Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM Güvenlik Konseyi, ABD’nin İsrail ile Gazze arasındaki ateşkes planını destekliyor

BM Güvenlik Konseyi, ABD’nin İsrail ile Gazze arasındaki ateşkes planını destekliyor

Görüntü kaynağı, Getty Images

  • yazar, Anna Faji
  • Rol, BBC Haberleri, Washington

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD’nin İsrail ile Gazze Şeridi arasında önerdiği ateşkes planı lehinde oy kullandı.

Anlaşma, “tam ve eksiksiz ateşkes”, Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması, ölen rehinelerin kalıntılarının iadesi ve Filistinli tutukluların değişimi için koşulları belirliyor.

Aralarında ABD’nin de bulunduğu 15 Güvenlik Konseyi üyesinden 14’ü karar lehine oy kullandı. Rusya oylamada çekimser kaldı.

Kararda İsrail’in ateşkes önerisini kabul ettiği belirtiliyor ve Hamas’a da bu öneriyi kabul etmesi yönünde çağrı yapılıyor.

Plan üç aşamadan oluşuyor ve çatışmalarda büyük ölçüde yıkılan Gazze’nin büyük bir yeniden inşa planıyla bitiyor.

Planın ilk aşaması, kısa süreli ateşkesin yanı sıra rehine ve mahkumların değişimini içeriyor.

İkinci aşama, Amerikan karar taslağının metnine göre, “düşmanlıkların kalıcı olarak durdurulmasını” ve İsrail güçlerinin Gazze’den tamamen çekilmesini içeriyor.

Üçüncü aşama, Şeridi’nin uzun vadeli beklentilerine odaklanıyor ve Gazze’de çok yıllı bir yeniden yapılanma planına başlayacak.

Pazartesi günkü karar, Başkan Joe Biden’ın İsraillilerin Gazze’de kalıcı ateşkese yol açacak üç aşamalı bir plan üzerinde anlaştıklarını açıklamasından haftalar sonra geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu kararın bazı bölümlerini açıkça eleştirdi ve defalarca Hamas yok edilene kadar askeri operasyonlara devam etme niyetinde olduğunu söyledi.

Başkan Biden’ın eski adıyla Twitter’daki X hesabında kararın kabul edildiği belirtildi.

Gönderide “Hamas ateşkes istediğini söylüyor” denildi. “Bu anlaşma, bunu kastettiklerini kanıtlamak için bir fırsat.”

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, “Bugün barışa oy verdik” dedi.

Woodward, “Her iki tarafı da bu fırsatı değerlendirmeye ve İsrail ve Filistin halklarının güvenliğini ve istikrarını garanti altına alacak kalıcı bir barışa doğru ilerlemeye çağırıyoruz” dedi.

ABD daha önce benzer tedbirleri veto etmiş olsa da Mart kararını veto etmedi.

Netanyahu o dönemde ABD’nin ateşkesi rehinelerin serbest bırakılmasına bağlayan önceki tutumundan “terk ettiğini” söylemişti.

Çatışma, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’in güneyine saldırarak yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve yaklaşık 251 kişiyi rehin almasıyla başladı.

Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırıya yanıt vermesinden bu yana Gazze’deki ölü sayısının 37.000’i aştığını söyledi.