Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İran seçimleri: Muhafazakarlar başkanlık ikinci tur seçimlerinde reformistlerle karşı karşıya

İran seçimleri: Muhafazakarlar başkanlık ikinci tur seçimlerinde reformistlerle karşı karşıya

Görüntü kaynağı, Stok mücadelesi

Fotoğrafa yorum yapın, Dr. Masoud Pezeshkian (solda) Saeed Jalili (sağda) ile yüzleşiyor

  • yazar, Tom Bennett
  • Rol, BBC haberleri

Bugün, İran’ın yeni cumhurbaşkanını seçmek için oylama süreci, aşırı muhafazakar ile reformist arasındaki rekabetin ışığında başladı.

İkinci tur seçim, 28 Haziran’da yapılan ve tarihin en düşük katılımı olan %40’lık ilk tur seçimlerinde hiçbir adayın çoğunluğu elde edememesi sonrasında geldi.

Bunların arasında eski bir kalp cerrahı olan ve İran’ın kötü şöhretli ahlak polisini eleştiren ancak rakibi Saeed Jalili’nin statükoyu tercih ettiği Dr. Masoud Pezeshkian da var.

Bu seçimler, eski İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi’nin geçen Mayıs ayında bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi ve yedi kişinin daha ölmesi sonrasında yapıldı.

Dr. Pezeshkian’ın “birlik ve beraberlik” ve İran’ın dünyadan “tecridinin” sona ermesi sözünü vermesi ortalığı karıştırdı.

İran’ın Batı yaptırımlarından kurtulma karşılığında nükleer programını sınırlamayı kabul ettiği, 2015’te bozulan nükleer anlaşmanın yenilenmesi konusunda Batılı güçlerle “yapıcı müzakereler” yapılması çağrısında bulundu.

İran’ın en dindar dini toplulukları arasında güçlü bir desteğe sahip olan eski bir nükleer müzakereci olan Bay Jalili, katı Batı karşıtı duruşu ve İran’ın “kırmızı çizgilerini” aştığını söylediği nükleer anlaşmanın yeniden uygulamaya konmasına karşı çıkmasıyla tanınıyor.

Aday gösterilebilmek için adayların, İran’da önemli bir güce sahip olan 12 din adamı ve hukukçudan oluşan Muhafız Konseyi tarafından yönetilen bir inceleme sürecinden geçmesi gerekiyordu.

Bu süreçte, aralarında kadınların da bulunduğu 74 aday daha yarıştan çıkarıldı.

Koruma Konseyi daha önce insan hakları grupları tarafından rejime yeterli sadakati olmayan adayları dışladığı için eleştirilmişti.

Fotoğrafa yorum yapın, Eski kalp cerrahı Dr. Masoud Pezeshkian beklenmedik bir aday olarak tanımlandı

İlk turdaki katılımın 1979 İran Devrimi’nden bu yana en düşük seviyelerine düşmesiyle birlikte, seçmen ilgisizliği ikinci turda belirleyici bir faktör olabilir.

İnsanları hiçbir adaya oy vermemeye çağıran ve bunu yapan herkesi “hain” olarak nitelendiren Farsça “Hain Azınlık” hashtag’i İran sosyal medyasında viral oldu.

Ancak Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney, zayıf katılımın kendi yönetiminin reddi anlamına geldiği yönündeki iddiaları reddetti.

“Bunun nedenleri var [behind the low turnout] “Oy vermeyenler bu gerçekleri araştıracaktır ama oy vermeyenlerin düzene karşı olduğunu düşünen varsa tamamen yanılıyor” dedi.

Fotoğrafa yorum yapın, Rejim karşıtı protestolar 2022-2023’te İran’ı kasıp kavuruyor

Nadir görülen bir hareketle Hamaney, bazı İranlıların mevcut rejimi kabul etmediğini kabul etti. “Onları dinliyoruz ve ne söylediklerini biliyoruz, sanki gizli ya da görünmez değiller” dedi.

İran’da yerel medya insanları oy vermeye teşvik etti.

Reformcu Sazandeji gazetesi “Gelecek sizin oylarınıza bağlı” derken, Hamihan gazetesi “Şimdi sıra sizde” dedi.

Tahran belediyesine bağlı günlük Hamşehri gazetesi “Oy Vermek İçin 100 Neden” başlıklı bir makale yayınlarken, devlet yayın kuruluşu tarafından yönetilen günlük Jam Jam gazetesi, İran’ın “halkı beklediğini” söyledi.

Ön seçim sonuçlarının Cumartesi sabahı açıklanması bekleniyor.