Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İskoçya’da ‘dünyanın en büyük Jurassic pterosaurunun’ kalıntıları bulundu | dinozorlar

Araştırmacılar, bugün en iyi su samurları ve martılarıyla biliniyor olabilir, ancak 170 milyon yıl önce Skye Adası, kanat açıklığı kral yataktan daha büyük olan devasa sürüngenlere ev sahipliği yapıyordu.

fosil avcıları İskoçya Dünyanın en büyük Jurassic pterosaurunun kalıntılarını bulduklarını ve gayri resmi olarak pterodactyl olarak bilinen yaratığın balıkları çıkarmak ve yakalamak için keskin dişlere sahip olduğunu da sözlerine eklediler.

Yaklaşık 2,5 metre veya daha büyük kanat açıklığı ile – gezgin albatros gibi günümüzün en büyük uçan kuşlarının büyüklüğü ile ilgili – yaratık, pterosaurların evrimine yeni bir ışık tutuyor, çünkü bu boyuta yaklaşık 25 milyona kadar ulaştıklarına inanılıyordu. yıllar sonra.

Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmanın ortak yazarlarından Profesör Steve Brusatte, “Bu şey yaklaşık 170 milyon yıl önce yaşadığında, şimdiye kadar uçan en büyük hayvandı, en azından bildiğimiz kadarıyla” dedi.

“Büyük pterosaurların evrimini gerçekten zamanda geriye sürükledik” dedi.

Brusatte, pterosaurların Jura döneminde kanat açıklığında yaklaşık 1,6-1,8 metreden daha fazla büyümediklerini, ancak Kretase döneminde çok daha büyük boyutlara ulaştıklarını önceki bulguları ekledi.

Brusatte, 66 milyon yıl önce kuş olmayan dinozorları, pterosaurları ve sayısız diğer canlıyı yok eden kitlesel yok oluşa atıfta bulunarak, “Savaş uçakları büyüklüğündeki asteroit çarpıştığında Kretase’nin sonunda yaşayan pterosaurlar vardı” dedi.

En son keşif, kuşlarla rekabetin başlangıçta pterosaurların büyüklüğündeki artışı tetiklemiş olabileceği fikri hakkında soruları gündeme getiriyor.

Kuşlar bu tarihlerde dinozorlardan evrimleşmiştir. [pterosaur] Brusatte, kuşların büyümeleri için üzerlerine evrimsel baskı yapmış olabileceğini de sözlerine ekledi.

65 milyon yıl önce, Dünya üzerindeki bir asteroid etkisi dinozorları, pterosaurları ve diğer birçok türü yok etti.
65 milyon yıl önce, Dünya üzerindeki bir asteroid etkisi dinozorları, pterosaurları ve diğer birçok türü yok etti. Fotoğraf: Mark Garlick/Science Photo Library/Getty Images/RF.Science Photo Library

Bu, İngiltere’de pterosaurların ilk keşfedilişi değil – paleontolog Mary Anning onlara ne dendiğini keşfetti 1828’deki “Uçan Ejderhası”.

READ  Cygnus kargo gemisi uzay istasyonundan ateşli bir ölümle ayrıldı

Brusatte, yeni keşfin dublajlı olduğunu söyledi. sevgili sgiathanach İskoç Galcesinde hem “kanatlı sürüngen” hem de “Skye sürüngeni” anlamına gelir ve fosilin bütünlüğü ile dikkat çekicidir.

“Muhtemelen yaklaşık %70’i tamamlandı, bu pterosaurlar için gerçekten harika, çünkü bu şeyleri ölçeklendirmek gerçekten zor” dedi ve birçok kemiğin duvarlarının bir kağıt yaprağından daha kalın olmadığına dikkat çekti.

Brusatte, kemiklerin analizinin hayvanın en fazla ergen olduğunu ve hala büyümekte olduğunu gösterdiğini ve yetişkin kanat açıklığının üç metreden fazla olabileceğini de sözlerine ekledi.

Ekip ayrıca pterosaur’un kafatasının taramalarını gerçekleştirdi ve bu da beynin dijital bir modelini oluşturmalarına izin verdi. Sonuçlar, hayvanın çok büyük optik loblara sahip olduğunu ortaya çıkardı ve bu da çok iyi bir görüşe sahip olduğunu gösterdi.

dergide yazmak mevcut biyolojiBrusatte ve meslektaşları, İskoçya Ulusal Müzesi’nde ortaya çıkarılan fosillerin, 2017 yılında Skye Adası’ndaki saha çalışması sırasında yaratığın kafatasını bulan doktora öğrencisi Amelia Penny tarafından nasıl keşfedildiğini bildirdiler.

Guardian’a “Gördüğüm başka hiçbir şeye benzemiyordu” dedi.

Jura dönemine ait bir pterodaktil fosili.
Jura dönemine ait bir pterodaktil fosili. Fotoğraf: Kevin Schaeffer/Getty Images

“Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’ne giderek ve Mary Anning’in Jurassic kıyılarındaki fosil keşiflerini okuyarak büyüdüm – bu da paleontolog olma kararımı kesinlikle etkiledi” diye ekledi. “Fakat yeni bir Jura sürüngeni ve özellikle bu kadar önemli bir fosil bulmak, başıma gelmesini beklemeye cüret edebileceğim bir şey değil.”

Araştırmaya dahil olmayan Leicester Üniversitesi’nde pterosaurlar konusunda uzman olan Dr David Unwin, yeni keşfedilen yaratığın zamanının en büyüğü olup olmadığının tartışmalı olduğunu ve diğer fosillerden bazı parça parça kemiklerin zaten ima ettiğini kaydetti. aynı beden. Jura döneminin ortasında Pterosaurlar.

Ancak, o döneme ait fosillerin az olması ve tam pterosaur kalıntılarının çok az olması nedeniyle bulgunun önemli olduğunu söyledi.

READ  Gökyüzünde 5 gezegenin hizalanmasına tanık olan nadir bir kozmik olay. İşte nasıl izleneceği. : BilimAlert

“Bu yeni keşif, eski koleksiyonlara geri dönmemizi ve orada ne olduğunu daha iyi anlamamızı sağlayacak” dedi. “Pterosaurların evrimsel tarihimizdeki bulmacanın büyük bir parçası.”