Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail bombalamayı yoğunlaştırdıkça Gazze’de iletişim kesintisi yaşanıyor – Politico

İsrail bombalamayı yoğunlaştırdıkça Gazze’de iletişim kesintisi yaşanıyor – Politico

İsrail ordusu Cumartesi günü erken saatlerde kuzey Gazze’deki kara operasyonlarını genişleterek iletişimi ve internet bağlantılarını kesti ve iddialara göre üst düzey Hamas yetkililerini öldürdü.

Yardım grupları ve sivil toplum kuruluşları, iletişim kopukluğu nedeniyle Gazze Şeridi’ndeki çalışanlar ve aileleriyle iletişimlerini kaybettiklerini söyledi.

“Dün gece kara kuvvetleri girdi ve devam etti Kara kuvvetleri operasyonlarının genişletilmesi. İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari Cumartesi günü yaptığı açıklamada, piyade, mühendislik ve topçu kuvvetlerine ağır silah seslerinin eşlik ettiğini söyledi. Hareketin hava operasyonları komutanı da dahil olmak üzere üst düzey Hamas yetkililerinin öldürüldüğünü de sözlerine ekledi.

“Gece boyunca IDF savaş uçakları, Hamas’ın hava düzeninin başı olan Assem Abu Rukba’yı bombaladı. Abu Rukba, Hamas’ın insansız hava araçlarından, insansız hava araçlarından, planörlerinden, havadan tespit ve savunmasından sorumluydu. dedi ki Sosyal medyada. İsrail ordusu, Ebu Rakba’nın Hamas militanlarının 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırının planlamasına katıldığını ve “İsrail ordusu mevzilerine yönelik insansız hava aracı saldırılarından sorumlu olduğunu” söyledi.

İsrail’in artan askeri hareketleri, geniş çapta beklenen Gazze’ye yönelik kara işgalinin yaklaştığı yönündeki korkuları artırdı. Bölgede yaşayanlar halihazırda hava saldırıları ve hedefli baskınlar nedeniyle ciddi kayıplara uğradı.

Dünya Sağlık Örgütü başkanı Cumartesi günü şunları söyledi:“Gazze’de yoğun bombalama raporları çok üzücü” dedi ve “Bu tür koşullarda tahliye edilen hastaları mümkün değil, ne de güvenli bir barınak bulmak mümkün değil” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Elektrik kesintisi, ambulansların yaralılara ulaşmasını da imkansız hale getiriyor. Personelimiz ve sağlık tesislerimizle hâlâ iletişim halinde değiliz. Onların güvenliğinden endişe duyuyorum.” dedi ki Mevcut durumda. “Ateşkes için baskı yapma olanağına sahip olan herkesin hemen harekete geçmesi” çağrısında bulundu.

READ  Rus-Ukrayna Savaşına Bir Bakış: İstilanın 284. Gününde Bildiklerimiz | Dünya Haberleri

Cuma günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kabul edilen BM’nin İsrail ile Hamas arasındaki krize ilişkin kararı, “düşmanlıkların sona ermesine yol açacak acil, kalıcı ve sürdürülebilir bir insani ateşkes” çağrısında bulunuyor. İsrail hükümeti BM kararını şu sözlerle reddetti: İsrail kendini savunmaya devam edecek. İsrail’in Hamas’ın yeteneklerini ortadan kaldırmak için yapılması gerekeni yapacağını da sözlerine ekledi. dedi ki İsrail’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Gilad Erdan

Avrupa Birliği liderleri Perşembe günü, yardımın Gazze’ye girmesine izin vermek için “insani ihtiyaçların karşılanması için geçici bir duraklama” çağrısında bulunma konusunda anlaşırken, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Birlik hükümetleri arasında “güçlü birlik”i memnuniyetle karşıladı.

Hamas, 7 Ekim’de İsrail’e saldırı düzenleyerek 1.400’den fazla insanı öldürdü. Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail, kuşatma altındaki Filistin yerleşim bölgesine günlük hava saldırılarıyla karşılık verdi ve Gazze’de tahminen 7.000 Filistinliyi öldürdü.