Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail, Gazze’nin güneyine yönelik saldırısını yoğunlaştırıyor; ABD ve Birleşmiş Milletler sivillerin korunmasını talep ediyor

İsrail, Gazze’nin güneyine yönelik saldırısını yoğunlaştırıyor;  ABD ve Birleşmiş Milletler sivillerin korunmasını talep ediyor
  • En son gelişmeler:
  • İsrail güçleri Batı Şeria’da bir kişiyi öldürdü
  • İsrail, Pazartesi günü Gazze’deki çatışmalarda üç askerinin öldürüldüğünü açıkladı
  • İsrail, Hamas savaşçılarını sınır dışı etmek için Gazze’deki tünelleri deniz suyuyla doldurmayı düşünüyor – Wall Street Journal

GAZZE (Reuters) – İsrail güçleri, ABD ve Birleşmiş Milletler’in defalarca sivilleri korumaları yönündeki çağrılarına rağmen Gazze Şeridi’nin güneyine yönelik hava ve kara bombardımanına devam ederek düzinelerce Filistinliyi öldürüp yaraladı.

Pazartesi günü İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin Cuma günü çökmesinden bu yana artan ölü sayısı sorulduğunda, İsrail’in en yakın müttefiki ABD, İsrail’in sivilleri korumak için yeterince çaba gösterip göstermediğini söylemek için henüz çok erken olduğunu ve İsrail’in bombalamamasını beklediğini söyledi. bölgeleri bombalıyor. Güvenli olduğu belirlendi.

Bölge sakinleri ve bölgedeki gazeteciler, yoğun nüfuslu kıyı bölgesinin güneyindeki yoğun İsrail hava saldırılarının, İsrail’in insanlardan sığınmalarını istediği alanları da içerdiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler’de İsrail’e, Hamas yönetimindeki Gazze’de zaten vahim olan insani durumu daha da kötüleştirecek ve sivillerin daha fazla acı çekmesini önleyecek daha fazla önlem almaması çağrısında bulundu.

BM sözcüsü Stephane Dujarric şunları söyledi: “Genel Sekreter, İsrail ile Hamas arasındaki düşmanlığın yeniden başlamasından derinden rahatsız… Tahliye emri verilen insanlar için gidecek güvenli hiçbir yer yok ve hayatta kalacak çok az şey var.”

İsrail, Kasım ayında Gazze Şeridi’nin kuzey yarısının büyük kısmının kontrolünü ele geçirdi ve Cuma günü bir haftalık ateşkesin sona ermesinden bu yana İsrail hızla güney yarısına doğru ilerledi.

Hamas’ın müttefiki İslami Cihad hareketinin silahlı kanadı, savaşçılarının Gazze Şeridi’nin güneyindeki en büyük şehir olan Han Yunus’un kuzey ve doğusunda İsrail askerleriyle şiddetli çatışmalara girdiğini söyledi.

READ  Rusya, F-16 bağışının Ukrayna ile savaşın tırmanmasına yol açacağı konusunda uyardı

Bölge sakinleri, İsrail tanklarının sınırdan Gazze Şeridi’ne girerek kuzey ile güney arasındaki ana yolu kestiğini söyledi. İsrail ordusu, Han Yunus’tan kuzeye giden merkezi yolun “savaş alanı oluşturduğunu” ve şu anda kapalı olduğunu söyledi.

İsrail Salı günü yaptığı açıklamada, ordu radyosunun Hamas savaşçılarıyla şiddetli çatışmaların yaşandığı bir gün olarak tanımladığı Pazartesi günü Gazze’deki çatışmalarda üç askerinin öldürüldüğünü söyledi. Ordunun kara harekatı başladığından bu yana Gazze’de 78 asker öldürüldü.

İsrail, Hamas’ın silahlı adamlarının 7 Ekim’de sınır kasabalarına, kibutzlara ve bir müzik festivaline başlattığı sınır ötesi saldırıya tepki olarak Hamas’ı ortadan kaldırmaya yönelik saldırısını başlattı. İsrail istatistiklerine göre silahlı kişiler 1.200 kişiyi öldürdü ve 240 kişiyi rehin aldı. Bu, İsrail’in 75 yıllık tarihinin en kanlı günüydü.

Gazze Sağlık Bakanlığı, sekiz hafta süren savaşta en az 15.899 Filistinlinin öldürüldüğünü, bunların %70’inin kadın veya 18 yaş altı olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler’in Gazze’deki Filistinli mültecilere yönelik kuruluşunun (UNRWA) başkanı Philippe Lazzarini, İsrail askeri operasyonunun yeniden başlamasının, daha önce yerinden edilmiş insanları yerinden ederek, hastaneleri aşırı kalabalıklaştırarak ve insani yardım operasyonunu daha da boğarak “geçmiş haftaların dehşetini” tekrarladığını söyledi. sınırlı sarf malzemeleri.

