Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail Gazze'ye daha fazla yardım rotası için destek sinyali veriyor: Canlı güncellemeler

İsrail Gazze'ye daha fazla yardım rotası için destek sinyali veriyor: Canlı güncellemeler

Konuyu bilen dört kişi, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın uzun süredir içeriden birisini başbakan olarak atamayı planladığını söyledi; bu, yaşamı yeniden canlandırabilecek bağımsız bir başbakanı yetkilendirmeye yönelik uluslararası çağrıların reddedilmesi anlamına gelecek bir hareketti. Katı otorite.

Uzun süredir kararnameyle hüküm süren seksen yaşındaki Filistinli lider Bay Abbas, Filistinli yetkililere, Avrupa Birliği diplomatına ve konuya aşina dördüncü bir kişiye göre, yakın ekonomi danışmanı Muhammed Mustafa'yı önümüzdeki günlerde başbakan olarak atamayı planlıyor. konu. Bu konunun.

Filistinli bir yetkili ve bir AB diplomatı, Bay Abbas'ın, Sayın Mustafa'yı atamaya niyetli olmasına rağmen, Sayın Mustafa'yı yeni bir hükümet kurma göreviyle görevlendiren başkanlık kararnamesini imzalamadan önce hâlâ Arap ülkeleriyle son istişarelerde bulunduğunu söyledi. Medyayla iletişim kurma yetkileri olmadığı için isimlerinin açıklanmaması şartıyla konuştular.

Sayın Abbas fikrini değiştirebilir ve Sayın Abbas'ı atama kararı, Sayın Abbas bir kararnameyi imzalamadıkça nihai olmayacaktır. Filistin Yönetimi Başkanı bir başbakanı atadıktan sonra, bu kişinin hükümeti kurması için üç haftası var, ancak Filistin Temel Yasasına göre gerekirse bu süreyi iki hafta daha uzatabilir.

2013 yılında Muhammed Mustafa.kredi…Magdy Mohamed/İlişkili Basın

Şubat ayı sonlarında Başbakan Muhammad Shtayyeh, “Gazze Şeridi'nde ortaya çıkan gerçekliği dikkate alan” yeni bir hükümete duyulan ihtiyacı öne sürerek hükümetinin istifasını sundu. Bay Shtayyeh'in hükümeti koruyucu olarak hareket etmeye devam etti.

Hamas, 7 Ekim'de Gazze'den İsrail'e kanlı bir saldırıya öncülük etti ve İsrail, hareketin Şerit üzerindeki hakimiyetini kırma sözü vererek, büyük bombardıman ve işgalle karşılık verdi. Ancak bu olaylar, savaştan sonra Gazze'nin nasıl yönetilip yeniden inşa edileceğine dair zor soruları gündeme getirdi.

Filistin Yönetimi'nin Batı Şeria'daki yönetim yetkileri sınırlıdır. 2007'deki güç mücadelesinde Gazze'nin kontrolünü Hamas'a kaptırdı.

READ  Emirates, finansman anlaşmazlığı nedeniyle Nijerya'ya tüm uçuşlarını askıya aldı

Son aylarda Amerika Birleşik Devletleri, savaştan sonra Gazze'deki hükümetin dizginlerini eninde sonunda devralabileceğini umarak, pek sevilmeyen Filistin Yönetimi'nde reform çağrısında bulundu. Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu otoriteye böyle bir rol verilmesini reddetti.

Filistin halkının büyük bir kısmı Filistin Yönetiminin yolsuzluk, kötü yönetim ve İsrail ile işbirliği nedeniyle lekelendiğine inanıyor. Filistin Yönetimi tarafından kontrol edilen bölgelerde etkili bir parlamento bulunmayan 88 yaşındaki Bay Abbas, sadece kararnamelerle yönetmekle kalmıyor, aynı zamanda yargı ve savcılık sistemi üzerinde de geniş bir nüfuza sahip. Filistin topraklarında 2005'ten bu yana başkanlık seçimi, 2006'dan bu yana da yasama seçimi yapılmadı.

Konuyla ilgili konuşan Batılı diplomatlara göre Biden yönetimi, başbakan olarak kimi atayacağını Abbas'a bildirmese de sıradan Filistinliler, uluslararası toplum ve İsrail tarafından kabul edilebilecek bağımsız bir isim olmasını umduğunu iletti. . İsimlerinin gizli kalması şartıyla, çünkü medyaya konuşma yetkileri yok.

Analistlere göre Filistin Yönetimi'nde başbakanın bakanlıkların çalışmalarını denetlemesi gerekiyor ancak Abbas sıklıkla karar alma süreçlerine müdahale ediyor.

Adı potansiyel bir başbakan olarak konuşulan eski dışişleri bakanı Nasser Al-Qudwa, Sayın Mustafa'nın atanmasının “gerçek bir değişimi” temsil etmeyeceğini söyledi.

“Muhammed isimli çalışanın yerine Muhammed isimli başka bir çalışan gelecek, Abbas ise tüm evrakları elinde tutmaya devam edecek. Değişiklik nedir? dedi, Abbas'ın şiddetli bir rakibi olan ve aynı zamanda Ebu Mazen olarak da bilinen El Kudva. “Ebu Mazen statükoyu korumak istiyor. “Tüm gücü elinde tutmak istiyor.”

Washington D.C.'deki George Washington Üniversitesi'nde eğitim almış ekonomist olan Sayın Mustafa, Sayın Abbas'ın danışmanlığının yanı sıra, yönetim kurulu Kurumun başkanı tarafından atanan Filistin Yatırım Fonu'nu da yönetmektedir. Daha önce Filistin Yönetimi'nin Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısıydı.

READ  Türkiye seçimleri: Erdoğan canlı yayında hastalandıktan sonra halka açık gösterileri iptal etti

Sayın Abbas haftalardır Sayın Mustafa'yı atamak istediğini belirtiyor. Ocak ayında Sayın Mustafa, devlet başkanları ve dışişleri bakanlarının küresel meseleleri tartışmak üzere bir araya geldiği Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık konferansına gönderildi.

Konferansta Sayın Mustafa, Filistin Yönetiminin yönetimini geliştirebileceğine inandığını söyledi. Forumun başkanı Borg Brende ile yaptığı geniş kapsamlı tartışmada “Kimseye mazeret göstermek istemiyoruz” dedi. “Filistin Yönetimi daha iyi kurumlar inşa etme konusunda daha iyisini yapabilir.”

Gelecekteki herhangi bir Filistin başbakanının, harap olmuş Gazze Şeridi'ni yeniden inşa etmeye çalışmak ve hükümetin güvenilirliğini artırmak gibi büyük zorluklarla karşılaşması muhtemeldir.

Ramallah merkezli bir analist olan Cihad Harb, Sayın Mustafa'nın atanmasının, Sayın Abbas'ın iktidardan vazgeçme niyetinde olmadığının bir göstergesi olacağını kabul etti, ancak yeni hükümete ilişkin kararın, halk kimlikleri öğrenene kadar saklı kalması gerektiğini söyledi. bakanlarından. Kullanabilecekleri yetki ve bağımsızlığın kapsamı.

“Bir fırsat olabilir ama normalde yaptığımız gibi kaçırılmış bir fırsat da görebiliriz” dedi.