Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Polonyalı Tusk, Rusya ve Trump hakkındaki endişeler artarken ittifakı güçlendirmek için Fransa ve Almanya'ya gidiyor

Polonyalı Tusk, Rusya ve Trump hakkındaki endişeler artarken ittifakı güçlendirmek için Fransa ve Almanya'ya gidiyor

Paris (AFP) – Polonya Başbakanı Donald Tusk Eski Başkan Donald Trump'ın ABD'de iktidara döneceğine ve Rusya'ya saldırganlığını genişletme özgürlüğünü vereceğine dair korkular artarken Pazartesi günü Paris ve Berlin'e yaptığı ziyarette ülkesinin kilit Avrupalı ​​ortaklarıyla bağlarını “canlandırma” sözü verdi. saldırısının ardından. Ukrayna'nın işgali.

Pazartesi günkü toplantılar, Trump'ın hafta sonu Avrupa'da pek çok kişiyi şok etmesinden sonra geldi Rusya'yı herhangi bir NATO üyesini işgal etmeye davet etmek Savunmasına yeterince harcama yapmıyoruz.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Pazartesi günü Kıbrıs'a yaptığı ziyaret sırasında Alman Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, “bu açıklamaların sorumsuz olduğunu ve Rusya'nın çıkarına olduğunu” söyledi. “İttifakımızda hiç kimsenin bununla ilgisi olamaz.”

Bu sözler, Rusya'nın kontrolü ve işgali altında acı çeken ve Ukrayna'daki doğu sınırında savaş korkularının arttığı Polonya gibi NATO'nun ön saflarındaki ülkeler için özellikle şok ediciydi.

Elysee başkanlık sarayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la bir çalışma yemeğine katılan Tusk, ziyaretinin “Polonya'nın en önemli Avrupalı ​​ortaklarıyla ilişkilerini yeniden canlandırmayı” amaçladığını söyledi.

“Avrupa Birliği'nin, transatlantik işbirliğinin, NATO'nun alternatifi olmadığını” vurguladı.

Şöyle ekledi: “Avrupa güvenli bir kıta haline gelmeli ve bu da Avrupa Birliği, Fransa ve Polonya'nın sınırlarını ve bölgelerini savunmaya ve Avrupa Birliği dışından müttefiklerimizi ve dostlarımızı savunmaya ve desteklemeye hazır güçlü ülkeler haline gelmesi gerektiği anlamına geliyor.” dedi Tusk.

Macron, Ukrayna'daki savaş bağlamında Fransa ve Polonya'nın Avrupa'da güvenlik ve savunmada oynadığı “anahtar rolü” övdü.

27 AB ülkesinin liderlerinin bu ayın başlarında bir anlaşma imzalamasının ardından Avrupa'nın “tedarikleri artırma ve Ukrayna'nın ihtiyaçlarını karşılama isteğinin hayati önem taşıdığını” söyledi. Ukrayna'ya 50 milyar euro sağlanacak (54 milyar dolar) savaştan zarar gören ekonomisini desteklemek için.

Macron, bunun “Avrupa'yı NATO'yu tamamlayıcı ve NATO'nun temel direği olan bir güvenlik ve savunma gücü haline getirmemize olanak sağlayacağını” söyledi.

READ  Kral Charles III'ün taç giyme töreni: Buckingham Sarayı, üç günlük kutlamanın ayrıntılarını açıklıyor

Trump'ın seçim kampanyası sırasında önde gelen Cumhuriyetçi adayın yaptığı açıklamalar, yeniden seçilmesi halinde Rusya'yı Ukrayna'yı işgal ettikten sonra diğer ülkelere saldırmaya teşvik edebileceği yönündeki korkuları artırdı.

Cumartesi günü Güney Carolina'nın Conway kentinde düzenlenen bir mitingde konuşan Trump, başkan olduğunda ismi açıklanmayan bir NATO üyesine, Rusya'yı “suçlu” NATO üyeleri durumunda istediği gibi davranmaya “teşvik edeceğini” söylediğini hatırladı.

“Ödeme yapmadın mı?” Trump, “Siz suçlu musunuz?” diye anlattı. “Hayır seni korumayacağım. Aslında onları ne isterlerse yapmaya teşvik ederim. Ödemeniz gerek. Faturalarınızı ödemeniz gerekiyor.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bir açıklama yayınladı Pazar günü yaptığı açıklamada, Trump'ın açıklamalarının Amerikan güçlerini ve müttefiklerini daha büyük risk altına soktuğunu söyledi.

NATO, 31 üyeden faturalarını ödemelerini talep etmiyor, ancak bütçelerinin belirli bir yüzdesini (gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 2'si) savunmaya yatırmaları bekleniyor. Güvenlik endişelerinin derin olduğu Polonya gibi bazı ülkeler bu hedefe uzun süredir ulaşıyor. Polonya çok daha ileri giderek Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığının bir sonucu olarak harcamaları artırdı.

2. Dünya Savaşı sonrası dönemde askeri ihtiyatı ön plana çıkaran bir siyasi kültüre sahip olan Almanya, uzun süredir yüzde 2 hedefinin gerisinde kalmış ve başkanlığı döneminde Trump'ın öfkesinin sık sık hedefi olmuştur. Ancak Berlin, Rusya'nın kapsamlı Ukrayna işgalini başlatmasının ardından askeri harcamaları artırma planlarını açıkladı ve bu yıl bu rakamın %2'ye ulaşmayı planladığını açıkladı.

Fransa'nın askeri bütçesi son yıllarda büyüyerek gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık %2'si seviyesine ulaştı.

Tusk, başta Almanya olmak üzere Avrupalı ​​müttefikleriyle sıklıkla çatışan bir duruş sergileyen muhafazakar bir ulusal hükümet tarafından sekiz yıl iktidarda kaldıktan sonra Aralık ayında Orta Avrupa ülkesinin başbakanı olarak iktidara geri döndü. Sonuç olarak Varşova'nın Avrupa'daki etkisi azaldı.

READ  6 yıldır kayıp olan çocuk, annesi tarafından “manevi bir topluluğa” götürülüyor.

Tusk'ın Pazartesi günü Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmek üzere Berlin'e gitmesi planlanıyor.

Öte yandan Fransa, Almanya ve Polonya dışişleri bakanları, Weimar Üçgeni olarak adlandırılan ve yıllardır atıl kalan siyasi formu yeniden canlandırma çabaları kapsamında Paris'in Lassell Saint-Cloud banliyösünde bir araya gelecek. .

Weimar Üçgeni, 1991 yılında Polonya'nın onlarca yıllık komünizmden çıkmaya başladığı dönemde, üç ülke arasındaki siyasi işbirliği platformu olarak kuruldu.

___

Associated Press yazarı Geir Molson Berlin'den katkıda bulundu.