Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

IŞİD trüf mantarı toplama saldırıları: Suriye çölünde bir pusuda en az 26 kişi öldü

IŞİD trüf mantarı toplama saldırıları: Suriye çölünde bir pusuda en az 26 kişi öldü

görüntü kaynağı, Getty Resimleri

Fotoğraf başlığı,

İslam Devleti’nin Suriye çölünde saklandığı ve buradan sivillere sık sık saldırılar düzenlediği biliniyor.

Devlet medyası ve aktivistler, Suriye çölünde değerli yer mantarı arayan en az 26 kişinin İslam Devleti tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Pazar günü Hama ilinde düzenlenen saldırının kurbanları arasında sivillerin ve hükümet yanlısı savaşçıların olduğunu bildirdi.

IŞİD militanları defalarca mantar arayanları avladı ve bu yıl 150’den fazla kişi öldü.

Bir kilogram (2,2 pound) ülkedeki ortalama aylık ücretten daha fazlasını getirebiliyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA, bir polis kaynağının, IŞİD militanlarının Hama’nın doğu kırsalındaki Al-Duwezen köyünde bir grup sivile saldırarak 26 sivili öldürdüğünü aktardığını aktardı.

Suriye’de geniş bir kaynak ağına dayanan İngiltere merkezli bir izleme grubu olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ölü sayısını 36 olarak verdi ve kayıpların en az 17 hükümet yanlısı savaşçıyı içerdiğini söyledi. Ulusal Savunma Kuvvetleri.

Kaçak avcılar kara mayınlarıyla uğraşırken ve İslam Devleti savaşçıları, büyüdükleri çölde saklandıkları için yer mantarı avlamak son derece tehlikelidir.

Ancak Suriye’deki savaşın şiddetlendirdiği yoksulluk ve işsizlikle karşı karşıya kalan pek çok kişi, ortalama aylık ücretin yaklaşık 18 dolar (14 sterlin) olduğu bir ülkede mantarların kilogramı boyutuna ve sınıfına bağlı olarak 25 ABD dolarına (20 sterlin) kadar satılabildiği için risk alıyor. . ). .

Trüf mevsimi sadece Şubat’tan Nisan’a kadar sürdüğü için para kazanabileceğiniz süre kısadır.

Son aylarda yiyecek toplayıcılara yönelik çok sayıda saldırı oldu ve kurbanlar arasında kadın ve çocuklar da yer aldı.

Birkaç gün önce de aynı bölgede otlakları hedef alan benzer bir saldırıda çoğu sivil 16 kişi hayatını kaybetmişti.

2014’te IŞİD savaşçıları, Suriye ve Irak’ta geniş toprakları ele geçirerek yaklaşık sekiz milyon insana acımasız yönetimlerini dayattı.

Grup, 2019’da son topraklarından sürüldü, ancak hala 5.000 ila 7.000 üyesi ve iki ülke arasında dağılmış, yaklaşık yarısı savaşçı olan destekçisi olduğu tahmin ediliyor.

Suriye, Cumhurbaşkanı Beşar Esad hükümetinin demokrasi yanlısı barışçıl protestolara ölümcül güçle karşılık vermesinin ardından patlak veren 12 yıllık bir iç savaşla harap oldu.

Çatışma yarım milyon ölü bıraktı ve yurtdışındaki yaklaşık altı milyon mülteci de dahil olmak üzere nüfusun yarısının evlerini terk etmesine neden oldu.

Şubat ayında komşu Türkiye’yi vuran büyük depremden etkilenen yaklaşık 9 milyon kişi de dahil olmak üzere Suriye’de 15 milyondan fazla insanın insani yardıma ihtiyacı var.