“Defalarca söyledik. Tekrar söylüyoruz. Gazze’de ne güneyde, ne güneybatıda, ne Refah’ta, ne de tek taraflı olarak ‘güvenli bölge’ olarak adlandırılan herhangi bir yerde güvenli bir yer yoktur” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail’in sivilleri ve hastaneler dahil sivil altyapıyı koruma çağrısını yineledi.

Pazartesi günü eski adıyla Twitter’da X hesabında şöyle yazmıştı: “DSÖ, İsrail ordusundan, kara operasyonları onları kullanılamaz hale getireceği için malzemelerimizin güney Gazze’deki tıbbi depomuzdan 24 saat içinde kaldırılması gerektiğine dair bir bildirim aldı.”

Kalabalık bir bölgede yerinden edilmiş insanlar

Gazze’deki 2,3 milyon insanın yüzde 80’i, yoğun nüfuslu bölgeyi kasıp kavuran sekiz hafta süren savaş sırasında evlerinden kaçtı.

Pazartesi günü İsrail, Filistinlilere Han Yunus’un bir kısmını terk etme emri vererek, onların Akdeniz kıyılarına ve Mısır sınırına yakın Refah kentine doğru ilerlemeleri gerektiğini belirtti.

Han Yunus’ta çaresiz kalan Gazzeliler eşyalarını toplayıp Refah’a doğru yola çıktı. Çoğu yayaydı, yıkılan binaların yanından ciddi ve sessiz bir geçit töreniyle geçiyordu.

Washington’da bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İsrail’in tüm şehirler yerine hedeflenen bölgelerden tahliye arayışında olmasının bir “iyileşme” olduğunu söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Washington’un İsrail’in Gazze’de “saldırı dışı” bölge olarak belirlenen bölgelere saldırmaktan kaçınmasını beklediğini söyledi.

ABD’nin İsrail ile Hamas’la savaşın ne kadar sürmesi gerektiğini görüştüğünü ancak bu takvimi paylaşmayı reddettiğini söyledi.

Üst düzey bir İsrailli yetkili, İsrail’in sivil kayıplarını sınırlamak için daha kesin tahliye emirleri yayınlamak için zaman ayırdığını ancak İsrail’in bunu tamamen göz ardı edemeyeceğini söyledi.

Yetkili, “Bu savaşı biz başlatmadık. Sivil kayıplardan dolayı üzüntü duyuyoruz ancak kötülükle yüzleşmek istiyorsanız operasyonlar yapmak zorundasınız” dedi.

İran destekli Hamas’ın elindeki 100’den fazla rehine, geçen ay yedi günlük ateşkes sırasında serbest bırakılmıştı. İsrailli yetkililer, esaret altında yedi sivil ve bir albayın öldürüldüğünü, Gazze’de ise 137 rehinenin kaldığını söyledi.

Gazze Sağlık Bakanlığı, ateşkesin sona erdiği Cuma gününden bu yana yaklaşık 900 Filistinlinin şehit olduğunu açıkladı.

READ  Ukrayna'da bol miktarda ucuz tahıl, doğu Avrupa'da çiftçilerin protestolarına yol açtı

İsrail, Hamas’ı, yalnızca büyük bombalarla yok edilebilecek tüneller de dahil olmak üzere sivil bölgelerden operasyon yaparak sivilleri tehlikeye atmakla suçluyor. Hamas bunu yaptığını reddediyor.

Wall Street Journal Pazartesi günü ABD’li yetkililere atıfta bulunarak İsrail’in Hamas’ın tünellerini su basmak için kullanılabilecek bir pompa sistemi kurduğunu bildirdi.

Hikayeye göre İsrail’in tüm rehineler serbest bırakılmadan önce pompaları kullanmayı düşünüp düşünmeyeceği belli değil.

Ramallah Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Salı günü Batı Şeria’da İsrail işgal güçleri bir Filistinliyi öldürdü ve farklı bölgelerde bir kişiyi de ağır yaraladı.

(Gazze’de Muhammed Salem, Maya Lobel, Kudüs’te Ari Rabinovitch ve Emily Rose, Beyrut’ta Maggie Fick ve Doha’da Andrew Mills tarafından raporlanan; Arap Bülteni için Muhammed Salem tarafından hazırlanan; Gazze’de Muhammed Salem tarafından düzenlenen, Maya Lobel, Ari Rabinovitch ve Emily Rose Kudüs’te) Yazan: Humeyra Pamuk ve Stephen Coates. Lincoln Feast ve Kim Coghill tarafından düzenlenmiştir.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar