Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ordusunun kuşatması nedeniyle Kuzey Gazze hastanesi ‘teröre boğuldu’ | İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

İsrail ordusunun kuşatması nedeniyle Kuzey Gazze hastanesi ‘teröre boğuldu’ |  İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Bir sağlık yetkilisi, yüzlerce kişinin mahsur kaldığı Kamal Adwan Hastanesi’nin önünde silah sesleri ve top mermileri olduğunu anlattı.

Üst düzey bir Sağlık Bakanlığı yetkilisi El Cezire’ye, İsrail güçlerinin tıbbi tesisi kuşattığı sırada, Gazze’nin kuzeyindeki Kamal Adwan Hastanesi’nde dehşete düşmüş sivillerin mahsur kaldığını söyledi.

Bakanlık Salı günü yaptığı açıklamada, tesisin yakınındaki saldırılarda 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Gazze Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Münir El-Bursh, içeriden konuşan Kamal Adwan, “İsrail işgal güçleri hastaneyi dört bir yandan kuşatıyor… Silah ve top atışlarının hedefi oluyoruz.”

“Hastalar, yaralılar, hastaneye sığınanlar korkuyor; “Dehşete kapıldım” dedi.

Kamal Adwan’ın görüntülerinde sağlık kompleksinin avlusunda beyazlara sarılı ve sıralar halinde dizilmiş cesetler görülüyor. Görgü tanıkları, oradan ayrılmaya çalışan herkesin İsrailli keskin nişancılar tarafından vurulduğunu söyledi.

“Kemal Edvan Hastanesi’nde de aynı şekilde bir katliamın yaşanmasından korkuyoruz” [al-Shifa Hospital] Ve [Indonesian Hospital]El-Barş şunları söyledi.

Filistinli bir adam, 22 Kasım 2023’te İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahia’daki Kamal Adwan Hastanesi yakınlarına düzenlediği baskının ardından tedavi görüyor. [File: Mohammad Ahmad/AFP]

“Bizi zaten öldürdüler”

Gece boyunca sürekli bombardıman altında yaralılar, başları ve yüzleri tozla kaplı olarak hastaneye akın etmeye devam etti. Videoda, oraya sığınan yüzlerce tahliye edilmiş kişi dinlenirken ya da çok sınırlı kaynaklara sahip sağlık görevlileri tarafından yerde tedavi ediliyorken görülüyor.

Tıbbi tesisteki bir adam Al Jazeera’ye “Bizden ne istiyorlar? Bizi zaten öldürdüler. Ailelerimiz ve arkadaşlarımız öldü” dedi.

Başka bir adam ise İsrail’in hava saldırılarından güvenli bir yer bulma umuduyla hastaneye taşındığını, ancak sözlerinin çok yakından duyulabilen büyük bir patlamayla aniden kesildiğini anlattı.

Bir kadın, elleri titreyerek ve sesi umutsuzlukla doluyken, “Geride kalmayacağımızı umuyorduk” diye bağırdı.

İsrail kuvvetleri kara saldırısını ilerletirken, Ekim ortasında 1,1 milyondan fazla insana kuzey Şeridi’ni tahliye etmesi ve güneye gitmesi emredildi.

Çatışmalar ve hava saldırıları, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen saldırı sırasında Hamas’ın elinde bulunan tutukluların, İsrail tarafından tutulan Filistinli tutuklularla takasına olanak sağlamak amacıyla bir haftalık ateşkes kapsamında durduruldu. Çatışmaların geçici olarak durdurulması Cuma günü çöktü.

READ  Freddy Kasırgası: Ölümcül bir fırtına Mozambik'i ikinci kez vuruyor

‘Toprağımıza sahip çıkın’

Ateşkesin sona ermesinden bu yana İsrail güçleri, kuzeyde yenilenen yoğunlukla Gazze’ye yönelik saldırılara yeniden başlarken, güneydeki operasyonlarını da genişletti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana 15.900’den fazla Filistinliyi öldürdü; Hamas’ın İsrail’de o gün yaklaşık 1.100 kişiyi öldürmesinin ardından.

Savaşın ikinci aşamasında İsrail’in sivilleri hedef alma konusunda itidalli davranması yönünde uluslararası baskı artarken, her gece onlarca ölüm bildiriliyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı Pazartesi akşamı en az 158 kişinin öldüğünün doğrulandığını söyledi. Bunlardan 108’den fazlası Kamal Adwan Hastanesi yakınındaki baskınlarda öldürüldü; 40 cenaze Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’ne götürüldü. Bakanlık dün gece 349 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Kamal Adwan Hastanesi’ndeki durum, Şeridi’nin en büyük hastanesi olan El Şifa Hastanesi’nde meydana gelen olayları yansıtıyor; burada sığınma arayan insanlar, durumu kritik hastalar ve bazıları silah zoruyla doktorlara, birkaç gün süren çatışmanın ardından tahliye emri verildi. kuşatma. . İsrail ise bunu reddetti.

Al-Barsh, “İsrail güçleri, hastanedeki herkesi tahliye etmek amacıyla hastaneye saldırıyor” dedi. “Biz sağlık personeli olarak hareketsiz duruyoruz. Hasta ve yaralılarımızın yanındayız.”