Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail’in Gazze savaşı canlı yayında: Yaralılar Mescid-i Aksa Hastanesi’ne akın ediyor | İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

İsrail’in Gazze savaşı canlı yayında: Yaralılar Mescid-i Aksa Hastanesi’ne akın ediyor |  İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA) İsrail çalışmaları profesörü Dov Waxman, Gantz’ın hükümetten ayrılmasının potansiyel etkisi hakkında El Cezire’ye konuştu.

Waxman, Gantz’ın partisi Ulusal Birlik Partisi’nin Netanyahu’nun ilk iktidar koalisyonunun parçası olmadığını ve birlik hükümetine katılma kararının koalisyona bir “iç meşruiyet” ölçüsü sağladığını kaydetti. Waxman, Gantz’ın istifasıyla birlikte başbakan üzerindeki siyasi baskının hem yurt içinde hem de yurt dışında muhtemelen artacağını açıkladı.

“7 Ekim’den önce bile bu hükümet pek sevilmeyen bir hükümetti ancak Gantz’ın hükümete girmesi hükümete istikrar kazandırdı ve ona bir miktar iç meşruiyet kazandırdı. Gantz ve ortakları olmadan hükümet iç meşruiyetini kaybedecek ve bu da Netanyahu üzerindeki baskıyı artıracak. erken seçim yapılması.

Ancak Netanyahu’nun bunu yapacağını sanmıyorum çünkü en azından mevcut kamuoyu yoklamalarına göre partisinin bu seçimleri kaybedeceğini biliyor. Kendisi ve koalisyon ortakları mümkün olduğu kadar uzun süre iktidarda kalmaya kararlı.”

“Uluslararası alanda, özellikle Batı’da ve ABD’de, Gantz, haklı olsun ya da olmasın, bir tür ılımlılaştırıcı etki (odadaki sözde yetişkin) olarak görülüyordu ve bence bu, Netanyahu’nun karşılaşabileceği uluslararası baskının bir kısmını hafifletti. çaba göster.” Yüz. Ve Gantz olmadan, Netanyahu’nun muhtemelen Biden yönetiminden daha fazla baskıyla ve daha fazla uluslararası baskıyla karşı karşıya kalacağını düşünüyorum çünkü açıkçası, Netanyahu’nun şu anda karşı karşıya kalacağı tek ılımlı etki bu. “Dolayısıyla bu uluslararası baskının muhtemelen artacağını düşünüyorum.”

Benny Gantz İsrail hükümetinden istifa ettiğini duyurdu [Jack Guez/AFP]
READ  Biden, COP27 iklim zirvesinde konuşurken yaşananlar şöyle: