Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: Gazze sağlık yetkilileri 20.000’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü söylüyor

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: Gazze sağlık yetkilileri 20.000’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü söylüyor

RAFAH (Gazze Şeridi) – Sağlık yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Hamas’a karşı savaşı sırasında Gazze’de 20.000’den fazla Filistinlinin öldüğünü söyledi; bu, İsrail askeri operasyonlarını genişletirken çatışmanın yüksek maliyetinin son işareti. Kara saldırısı On binlerce kişiye evlerini terk etmeleri emredildi.

Şeridi’nin savaş öncesi nüfusunun kabaca %1’ine tekabül eden ölümler, Gazze nüfusunun yaklaşık %85’ini yerinden eden ve geniş arazileri düzleştiren 11 haftadan fazla süren çatışmanın yol açtığı yıkımın yalnızca bir ölçüsü. Küçük kıyı bölgesi.

Rapora göre Gazze’de yarım milyondan fazla insan (nüfusun dörtte biri) açlık çekiyor Perşembe günkü rapor için Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşlardan, Hamas’a tepki olarak İsrail’in bombalaması ve bölgeyi abluka altına alması nedeniyle ortaya çıkan kriz anlatılıyor 7 Ekim saldırısı.

Olağanüstü duruma rağmen BM Güvenlik Konseyi yardım dağıtımı ve ateşkes şartlarını oyluyor Perşembe günü geç saatlere kadar tekrar ertelendiBu, günlerce süren üst düzey müzakerelerin ardından geldi.

Veto yetkisine sahip olan ABD, acil ateşkes ve yardım sevkiyatlarının denetlenmesi sorumluluğunun yalnızca Birleşmiş Milletler’e verilmesi yönündeki çağrıları reddetti. İsrail, güvenlik nedenlerini öne sürerek Gazze’ye giren malları denetleyebilmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

ABD, çatışmaların derhal durdurulması yerine ateşkes için “koşulların yaratılması” çağrısında bulunan değiştirilmiş kararı destekleyeceğini söyledi. Diğer ülkeler daha güçlü bir metni destekliyor ve Cuma günü geç saatlerde yapılması beklenen oylamadan önce diplomatların kendi hükümetlerine danışmaları gerektiğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler insani işler şefi Martin Griffiths, dünyanın harekete geçmemesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

X’teki bir gönderisinde şöyle yazdı: “Yaygın kınamaya, fiziksel ve zihinsel hasara ve büyük yıkıma rağmen böylesine acımasız bir çatışmanın bu kadar uzun süre devam etmesine izin vermek, kolektif vicdanımızda silinmez bir lekedir.” Eski adı Twitter olan sosyal medya platformu.

READ  Kraliçe, Boris Johnson yuhalarken Harry ve Meghan'ın katıldığı jübile hizmetini kaçırdı

ABD’nin korumasından yararlanan İsrail, saldırının azaltılması yönündeki uluslararası baskıya direndi ve şöyle dedi: üzerine tıklayacağım Ta ki Gazze’yi 16 yıldır yöneten silahlı grup Hamas yok edilene kadar.

Ordu, çoğuna savaşın ilk aşamalarında kuzeydeki çatışmalardan kaçma emri verilmiş olan, bölgenin 2,3 milyon sakininin büyük çoğunluğunun yoğun olarak yaşadığı güney Gazze’de aylarca süren çatışmaların hâlâ devam ettiğini söyledi.

O zamandan beri tahliye emirleri yayınlandı Yerinden edilmiş sivilleri giderek daha küçük alanlara itmek Güneyden ise güçler Gazze Şeridi’nin ikinci büyük şehri olan Han Yunus şehrine odaklanıyor. Ordu Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Hamas savaşçılarını yer üstünde ve tünellerde hedef almak için savaş mühendisleri de dahil olmak üzere daha fazla kara kuvvetini Han Yunus’a göndereceğini söyledi.

Cuma günü ordu, İsrail’in başlangıçta insanlardan kaçmasını istediği bölge içindeki Bureij mülteci kampında ve çevredeki topluluklarda yaşayan on binlerce kişiye evlerini terk etme emri verdi.

İsrail son aşamalarda olduğunu söylese de hava ve kara harekâtı kuzeyde de devam ediyor Hamas militanlarının tasfiyesi Orası.

Filistinli tarım işçisi Mustafa Ebu Taha, Gazze Şehri’nin ağır hasar gören Şucaiye mahallesinde kara çatışmalarının ve hava saldırılarının devam ettiğini, hava saldırılarının yol açtığı büyük yıkım nedeniyle birçok bölgenin erişilemez hale geldiğini söyledi.

