Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, ABD liderliğindeki teknoloji ablukasının ardından yabancı şirketlere karşı “cerrahi” bir misilleme başlattı

Çin, ABD liderliğindeki teknoloji ablukasının ardından yabancı şirketlere karşı “cerrahi” bir misilleme başlattı

Çin, ABD’nin Başkan Donald Trump ve Joe Biden liderliğindeki beş yıldır artan ticaret ve teknoloji kısıtlamalarının ardından ülkedeki Batı çıkarlarını hedef almaya başladı.

Geçtiğimiz iki ay içinde Çinli yetkililer ABD silah şirketleri Lockheed Martin ve Raytheon’a yeni yaptırımlar uyguladılar, ABD’li çip üreticisi Micron hakkında soruşturma açtılar, ABD’li durum tespiti şirketi Mintz’e baskın düzenlediler, yerel çalışanları tutukladılar ve Japon Astellas Pharma grubunun üst düzey bir yöneticisini tutukladılar . Londra merkezli Deloitte rekor bir para cezasına çarptırıldı. Ticaret Bakanlığı incelemesine göre, Başkan Xi Jinping’in yönetimi şimdi küresel otomobil endüstrisi için gerekli olan malzeme ve teknolojilere Batı’nın erişimini engellemeyi düşünüyor.

Pekin’in ABD önderliğindeki bir “teknoloji ablukası” olarak adlandırdığı şeye verilen yanıt, Xi’nin Çin’in kendi çıkarlarına çok az zarar verme riskiyle sektörleri ve şirketleri dar bir şekilde hedefleme stratejisini ortaya koyuyor.

ABD Başkanı George W. Bush ve Barack Obama’nın eski Çin danışmanı Paul Heinel söyledi.

Bununla birlikte, baskınlar düzenleme ve yabancı şirketlerin çalışanlarını tutuklama kararı, Batı ile ilişkiler kötüleşirse Pekin’in rehine diplomasisini tırmandıracağı endişesini artırdı.

Çin geçtiğimiz günlerde ABD’li yonga üreticisi Micron hakkında bir soruşturma başlattı © GDA / AP

Yabancı risk danışma gruplarından iki kişiye göre, Mintz ve Astillas vakaları, personel güvenliğinin acilen gözden geçirilmesine ve Çin’e yapılan bazı seyahat planlarının derhal askıya alınmasına yol açtı.

Bir kişi, “Bu, sektör için bir uyandırma çağrısı oldu” dedi. Durum tespiti oyuncuları için zor – Çin’de paranoya seviyeleri çok yüksek – ama aynı zamanda Bain, McKinsey ve Boston Consulting Group gibi ‘birinci sınıf’ hizmet firmalarını ve grupları da etkiliyor.”

Uzmanlar, Japonya’nın Pekin’in rehine diplomasisine karşı özellikle savunmasız olduğunu çünkü kendi sofistike bir istihbarat teşkilatından ve vatandaşlarının geri dönüşünü müzakere edecek araçlardan yoksun olduğunu söyledi.

Çin’in casuslukla mücadele yasasını 2014’te geçirmesinden bu yana 17 Japon vatandaşı tutuklandı. Japonya dışişleri bakanlığı, bir Astelas çalışanı da dahil olmak üzere beş kişinin gözaltında tutulduğunu söyledi.

Şubat ayında Çin, ABD’nin en büyük savunma şirketlerinden ikisi olan Lockheed ve Raytheon’a yeni yaptırımlar uyguladı. Hareket, Çin’in Tayvan’a silah satışına karşı muhalefetini yansıtıyordu, ancak grupların Çin’e askeri teçhizat satmasına izin verilmediğinden ticari etkisi çok az oldu.

Pekin’in geçen ay ulusal güvenlik gerekçesiyle başlattığı Micron soruşturması, Xi’nin misillemesine yönelik en açık ivme işareti olarak görülüyor.

Washington’daki bir düşünce kuruluşu olan Atlantic Council’in kıdemli üyelerinden Dexter Roberts, Çin’i çekirdek çip üretim teknolojilerinden izole etmeye yönelik ABD önderliğindeki kampanyanın “Çin’in küresel yüksek teknoloji dünyasının tam kalbinden vurduğu” göz önüne alındığında, Pekin’in kendini tutmasına şaşırdığını söyledi. teknoloji hırsları.”

Pekin’in öfkesine rağmen, Xi’nin ekonomi planlamacıları, salgından sonra Çin ekonomisinin yeniden başlatılmasına yardımcı olmak için yabancı yatırımcıları kullanma çabalarını baltalamaktan endişe ediyor. Bu, Pekin’in ekonomik toparlanma için çok önemli görülen şirketlere ve sektörlere karşı hareket etmekten kaçınmasının beklendiği anlamına geliyor.

Roberts, “Her şey, Çin’in bu yıl özellikle ekonomik açıdan pek çok zorlukla karşı karşıya olduğu gerçeğine bağlı.” Dedi. “Yapmaları gereken son şey, ABD ile daha düşmanca bir ilişki kurarak dikkatlerini dağıtmak.”

Hazine Bakanlığı’nın denetim eksiklikleri nedeniyle Deloitte’e verdiği rekor 31 milyon dolarlık para cezasının ardından uzmanlar, Dört Büyük muhasebe firması üzerinde artan baskı beklediklerini söylediler.

Şangay’daki China European International Business School’da muhasebe profesörü olan Cheng Lin, denetim kalitesi uzun süredir yerli ve yabancı şirketler için bir sorun olsa da, “birincil itici güçlerin” Pekin’in veri ve ulusal güvenlikle ilgili endişeleri olduğunu söyledi.

Otomobil endüstrisi ayrıca, Ticaret Bakanlığı’nın, sürücüsüz arabaların haritalanmasında kullanılan bazı nadir toprak malzemeleri ve lidar teknolojisi üzerindeki potansiyel kontroller de dahil olmak üzere, teknoloji ihracatı kısıtlamalarına ilişkin 2022 incelemesinin sonuçlarına hazırlanıyor.

Sino Auto Insights’ın kurucusu Tu Li, Çin’in elektrikli otomobil yapımında kullanılan malzemeler için “madencilik ve arıtma alanındaki hakimiyetini silah haline getirme” kararının “ABD, Avrupa, Japonya ve Kore için acil endişe yaratacağını” söyledi. Pekin’de firma. hükümetler”.

Pekin’deki bir danışmanlık şirketi olan Gavekal Dragonomics’in araştırma başkanı Arthur Cropper, kısıtlamaların yarı iletken kontrollerini gevşetmek için pazarlık kaldıracı olarak da kullanılabileceğini söyledi.

Eski bir CIA analisti ve Asya uzmanı olan Sue Kim, Pekin’in misilleme hamlelerinin artacağını düşünüyor çünkü ABD ile Çin arasındaki ilişkilere yakın vadeli bir çözüm yok gibi görünüyor.

“ABD-Çin rekabetinde pek çok unsur varken, Pekin’in ekonomileri Çin ile ticarete bağlı olan ABD müttefikleri ve ortakları üzerinde baskı kurmak da dahil olmak üzere birçok kaldıracı var” dedi.

Hong Kong’da Primrose Riordan tarafından ek raporlama

READ  İran Cumhurbaşkanı ve Suudi Veliaht Prens, ilişkiler yeniden kurulduğundan bu yana ilk kez konuşuyor