Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Usman Khawaja, Perth Testinde siyah kol bandı taktığı için ICC tarafından suçlandı

Usman Khawaja, Perth Testinde siyah kol bandı taktığı için ICC tarafından suçlandı

Avustralyalı topa vuran oyuncu, Perth’teki ilk Test boyunca kaptanlığı giydi ancak Melbourne’de bunu yapmaya devam etmeyecek.

Andrew McGlashan

Usman Khawaja siyah kol bandıyla Perth’te Getty Images

Usman Khawaja, yönetim kuruluna bunun “kişisel bir kayıp”tan kaynaklandığını söyledikten sonra, Perth’de Pakistan’a karşı yapılan ilk Test sırasında ICC’nin boş kol bandı takma suçlamasına itiraz edecek, ancak başlayacak MCG Testinde rozet takmaya devam etmeyeceğini de sözlerine ekledi. Noel’in ertesi günü.

Khawaja, ilk etapta sahaya çıkmayı planladığı kol bandını, Gazze’deki insani krize ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla antrenman botlarının üzerine “Tüm hayatlar eşittir” ve “Özgürlük bir insan hakkıdır” yazılarıyla birlikte taktı.

Siyah kolluklar, uluslararası krikette eski oyuncuların, aile üyelerinin veya diğer önemli kişilerin ölümlerini işaretlemek için yaygın olarak görülen bir görüntüdür, ancak ulusal kurul ve ICC’den izin alınması gerekir.

Cuma günü MCG’de konuşan Al Khawaja, ICC’nin kendi düzenlemelerini tutarlı bir şekilde uyguladığına inanmadığını söyledi.

“İkinci gün bana sordular [in Perth] Kaptanlık hakkında “Bunun bir nedeni vardı ve onlara bunun kişisel bir kayıp olduğunu söyledim” dedi. “Bunun başka bir şey için olduğundan hiç bahsetmedim. Ayakkabılar farklı bir konuydu, bunu söylemekten mutluyum. Kaptanlık benim için anlamsız. Tüm kuralları takip ettim, geçmişteki emsalleri, sopalarına etiket yapıştıran adamları, isimleri botları, geçmişte ICC’nin onayı olmadan her türlü şeyi yaptılar ve hiçbir zaman azarlanmadılar.

“ICC’ye ve onun uyguladığı kural ve düzenlemelere saygı duyuyorum. Onlardan bu sistemi herkes için adil ve hakkaniyete uygun hale getirmelerini ve işleyişinde tutarlı olmalarını isteyeceğim ve onlara meydan okuyacağım. Bu tutarlılığa henüz ulaşılamadı. Ben çok etkilendim.” Açık ve bu konuda dürüstüm ve bu konuyu ICC’ye ileteceğim ».

READ  Tayland Seçimleri: Thaksin'in kızı için ilk adayla sandıkların açılması

Khawaja’nın Perth’teki ilk günde kol bandını ne zaman taktığı konusunda resmi bir açıklama yapılmadı ancak o sırada bunun, botlarındaki mesajları gösteremeyeceği söylendikten sonra sosyal medyada yayınladığı bir videoyla ilgili olduğu anlaşıldı. .

Cricket Australia CEO’su Nick Hockley, yönetim kurulunun Khawaja’nın mesajını paylaşabilmesinin bir yolu olup olmadığı konusunda ICC ile devam eden görüşmelerde bulunduğunu doğruladı ancak bu konuda bir sonuca ulaşılıp ulaşılmayacağı belirsizliğini koruyor.

Khawaja’nın suçlandığı seviyede, kınama en ciddi cezadır; dolayısıyla eğer böyle bir şey olursa, bu onu Pakistan’a karşı yapılacak boks sınavından önce hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak. 12 aylık süre içindeki dördüncü ceza bile, uzaklaştırma değil, maç ücretinin yalnızca %75’i kadar ceza olacaktır.

Bir ICC sözcüsü ESPNcricinfo’ya “Usman Khawaja, giyim ve ekipman düzenlemelerinin F maddesini ihlal etmekle suçlandı” dedi. “Usman, Pakistan’a karşı yapılan ilk Test maçında, Kişisel Mesajlar Yönetmeliği’nin gerektirdiği şekilde, Cricket Australia ve ICC’den önceden onay almadan kişisel bir mesaj (kol çubuğu) sergiledi. Bu, ihlal kategorisine giren bir ihlaldir.” “Başka bir ihlal” ve ilk ihlalin cezası kınamadır.

ICC’nin giyim ve ekipman düzenlemeleri şöyle diyor: “Oyuncuların ve takım görevlilerinin, bu tür mesajların giysilere, ekipmanlara veya başka bir yere iliştirilmiş olup olmadığına ve bu tür mesajların giysi, ekipman veya başka bir yere iliştirilmiş olup olmadığına bakılmaksızın, kişisel mesajları kıyafetlerinde, ekipmanlarında veya başka bir şekilde taşımalarına, sergilemelerine veya iletmelerine izin verilmez. Mesajlar kıyafete, ekipmana veya başka bir şeye yapıştırılmışsa Bu tür mesajlar kıyafete, ekipmana vb. yapıştırılmışsa Mesajlar, belirli kıyafet veya diğer eşyaların (kol bandı gibi) kullanılması veya kelimelerin kullanılması yoluyla görüntülenir veya iletilir. Oyuncu Kurulu veya Takım Yetkilisi ve ICC Kriket Operasyon Departmanı tarafından önceden onaylanmadıkça, sembol, grafik mesaj, resimler vb. (“Kişisel Mesajlar”). Siyasi, dini veya ırksal faaliyet veya konulara ilişkin mesajlara izin verilemez.”

READ  İtalya, Rus milyarder Melnichenko'nun yelkenli yatına el koydu

Al Khawaja, Perth Testi öncesindeki videosunda siyasi bir duruş sergilemediğini, bunun yerine acılara dair farkındalığı yaymaya çalıştığını söylediğini yineledi.

“Tutkulu ve güçlü hissettiğim şeyleri vurgulamak dışında hiçbir gündemim yok” dedi. “Bunu mümkün olan en saygılı şekilde yapmaya çalışıyorum. Ayakkabımın üzerine ne yazdığımı bir süre düşündüm. Nüfusun farklı kesimlerini, dini inançları ve toplumu ötekileştirmek istemediğimden emin oldum. ” Gerçekten geniş olmasını istedim çünkü insani konulardan bahsediyorum. Birleşik İnsan Hakları Bildirgesi’nin 1. maddesinden bahsediyorum. Bunu yapmamın nedeni beni çok kötü etkilemesiydi.

“Nick’e, Instagram hesabıma baktığımda masum çocukları gördüğümde ve onların ölüm ve ölme videolarını gördüğümde beni en çok etkileyen şeyin bu olduğunu söyledim. Küçük kızımı kollarımda hayal ediyorum ve bu aynı şey. Anlıyorum. Bu konuda yine duygusal konuşuyorum, Gizli gündemim yok.

“Eğer bana karşı daha fazla olumsuzluk uyandıracak bir şey varsa… Hiçbirini anlamıyorum. Sadece bunun hakkında konuşmanın benim sorumluluğum olduğunu hissediyorum. Çok güzel bir ülkede yaşıyoruz. İçinde yaşadığım için şanslıyım. Avustralya.” Dışarıda yürüyebiliyorum ve hiçbir şey için endişelenmeme gerek kalmıyor. Çocuklarım da aynısını yapabilir. “Bunu dünyanın geri kalanı için istiyorum.”

Andrew McGlashan, ESPNcricinfo’da editör yardımcısı