İsrail güçleri hakkında “Hareket eden her şeyi vuruyorlar” dedi.

Hastanede cesetleri gören Associated Press gazetecilerine göre, Mısır sınırındaki Refah şehrinde bir eve düzenlenen hava saldırısında biri bebek olmak üzere altı kişi öldü. Refah, Gazze’de tahliye emri verilmeyen az sayıda yerden biri ancak neredeyse her gün İsrail saldırılarına maruz kalıyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı Cuma günü yapılan açıklamada, çatışmalarda 20.057 ölümün belgelendiği belirtildi. Savaşçıların ve sivillerin ölümü arasında ayrım yapmıyor. Daha önce öldürülenlerin yaklaşık üçte ikisinin kadın veya çocuk olduğu bildirilmişti. 53.320 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Filistinliler, 21 Aralık 2023 Perşembe günü Gazze’nin güneyindeki Refah Hastanesi’nde İsrail’in Gazze Şeridi’ni bombalamasında öldürülen yakınlarının yasını tutuyor. (AP Fotoğrafı/Fatima Shbair)

İsrail, bu saldırılarda çok sayıda sivilin ölmesinden Hamas’ı sorumlu tutuyor Yoğun hava ve kara harekâtıÖrgütün kalabalık yerleşim alanlarını askeri amaçlarla kullandığına dikkat çeken Dr.

İsrail, Hamas militanlarının sınırlarını basıp yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve 240 kişiyi kaçırmasının ardından savaş ilan etti. İsrail ordusu, kara saldırısında 139 askerinin öldürüldüğünü açıkladı. Geçtiğimiz üç hafta içinde yaklaşık 2.000’i dahil olmak üzere binlerce Hamas aktivistini öldürdüğünü belirtiyor ancak bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt sunmuyor.

Bu arada, telefon ve internet hizmetleri, son 35 saatlik iletişim kesintisinin ardından Perşembe günü geç saatlerde kademeli olarak geri döndü.

Tekrarlanan iletişim kesintileri, Gazze’de benzeri görülmemiş insani ihtiyaçların olduğu bir dönemde yardım dağıtımını engelledi.

Kıtlık riskinin “her geçen gün arttığı” uyarısında bulunulan ve bunun sorumlusunun açlık olduğu uyarısında bulunulan perşembe günkü rapora göre, açlık, Afganistan ve Yemen’de son yıllarda görülen kıtlıkları bile gölgede bıraktı. – Yetersiz yardım Gazze’ye ulaşmıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı baş ekonomisti Arif Hussain, “Durum daha da kötüleşmiyor” dedi. “Gazze’de bu büyüklükte bir şeyin bu kadar çabuk gerçekleştiğini hiç görmemiştim.”

Savaş aynı zamanda Gazze’deki sağlık sektörünün de çökmesine neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tamamı güneyde bulunan 36 sağlık tesisinden yalnızca dokuzu kısmen faaliyete devam ediyor.

Ajans, Gazze’de bulaşıcı hastalık oranlarının arttığını, savaş öncesi rakamlarla karşılaştırıldığında özellikle küçük çocuklar arasında ishal vakalarının beş kat arttığını bildirdi. Üst solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, deri döküntüleri, uyuz, bit ve su çiçeği vakalarında artış olduğunu söyledi.

“Sağlık sisteminin durgun olmasıyla birlikte, açlık ve hastalığın ölümcül birleşimiyle karşı karşıya kalanların çok az seçeneği kaldı” diye ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü yardım çalışanları, Gazze’nin kuzeyinde ziyaret ettikleri iki hastanede “dayanılmaz” manzaralar yaşandığını bildirdi: tedavi edilmemiş yaraları olan yatalak hastalar su için çığlık atıyor, geriye kalan az sayıda doktor ve hemşirenin malzemeleri tükendi ve avluda sıraya dizilen cesetler.

İsrail güçleri son haftalarda kuzeydeki bir dizi sağlık tesisine baskın düzenleyerek erkekleri sorguya aldı ve diğerlerini sınır dışı etti.

Dernek, Perşembe günü güçlerin Jabalia mülteci kampındaki Filistin Kızılayı ambulans merkezine baskın düzenlediğini ve sağlık görevlileri ile ambulans ekiplerini tutukladığını söyledi. Kızılay Cuma günü yaptığı açıklamada, ordunun aralarında kadınların da bulunduğu bazı sağlık görevlilerini serbest bıraktığını, ancak sekizinin gözaltında kaldığını ve nerede olduklarının bilinmediğini söyledi.

___

Magdy Kahire’den bildirdi.