Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İran’daki Azerbaycan Türkleri ‘özgürlük, adalet, milli hükümet’ istiyor

İran genelinde hükümet karşıtı protestolar devam ederken, “Özgürlük, Adalet ve Ulusal Hükümet” İran’ın kuzeybatısındaki en büyük üç Azerbaycan-Türk nüfus merkezi olan Tebriz, Urmiye ve Erdebil sokaklarında ortak bir slogan haline geldi.

Talepler kısa sürede ülkedeki diğer Fars olmayan toplulukların da dikkatini çekti.

Protestocular bu ayın başlarında Tebriz’in Kirk-Meter ve Şanaz mahallelerinde “Ulusların Egemenliği”, “Kadınlara Özgürlük” ve “Mollaların İşi: Hırsızlık, Cinayet ve İhanet” gibi popüler sloganlar ve sosyal medyada yayınlanan videolar söylediler. Protestolar, İran güvenlik güçleri tarafından gözaltında tutulan bir kadın protestocunun ölümünün üzerinden 40 gün geçti.

Etnik bir Azerbaycan Türkü olan Hadis Najafi, İran’ın ahlak polisi tarafından tutuklanan Mahsa Amini’nin ölümü üzerine düzenlenen protestolara katıldığı sırada 21 Eylül’de merkez şehir Karaj’da vurularak öldürülmesinin ardından hükümet karşıtı protestoların sembolü haline geldi. . velayet

Kuzeybatı İran’daki Azerbaycan-Türk nüfus merkezleri

Kuzeybatı İran’da duyulan ve bazen pankartlarda yer alan sloganlar, çoğunlukla komşu ülke gibi Azerbaycan olarak adlandırılan Azerbaycan-Türkçe lehçesindedir.

1925’te Rıza Şah tarafından modern İran ulus devletinin kurulmasından sonra, 1945-46’daki kısa ömürlü özerk “Azerbaycan Ulusal Hükümeti” sırasında Azerbaycan-Türk okullarında çok kısa bir süre öğretildi. Protesto sloganındaki “ulusal hükümet” terimi, İran Azerbaycan’ın özerklik dönemini ifade ediyor.

Bununla birlikte, İran Azerbaycan’ında ulusal özerklik çağrıları, yalnızca İranlı yetkililer tarafından değil, aynı zamanda muhalif grupların birçok üyesi arasında da bölücü olarak görülüyor.

İranlı yetkililer ve devlet medyası, İran’ın kuzeybatısındaki son protestolarda gözaltına alınanları ayrılıkçılar ve “pan-Türkizm”in destekçileri olarak resmetti – İran’daki Türkçe konuşan hak aktivistlerine yaygın olarak uygulanan etiketler.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı yarı resmi bir ajans olan Fars News, 19 Ekim’de pan-Türkizm destekçilerinin yanı sıra monarşist, Kürt, MEK (İran Halkın Mücahitleri Örgütü) ve Marksist gruplardan kişilerin tutuklandığını bildirdi. Başkent, Tahran.

İran’ın Batı Azerbaycan vilayetinden Türkiye’de yaşayan sürgündeki siyasi aktivist Mahza Mehdili, Amerika’nın Sesi’ne verdiği bir röportajda, sloganların Azerbaycan Türklerinin hükümet karşıtı protestolara kendi kimlikleri ve talepleriyle katılmaları için olduğunu söyledi.

Mehdili, “Bu sloganları pek çok şekilde yorumlayabiliriz. Ancak asıl mesele şu ki, bir halk kaderini kendi ellerine almak, maddi ve manevi zenginliğini kendi yönetmek istiyor.” “Aslında İran’ın Türkler, Kürtler, Araplar, Beluciler ve Farslar gibi farklı etnik toplulukları arasında ortak amaçlar için işbirliği ancak birbirlerinin kimliklerini, özelliklerini ve farklılıklarını kabul etmek ve tanımakla mümkündür.”

Protestocular, 2 Kasım 2022'de sosyal medyada yayınlanan bir UGC fotoğrafında İran'ın kuzeybatısındaki Tebriz'de bir pankart açtı. "Özgürlük, Adalet, Ulusal Hükümet."

2 Kasım 2022’de sosyal medyada yayınlanan bir UGC fotoğrafında, protestocular İran’ın kuzeybatısındaki Tebriz’de “Özgürlük, Adalet, Ulusal Hükümet” yazan bir pankart açıyor.

“Özgürlük, adalet ve ulusal hükümet” ifadesi İran’daki diğer Türkçe konuşan toplulukların da ilgisini çekmiştir. Bir grup Kaşkay Türkü, Kaşkay Türkü yazar ve toplum lideri Ezadullah Merdani Rahimi’nin 24 Ekim’de Şiraz’daki cenazesinde çekilen videolarda aynı sloganı atmıştı.

Slogan ilk olarak 24 Temmuz 2021’de İran’ın Arap nüfuslu Kuzistan vilayetindeki su kesintilerine ilişkin protestolarla dayanışma amacıyla 24 Temmuz 2021’de Tebriz’de düzenlenen bir mitingde yaygınlaştırıldı.

İranlı Arap yazar ve gazeteci Yusef Assisi Benitorof’a göre “Özgürlük, Adalet ve Ulusal Hükümet” İran’da federal bir sistem yaratmayı amaçlayan bir manifestodur.

“Tebriz, Urmiye, Erdebil ve diğer şehirlerdeki insanlar [the Iranian province of] Benidorov, Facebook hesabından Mahsa Amini’nin ölümünden sonra ülke çapında patlak veren protestolara atıfta bulunarak, “İran halkı 16 Eylül’de devrime başladığından beri Azerbaycan ‘özgürlük, adalet ve ulusal hükümet’ sloganları atıyor.”

Benitorov, “Bu slogan Azerbaycan halkının haklarının beyanıdır” dedi. “Bu deklarasyon, İran için federal bir sistem ve Azerbaycan’ın Türk nüfuslu bölgesi için federal bir hükümet oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu sloganı yükselterek, İran halkının devrimi bir adım ileri gitmiştir.”

Türkler, İran’daki en büyük dilsel azınlıktır ve öncelikle Azerbaycan ile Türkiye arasındaki sınırda İran Azerbaycan’da yaşamaktadır.

İran hükümeti, ülkenin etnik ve dilsel gruplarının nüfusu hakkında hiçbir zaman resmi istatistikler yayınlamadı. Ancak dönemin İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salehi Ocak 2011’de Türkiye’ye yaptığı resmi ziyarette İranlıların yüzde 40’ının Türkçe konuştuğunu iddia etti.

Bir gazetecinin İran-Türkiye ikili ilişkilerine ilişkin sorusuna Salehi, “Neredeyse aynı dili konuşuyoruz. İranlıların yüzde 40’ı Türkçe konuşuyor. Bu Türkiye ile İran arasında büyük bir bağ” dedi.

Azerbaycan Türklerinin çoğu, İran’ın resmi devlet dini olan Şii Müslümanlardır, ancak ana dillerinde eğitim almaları uzun süredir yasaklanmıştır.

Bu hikaye VOA’nın Azerbaycan servisiyle ortaya çıktı.

READ  Pakistanlılar ve Türkler Cumhuriyet Bayramı'nda milli marşı söylüyor