız olduğunu söyledi ve bunun yerine… Kanıtlanmış “İsrail'in benzeri görülmemiş saldırılara karşı savunma ve onları yenme konusunda olağanüstü yeteneği.”

Pazar günkü sanal toplantının ardından G7 liderleri ortak bir açıklama yaparak İran saldırısını kınadı ve bunun “kontrol edilemeyen bölgesel gerilime yol açma riski taşıdığını” belirttiler.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İran'a ve onun vekillerine saldırılarını durdurma çağrısında bulunuyoruz ve istikrarı daha da bozan girişimlere yanıt olarak şimdi daha fazla önlem almaya hazırız.”

02:29- Kaynak: CNN

Bir Beyaz Saray yetkilisinin Biden'ın Netanyahu'ya söylediklerini dinleyin

İsrail Savaş Konseyi'nin alacağı kararlar, bundan sonraki adımları belirleyecek.

Üyelerden Benny Gantz, İsrail'in “bize uygun bir zamanda ve şekilde İran'dan bir bedel talep edeceğini” söyledi.

İsrail hükümetindeki katı görüşlüler kararlı eylem çağrısında bulundu. Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, “Orta Doğu'da yankılanacak” bir yanıt verilmesi çağrısında bulunurken, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, İsrail'in “çıldırması” gerektiğini söyledi.

İsrailli bir yetkiliye göre, Pazar günü saatlerce süren savaş kabinesi toplantısı İsrail'in nasıl tepki vereceği konusunda bir karara varılmadan sona erdi.

Yetkili, savaş hükümetinin yanıt vermeye kararlı olduğunu ancak zamanlaması ve kapsamı konusunda henüz karar vermediğini söyledi. Hükümetin karşılaştığı temel ikilemlerden biri İsrail'in ne kadar hızlı tepki vermesi gerektiğini belirlemek. Yetkili, İsrail ordusunun ek yanıt seçenekleri bulmakla görevlendirildiğini söyledi.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, İsrail'in ABD'ye “İran'la büyük bir gerilimi tırmandırmak istemediğini” bildirdiğini söyledi.

Yetkili, “Kendilerini korumaya ve savunmaya çalışıyorlar” dedi.

Pazar günü İran, İsrail ile düşmanca ilişkisinde “yeni bir denklemin” açıldığını söyledi ve Netanyahu'nun kısasa kısas saldırısı başlatmaya karar vermesi halinde ülkeye “çok daha büyük” bir saldırı yapılacağı uyarısında bulundu.

Müminlerin Emiri şunları söyledi: “Yeni bir denklem oluşturmaya karar verdik; o da şu: Siyonist rejim bundan sonra çıkarlarımıza, varlıklarımıza, şahsiyetlerimize ve vatandaşlarımıza her yerde ve her zaman saldırırsa onlardan intikamımızı alacağız. ” İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami, İran devlet televizyonuna şunları söyledi: “Siyonist rejim” İran'ın İsrail için kullandığı bir terimdir.