Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sydney'deki katilin kadınları hedef aldığı 'açık' – Avustralya Polisi

Sydney'deki katilin kadınları hedef aldığı 'açık' – Avustralya Polisi
  • Tiffany Turnbull, Guy Savage, Simon Atkinson ve Emily Atkinson tarafından yazılmıştır.
  • Sidney ve Londra'da

Görüntü kaynağı, Rohan Anderson

Fotoğrafa yorum yapın, Joel Cauchi vurularak öldürülmeden önce beş kadın ve bir erkeği öldürdü

Polis, Sidney'deki bir alışveriş merkezine bıçaklı saldırı düzenleyen bir adamın kadınları hedef aldığını belirtti.

40 yaşındaki Joel Cauchi, Cumartesi günü insanları uzun bir bıçakla bıçaklamaya başlayınca yoğun Westfield Bondi Junction kompleksinde paniğe neden oldu.

Ölen altı kişiden beşi kadındı. Aralarında bir çocuğun da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Yeni Güney Galler Polis Komiseri, Avustralya ABC News'e Cauchi'nin kadınlara odaklandığının “açık” olduğunu söyledi.

Saldırıda ölen tek kişi, müdahale etmeye çalışan 30 yaşındaki güvenlik görevlisi Faraz Tahir oldu. Başbakan Anthony Albanese Pazartesi günü Triple M Radio'ya Pakistan'dan gelen bir mülteci olduğunu ve Avustralya'da yalnızca “kısa bir süre” bulunduğunu söyledi.

“Videolar kendi adına konuşuyor, değil mi?” Komiser Karen Webb şunları söyledi.

“Failin kadınlara odaklandığı ve erkeklerden kaçındığı benim için de, soruşturmacılar için de açık.

“Failin aklından neler geçtiğini bilmiyoruz, bu nedenle müfettişlerin onu tanıyanlarla röportaj yapmak için çok zaman harcaması artık önemli.”

Albanese ayrıca ABC News'e “cinsiyet ayrımının elbette rahatsız edici olduğunu” söyledi.

Saldırı sırasında yaralanan 4 kişi daha sonra hastaneden taburcu edildi. Yerel basında çıkan haberlere göre, diğer sekiz kişinin sağlık durumları ciddi ile stabil arasında değişiyor.

Yetkililer daha önce saldırının muhtemelen Cumartesi günü bir polis memuru tarafından vurularak öldürülen Bay Kauchi'nin “akıl sağlığıyla ilgili” olduğunu belirtmişti.

Videolu anlatım, Westfield Bondi alışveriş merkezi saldırısının sahnesi hala polis faaliyetinin odağı olmaya devam ediyor

Zaten polis tarafından tanınıyordu ancak memleketi Queensland'de tutuklanmadı veya suçlanmadı. Queensland Polisi, şahsın birkaç yıl boyunca gezici yaşadığını ve kendisine ilk kez 17 yaşındayken akıl hastalığı tanısı konulduğunu söyledi.

Ülkenin en büyük ve en popüler alışveriş merkezlerinden birinde meydana gelen saldırı, toplu katliamların nadir olduğu Avustralya'da şok yarattı.

Eyalet Başbakanı Chris Means bir konuşmasında “Bu, Yeni Güney Galler için yıkıcı bir gün” dedi. Means ayrıca polisin müdahalesine ve katilin daha önce devlet kurumlarıyla olan etkileşimlerine ilişkin 18 milyon AU$ (11,6 milyon ABD Doları; 9,3 milyon £) tutarında bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Ayrıca ABC News'e verdiği röportajda, altı kurbanı anmak için Bondi'de kalıcı bir anıt inşa edilmesi olasılığından da bahsetti.

Fotoğrafa yorum yapın, İnsanlar kurbanların anısına alışveriş merkezinin dışına çiçek bıraktı

Pazartesi günü ülke genelinde bayraklar yarıya indirildi ve Sidney Opera Binası'nın yelkenleri kurbanların anısına yakılacak.

Yas tutan kalabalıklar Bondi Kavşağı'na akın ederek saldırının kurbanları için çiçek ve kartlar bıraktı.

38 yaşındaki Ashley Judd, yaralanarak ameliyata alınan 9 aylık kızını korumaya çalışırken bıçaklandı. Devlet yetkilileri, acil ameliyattan saatler sonra durumunun önemli ölçüde iyileştiğini söyledi.

“En karanlık zamanlarda, bazen en parlak ışıklar gelir, tüm ülkemizin nefesini tuttuğu bir şey [for]Sağlık Bakanı Ryan Park Pazartesi günü şunları söyledi.

Polis ayrıca mimar Jed Young (47) ve Becrea D'Arcia'nın (55) kurbanlarını belirlerken, yerel medya da Dawn Singleton'ın (25) kimliğini belirledi.

Bir sosyal medya paylaşımında işvereni onu “tüm hayatı önünde olan nazik, iyi kalpli bir insan” olarak tanımladı.

Albanese, Avustralya'da okuyan Çinli öğrenci Cheng Yichuan'ın son kurban olduğunu doğruladı. ABC News, aile üyelerinin bilgilendirildiğini ve şu anda Avustralya'ya doğru yola çıktıklarını bildirdi.

READ  Polonyalı çiftçiler tahıl anlaşmazlığı nedeniyle Ukrayna'nın sınırlarını kapattı