Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı Güncellemeler: Britanya seçimleri, ezici seçim zaferinin ardından Keir Starmer yeni başbakan

Canlı Güncellemeler: Britanya seçimleri, ezici seçim zaferinin ardından Keir Starmer yeni başbakan

Yeni İngiltere Başbakanı Keir Starmer, Rachel Reeves’in ülke tarihindeki ilk Maliye Şansölyesi veya Maliye Bakanı olarak atanması da dahil olmak üzere kabinesine isim vermeye başladı.

Daha önce, İşçi Partisi lideri başbakan olarak ilk konuşmasını yapmış ve görev süresi boyunca İngiltere’yi “daha sakin sulara” yönlendirme sözü vermişti.

İşte bilmeniz gerekenler:

İşçi Partisi büyük çoğunluğu kazandı: Merkez soldaki İşçi Partisi, tarihinin en büyük çoğunluğunu elde ederek seçimleri ezici bir farkla kazandı. Parti lideri Starmer, zaferi Londra’daki Tate Modern sanat galerisinde destekçilerinin önünde kutladı. “Değişim şimdi başlıyor” dedi, “Mutlu hissediyorum, dürüst olmalıyım.”

Güç tam olarak teslim edildi: Sunak, Starmer’ın kendisinden hükümet kurmasını isteyen hükümdarla görüşmesinden önce istifasını resmen Kral Charles’a sundu. Starmer daha sonra kendisi ve eşi Victoria, Downing Street 10 Numaraya ilk kez girmeden önce ulusa seslenmek için Downing Street’e gitti.

Starmer değişim sözü veriyor: Başbakan olarak yaptığı ilk konuşmada Starmer, İngiltere’yi 14 yıllık genellikle çalkantılı Muhafazakar yönetimin ardından “daha sakin sulara” yönlendirme sözü verdi. Starmer şunları söyledi: “Siz bize açık bir yetki verdiniz ve biz de bunu değişim yaratmak, siyasete hizmet ve saygıyı yeniden tesis etmek, gürültülü performans çağını sona erdirmek, hayatlarınıza daha fazla özen göstermek ve ülkemizi birleştirmek için kullanacağız.”

Bakanlık atamaları: Starmer, Angela Rayner’ın Başbakan Yardımcısı ve Kalkınma, Konut ve Topluluklardan Sorumlu Dışişleri Bakanı olarak atanması ve Rachel Reeves’in Britanya tarihindeki ilk kadın Maliye Bakanı olması gibi bir dizi bakanlık ataması duyurdu.

Sunak istifa etti: Görevden ayrılan Başbakan, Downing Street dışında İngiliz kamuoyuna yaptığı konuşmada Muhafazakar Parti liderliği görevinden ayrılacağını söyledi. Partiye tarihinin en kötü yenilgisini verdikten sonra Sunak, “Öfkenizi ve hayal kırıklığınızı duydum ve bu kaybın sorumluluğunu üstleniyorum” dedi.

READ  İniş takımları arızalandıktan sonra FedEx uçağının burnunun üstüne indiği anı izleyin

Tanınmış Muhafazakarlar sandalyelerini kaybediyor: Muhafazakarlar, partinin kuruluşundan bu yana en büyük yenilgisini alarak zor bir gece geçirdi. Koltuklarını kaybeden üst düzey Muhafazakar liderler arasında eski (her ne kadar kısa ömürlü olsa da) Başbakan Liz Truss, Avam Kamarası lideri Penny Mordaunt, Savunma Bakanı Grant Shapps ve Adalet Bakanı Alex Chalk yer alıyor.

Birleşik Krallık reformu çığır açıyor: Nigel Farage liderliğindeki asi sağcı popülist parti dört sandalye kazandı ve Farage da geçmişte yedi kez aday olarak ilk kez parlamentoya başarıyla girdi.

Liberal Demokratlar yeniden doğuyor: Liberal Demokratlar şimdiye kadarki en iyi sonuca doğru ilerliyorlardı ve Westminster’da Britanya’nın üçüncü büyük partisi olarak Parlamentoya geri döneceklerdi. Birçok önde gelen muhafazakarın ortadan kaldırılmasını başardılar.

Yeşiller koltuklarını dört katına çıkardı: Yeşiller Partisi, 2019’daki son seçime kıyasla üç sandalye daha kazanarak parlamentoda dört sandalye kazandı.

İskoç Ulusal Partisini ortadan kaldırın: SNP İskoçya’da ağır kayıplara uğradı ve bu durum muhtemelen İskoçya’nın bağımsızlığı sorununu geçici olarak erteleyecekti. İşçi Partisi partiden çok sayıda sandalye aldı.

Düşük katılım oranı: Seçmen katılımının yirmi yılı aşkın sürenin en düşük seviyesinde olması bekleniyor. Cuma sabahı erken saatlerde açıklanan koltuklar arasında katılım oranı 2019’daki son seçimdeki %67,3’ten %60’ın biraz altındaydı.